MENU

Як у українців євровізу поцупили. Різдвяна байка

4405 1

Варто було віднайти у спільній заяві президента, прем'єра та спікера хоч одну правдиву позицію («виконання Україною всіх вимог для скасування візового режиму з державами ЄС»), як її перепаскудили: через держбюджет-2016 протягли корупційну норму про відкладення електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як мінімум, до 2017 року.

Між тим, негайне запровадження таких декларацій - жорстка вимога безвізового європакету. Тож безвізовий експрес «Україна - ЄС» мигнув нам задніми габаритами.

Розкладаємо на пероні клумаки і чекаємо наступного потягу. А доти непогано б запровадити мораторій на поїздки у ЄС тим, хто голосував за бюджет-2016.

Підривна норма - п'яте колесо держбюджету

Підривна норма - це пункт 10 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», № 928-VIII:

«Абзац другий пункту 2 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., № 49, ст. 2056) доповнити словами і цифрами "але не раніше 1 січня 2017 року"».

Спробуй здогадайся чого стосується це зовні невинне доповнення. Але одразу ж видно чого воно абсолютно не стосується: державного бюджету!

З якого дива річним бюджетом змінювати закон про корупцію? За такою логікою бюджетом можна визначати технічні правила будівництва курятника або вилучити з кримінального кодексу статтю «крадіжка».

Цієї норми не мало бути у держбюджеті просто тому - що вона не в тему.

І бюджетному комітету, який включив її до проекту, і більшості, яка її голоснула, і урядові, який її проґавив, і спікеру з президентом, які її підмахнули, - штрафний бал за некомпетентність.

А ініціаторові поправки В. Мисику? Честі ніякої, але й тавро цапа-відбувайла не личить.

За чверть століття подано мільйони поправок до законопроектів. Переважна їх більшість - у кошику для сміття. І якщо поважні вищеперелічені не розрізняють що у бюджет, а що - у смітник, то хто їм лікар? Може виборці на перевиборах?

Інша справа, що за нормальної люстрації, В. Мисик, як регіонал минулого скликання, не мав би бути у парламенті.

Підривна норма не голка у копиці сіна, а стовбур посеред трьох сосен

Може обсяг законопроекту такий гігантський, що ні оком охопити, ні розумом не осягнути?

Але ж ні. Урядовий проект - усього 32 статті та 12 пунктів прикінцевих положень на двох аркушах.

Комітет з питань бюджету на засіданні 24 грудня (протокол № 44) вніс 13 змін. Стало 33 статті і 17 пунктів. За таких умов, не догледіти чужорідну норму можна лише навмисно.

Або поставивши народних депутатів у такі умови, коли й світу Божого не видно.

Ноу-хау від Януковича - Азарова, як норма від Яценюка - Порошенка - Гройсмана

Регламент Верховної Ради не самий досконалий юридичний акт. Але і не найгірший.

Державному бюджету присвячена там ціла 27-ма глава: статті 152 - 162. Серед слушних норм є й така:

«Проект закону про Державний бюджет України на наступний рік не може містити положень про зупинення дії чи внесення змін до законів.» (ч.4 ст. 153).

Якби тримались Регламенту, то зміна до закону "Про запобігання корупції" стала б неможливою.

Є у Регламенті й таке: «Проект закону про Державний бюджет України на наступний рік розглядається за процедурою трьох читань (ч.1. ст. 155).

Щоб не заморочуватись процедурними обмеженнями, їх позбулись одним махом, Постановою «Про особливості процедури розгляду і прийняття проекту Закону України про Державний бюджет України на 2016 рік», № 897-VIІI (автори - ББПешники А. Гордєєв, Б. Дубневич, К. Іщейкін).

Згідно неї, 24 грудня доопрацьований урядовий законопроект внесено, а не пізніше 25-го його мало бути прийнято!

І прийняли: 25-го у 4.05. Минулого року - 29 грудня о 4.22.

Втім, тотальна руйнація бюджетного процесу не минулорічне ноу-хау, а калька часів Януковича.

Постанова «Про особливості процедури розгляду і прийняття проекту Закону України про Державний бюджет України на 2014 рік» № 717-VII від 19.12.2013, підписана В.Рибаком.

Постанова «Про особливості процедури розгляду і прийняття проекту Закону України про Державний бюджет України на 2013 рік» № 5512-VI від 04.12.2012, підписана В. Литвином.

Не скажу, що усе за Януковича було погано: квіти розквітали, діти народжувались, техогляд скасували. Але утверджувати бюджетну інновацію Януковича - Азарова як постійну процедуру - явний перебір.

Локшина для електорату або операція «Тримай вора!»

Хотіли як краще, а зробили як завжди: через непомітного позафракційника вкинули капосну поправку у непрофільний закон і хутко проштампували. Зазвичай фокус проходить, та не цього разу.

Не врахували євронастрій: безвізовий режим українцям - не найпопулярніша ідея серед європейців. Тож єврочиновники тягнуть як можуть із його наданням. А тут така різдвяно-новорічна подача!

У результаті безвізовий режим залишився без візи, сурми грають відбій.

Прем'єр мужньо відмежувався, мовляв, в урядовому законопроекті злощасної норми не було. Наче контрабандист скиглить митнику: коли виїздив з двору у підводі контрабанди не було, це в дорозі один мужик підкинув.

Спікер, який голосував «за», послідовно заявив, що насправді він «проти»» і оптимістично пообіцяв усе виправити.

В емоції додав таке, що оминути неможливо: «наша країна врешті-решт почне очищатись від системної корупції.»! Дорого вартує це визнання: очищення від системної корупції ще й не починалось!

Меткий ББПешник В. Денисенко, який за цю лабуду також проголосував, хутко зареєстрував законопроект про її вилучення.

А ще один голоснувший ББПешник В. Чумак, гарячим слідом почав приватне розслідування.

Через десять діб після прийняття бюджету і через чотири - після його офіційного опублікування (Голос України № 250, 31 грудня 2015 року), 4 січня в 0:38 він сенсаційно виклав скандальний пункт у facebook. Наче Трою відкопав чи Америку відкрив.

Наступної ночі (5 січня о 3:25) - наступне сенсаційне викриття Шерлока Чумака: «Автором поправки в бюджет, про яку я писав вчора за інформацією багатьох джерел є Андрій Деркач».

Багаті джерела наразі зайві. Через шахрайську процедуру депутатам порівняльну таблицю не роздали, але кваліфікований апарат бюджетного комітету її склав, і авторство В. Мисика - відобразив. Документ несекретний, а для депутатів - вільнодоступний.

Добросовісні журналісти ТСН навіть депутатський бланк із злощасною поправкою і власноручним підписом В. Мисика на своєму сайті розмістили.

Безсонне розслідування Пінкертона Чумака триває: «Ті ж джерела стверджують, що голосування в комітеті відбулося».

Наразі з джерелом ще простіше, це офіційний веб-сайт Верховної Ради, де з 25 грудня нудьгує висновок бюджетного комітету, включно зі схваленою ним поправкою.

«Багатьом джерелам» можна б дати перепочинок, та Пуаро Чумакові не йметься: «Ось тут з'явилися і певні підтвердження і ще один автор нардеп Володимир Мисик. Скоріше таки автор Мисик, а озвучив її Деркач».

На рівному місці Мегре Чумак нагородив таке, що можна пояснити лише нічною порою. Хоча й тоді нехоже, наслухавшись пліток, на весь світ паплюжити А. Деркача, який, на відміну від Штірліца Чумака, за бюджет з ганебною поправкою не голосував.

Залишається додати, що паралельне «розслідування» почав іще один ББПешник - М. Наєм. Але його пост (5 січня о 4:05) явно вторинний. Можливо тому він ще більш агресивний і ще менш коректний. Та в пам'ять славного журналістського минулого М. Наєма від його аналізу наразі утримаємось.

За законом жанру у кінці байки має бути мораль. Та у ході викладу байка обернулась бувальщиною. Аморальною.

Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини