Недоторканність: відвернення уваги чи необхідність?
Знову піднімається питання недоторканності. Президент Петро Порошенко нагадав народним депутатам про закон щодо скасування недоторканності народних депутатів.
"Цей законопроект отримав позитивний висновок Конституційного суду, що він конституційний, сьогодні м'яч перебуває на полі Верховної Ради. Потрібен суспільний запит, громадський тиск", – сказав він 9 лютого під час спілкування з працівниками Національного антикорупційного бюро України.
Що ж думають про це самі народні депутати.
Навколо питання недоторканності існує декілька манипуляцій. В цьому переконаний і які саме назвав народний депутат Сергій Власенко.
"Я жив рік без недоторканності і в мене немає страху перед цим. Є низка маніпуляцій навколо питання недоторканності. По-перше, ті зміни до Конституції не скасовують недоторканність суддів. По-друге, давайте говорити професійно. Немає такого поняття як недоторканність, а є особливості притягнення до кримінальної відповідальності. Це різні речі", – підкреслив представник фракції "Батьківщина.
"Так от по відношенню до цього є висновок Венеціанської комісії від 19 червня 2015 року, який чітко говорить в своєму пункті 31, що Венеціанська комісія визнає, що ця недоторканність може бути перешкодою в боротьбі з корупцією, але за існуючого стану верховенства права в Україні знімати недоторканність в Україні неможливо", – зацитував політик.
"І чомусь, коли нам пропихують так звану децентралізацію і кажуть дивіться ось є висновок Венеціанської комісії, що це добра децентралізація, а коли говорять про недоторканність, то замовчують, що є негативний висновок", – дивується Власенко.
Він зазначає, що у нього, як у людини, яка "крізь це пройшла, немає абсолютно ніяких проблем натиснути зелену кнопку".
"Але давайте будемо чесними і відвертими. Якщо ми говоримо про зняття недоторканності і всі повинні бути рівними перед законом, то перед законом повинні бути рівними судді, депутати, ну і президент України", – переконаний парламентарій.
Народний депутат від фракції "Народний фронт" Леонід Ємець зазначив, що є великі сумніви щодо наявності 300 голосів за таке рішення. На його переконання деякі народні депутати ховаються за недоторканністю.
"Представники окремих фракцій ховаються від кримінального переслідування. Хоча дарма. Як показала практика, парламент знімає недоторканність, якщо є докази. Іноді, навіть в порушенні регламенту, не витримуючи процедури".
Нагадаємо, що таким прикладом є зняття недоторканності колишнього народного депутата Ігоря Мосійчука. 17 вересня 2015 року в ході засідання парламенту з трибуни Верховної Ради генеральний прокурор України Віктор Шокін заявив, що правоохоронці розслідують протиправну діяльність Мосійчука. Були показані кадри оперативної відеозйомки, на яких депутат, серед іншого, розповідає своєму співрозмовникові про "розцінки" на депутатські запити.
За постанову про зняття недоторканності з Мосійчука проголосували 262 депутата, після чого його затримали в будівлі парламенту.
"Ми бачили беззаперечні докази, саме тому парламент проголосував. Хоч процедуру і було порушено, але певно, що парламент проголосував би і тоді, коли б процедуру було б витримано і дотримано юридичної чистоти", – зазначив Ємець.
Народний депутат нагадав, що незаконною постанову Верховної Ради про зняття депутатської недоторканності та арешт народного депутата Ігоря Мосійчука визнав Вищий адміністративний суд України.
Позафракційний народний депутат Павел Кишкар назвав ініціативу Порошенка щодо повернення до питання недоторканності "відволіканням уваги суспільства від головних тем". А головними темами, на його думку були, є і будуть: війна, боротьба з корупцією та реалізація реформ.
"Ми ні на йоту фактисно не просунулися в плані перемоги на східному фронті. Не просунулися в питанні комунікацій з НАТО. Якихось дієвих зрушень з переоснащення Збройних сил чи то Національної гвардії ми не побачили. І, загалом, суспільство, яке вимагає кардинальних змін в будь-якій сфері суспільної діяльності зараз просто буде зманіпульоване і буде говорити про депутатську недоторканність. Замість того, щоб говорити про реальні економічні реформи, реформи в освіті та медицині, в соціальній сфері.
Крім того Кишкар підкреслив, що ніякого відношення до якості ухвалених законопроектів депутатська недоторканність не має.
Про дві ключі ідеї, які має законопроект «Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів), № 1776 (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=53602) пише політичний експерт, народний депутат України 3-го, 4-го та 5-го скликань Борис Беспалий.
Перша – позбавити народних депутатів недоторканності із перехльостом, аж до того, що кожен, хто запідозрить депутата у замаху на злочин, може тягти його до буцегарні.
Друга – посилити недоторканність суддів, аж до того, щоб за певні злочини їх взагалі не карати, а про притягнення до відповідальності за інші – вирішувати у надрах самої суддівської корпорації.
"Типу взаємозалік: суддя насолив – помстись депутатові. Не диво, що останніх така перспектива не надихає, диво - що вони її не відхиляють, а вовтузять понад рік", – не без здивування констатує Беспалий.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки