MENU

"Від Романа до Йордана". Випуск ІІ: Андрія

3337 2

Як і обіцяли, UAINFO продовжує розповідати про багату святами українську зиму. Сьогодні, 13 грудня українці вшановують пам'ять Святого Апостола Андрія Первозванного - проповідника християнства на наших землях. Про історію ствята та народні традиції далі у нашому матеріалі.

Святий Апостол Андрій Первозванний - уродженець міста Віфсаїди, був братом святого Петра - рибалки. Вони разом займалися рибальством, коли, згідно євангельських переказів, Ісус Христос вибрав їх своїми учнями. Первозванним же святого Андрія іменувала Церква як одного з перших покликаних Апостолів Христових.

Адже, як розповідає Євангелист Іоан, Андрій ще був учнем святого Іоана Хрестителя і раніше за свого брата Петра був вибраний Ісусом до апостольства. 

Трохи згодом Спаситель покликав обидвох братів: «А коли Ісус Христос ходив над морем Галилейським, побачив двох братів, Симона, називаного Петром, і Андрія, його брата, як закидали сіті в море, бо були рибалками. І каже їм: «Ідіть у слід за Мною, то зроблю вас рибалками людей. Вони зараз оставили сіті і пішли за Ним». (Ів. 4:18-20). Петро та Андрій були з ним упродовж всього земного життя і продовжували поширювати вчення свого Учителя і після Його смерті та Воскресіння. 

Особливе вшанування святого Андрія в Україні зумовлено його життєвою місією - проповідувати християнство на українських землях. У час життя Апостолів, це були землі Скіфії. І коли Христові учні після Воскресіння Ісуса та зіслання Ним Святого Духа, витягували жереб хто на які землі піде проповідувати, Апостолові Андрію випала саме тодішня Скіфія, територія сучасної України. 

Про апостольські праці святого Андрія зібрано чимало відомостей. Так, у давньому літописі «Повісті минулих літ» описується подорож святого Андрія українськими землями. 

У соборній постанові Київського Собору від 1621 року, сказано: 

«Святий Апостол Андрій - перший архієпископ Константинопольський, патріарх Вселенський і Апостол Український. На київських горах стояли ноги його, і очі його Україну бачили, а уста благословляли, і насіння віри він у нас насадив. Воістину Україна нічим не менша від інших східних народів, бо і в ній проповідував Апостол».

Свою проповідницьку діяльність Апостол Андрій закінчив мученицькою смертю, згідно з історичними відомостями - у грецькому місті Патрасі, де його було розіп'ято на хресті. На іконах святих Великомучеників та Апостолів часто зображають разом із знаряддями їхньої страти. Апостола Андрія зображено з Х-подібним хрестом. 



Мощі святого Андрія Первозванного тривалий час перебували на місті його мученицької смерті. В 357 році вони, за дорученням імператора Констанція ІІ були перенесені в Константинополь і заклали основу церкви Святих апостолів. У VI столітті вони знову були перенесені в престольну основу нового храму. Ще пізніше, після захоплення хрестоносцями Константинополя, кардинал Петро Капуанський перевіз нетлінні останки Андрія Первозванного до Італії. 

Існують також перекази, що частина мощей святого Андрія була знищена під час Реформації. Частина голови та хреста, на якому розіп'яли Апостола, все ж таки були врятованими і зберігалися в соборі святого Петра у Ватикані. У 70-х роках ХХ століття завершилося більш ніж 60-ти річне будівництво найславетнішого Собору Балканського півострова - Собору святого Андрія Первозванного. Нетлінна голова Апостола, та останки хреста зберігаються у його престольній частині.

 У наступному випуску ми розповімо про не менш важливого для українців Святого - Миколая Чудотворця.

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини