MENU

Українська ідентичність перемагає "рускій мір" у Португалії

6471 9

Українські громадські організації в Португалії звернулися зі спільною заявою до португальського парламенту із проханням продовжувати дію економічних та політичних санкцій щодо Росії у зв'язку з військовою агресією проти України.

Це не перше звернення подібного змісту до урядових та політичних структур Португалії від української громади. Нагальність цього звернення була викликана заявами деяких впливових політичних сил у країнах ЄС послабити санкції проти Росії у зв'язку з начебто виконанням нею Мінських домовленостей.

Та цього разу акція мала й інше, важливе для української громади значення. Її запропонували підписати всім громадським організаціям (в тому числі і багатоетнічним), які позиціонують себе з українцями. Тобто беруть на себе відповідальністьпредставляти, хоч і частково, думку українців.

Насправді, Україна вже давно перебуває в унікальній ситуації, яку тільки зараз почали точно визначати, як "гібридна війна". Роками, не тільки в Україні, але й за кордоном діяли програми "руского міра", експлуатуючи самих українців проти ідеї самостійної і вільної України. Під популістськими гаслами слов'янського братерства, політичної толерантності, інтеркультурализму діяли підтримувані місцевими лівими силами громадські організації, які заохочували українців до свого членства через соціальні послуги (допомога в легалізації, пошуку роботи тощо). На жаль, самих українців мало цікавило те, що ці організації офіційно належать до російських програм "Русский мир" та "Россотрудничество". Одягаючи вишиванки, лідери цих організацій давали фальшиві коментарі для португальського соціуму про історію та сьогодення України, готуючи таким чином ґрунт для виправдання майбутнього тотального захоплення України Росією. До того ж, прокремлівські уряди України через співпрацю з такими організаціями фактично легалізовували політичну думку цієї "п'ятої колони" Кремля.

Майдан пробудив українців у своїй масі. "Рускій мір" став синонімом агресії. Та чи змінилася позиція згаданих організацій?

Зараз ми спостерігаємо новий феномен. У минулому проросійські чи "нейтральні" організації та активісти стають активними учасниками волонтерських груп, стараються позиціонувати себе з допомогою Україні. Хочеться вірити, що Майдан і війна змінили так сильно свідомість колись совкових українців. Але пам'ятаючи історію та методи диверсій КҐБ-ФСБ є сумніви, що це не нова тактика "руского міра" знову проникнути в українське середовище.

В кожнім разі, спільна заява до португальського парламенту, в якій чітко зазначено, що Росія є агресором, що Голодомор був актом геноциду проти українців тощо, дає можливість громаді побачити справжнє обличчя організацій. Для патріотичних активістів визначити єдину позицію для спільних дій. Та найголовніше, що організації, які в минулому офіційно належали до "руского міра", входили до складу Координаційної ради російських співвітчизників, були учасниками численних конгресів та нарад російських співвітчизників, врешті-решт відкрито визнали, що Росія є агресором, яка віроломно напала на Україну. Спільні підписи, ще раз показали португальцям, що в Україні відбувається не громадянський конфлікт, як це постійно хоче показати Москва, а що Росія веде фактичну війну проти України і завдання всієї Європейської спільноти зупинити агресора.

Президентові парламенту Португальської Республіки

Шановний пане Едуардо Ферро Родрігеше!

Після більш ніж 15-річної історії української громади в Португалії ми можемо стверджувати, що українці, які початково їхали в Португалію для тимчасового працевлаштування, пов'язали своє життя з цією країною, тож зараз їх уже можна вважати повноправними громадянами Португалії, що поважають закони, культуру, історію та добре адаптовані в португальське суспільство. 

Ми вдячні урядам, політикам, простим португальцям за ті умови, які були створені для нашої швидкої та повної інтеграції. 

Водночас ми продовжуємо переживати за нашу Батьківщину – Україну, за наші родини і дбаємо за те, щоби донести всі позитивні цінності суспільних відносин, які ми сприйняли, живучи в демократичній європейській країні – Португалії, для швидшого реформування України після пережитої багаторічної окупації тоталітарним режимом СРСР, що приніс українцям мільйонні жертви політичних репресій, геноциду голодом, Чорнобильську катастрофу та застій у культурному та суспільному розвитку. Важкими наслідками цього було й те, що і після відновлення незалежності України в 1991 році Росія фактично зберігала економічний та політичний контроль над Україною, всеціло блокуючи її інтеграцію в європейські та світові структури.

Природне прагнення українців жити у вільному та некорумпованому суспільстві вивели людей на Революцію гідності 2013 року. Сотні загиблих від куль прихильників промосковського режиму Януковича довели, що українці готові боротися за демократію навіть ціною життя.

Розуміючи, що Росія втрачає свій контроль над Україною, уряд Путіна розпочав пряму військову агресію проти України, спочатку анексувавши Крим, пізніше озброєнням та підтримкою терористичних організацій Донеччини та Луганщини, які проголосили свою територіальну "незалежність" від України. Цю агресію Росія пояснювала та продовжує пояснювати як захист прав етнічних росіян в Україні, а розпочату війну – як громадянський конфлікт в самій Україні, що не відповідає дійсності і є плодом так званої "гібридної" російської війни проти країн, що прагнуть вийти з під контролю Московської імперії (приклад: Придністров'я, Абхазія, Осетія, Чечня).

Із самого початку Революції гідності українська діаспора в світі, що налічує понад 20 млн, активно та надзвичайно об'єднано почала допомагати Україні, вказуючи на причини та звертаючись до урядів і політиків у країнах проживання зупинити агресію Росії. Ми вдячні Португалії, яка в такій складній геополітичній ситуації, що загрожує світові новим страшним конфліктом, підтримала Україну. 

Але, на жаль, ініційовані світовим співтовариством мирні переговори щодо припинення війни на сході України та повернення її територіальної цілісності насправді не приносять очікуваного результату. Майже щодня ми з болем отримуємо повідомлення про нові обстріли з боку російських найманців, нові жертви, нові скалічені життя та, найголовніше, що все це ізолює Україну, перетворює її в зону небезпеки з відповідними економічними та політичними наслідками. Замість конструктивного діалогу для припинення кровопролиття на сході України, замість дружніх, взаємовигідних відносин із сусідньою Україною Росія продовжує політику агресії: окупацією Криму, присутністю військових формувань в Луганській та Донецькій областях України, постачанням терористам новітньої зброї, в тому числі масового знищення, ув'язненням українських громадян із політичних мотивів, серед яких найвідоміша – депутатка Верховної Ради України Надія Савченко, брудною пропагандою проти України в світових ЗМІ та на високих політичних рівнях.

Тому, шановний пане президенте, звертаємося до Вас від імені всіх організацій, що об'єднують українців у Португалії, від імені консолідованої української громади в Португалії підтримати продовження міжнародних політичних та економічних санкцій проти Росії, як і інші заходи, що можуть зупинити агресію Росії, повернення окупованих територій та звільнення українських заручників, утримуваних в ОРДЛО та Росії.

Живучи у вільних країнах, ми прагнемо бачити такою і нашу Батьківщину.

Спілка українців у Португалії, голова – Павло Садоха,
Асоціація "УПЄ – Україно-португальський соціально-культурний центр", віце-президент – Олена Любарська,
Український культурно-освітній центр "Дивосвіт" (Лісабон), директор – Володимира Кіяк,
Український культурно-освітній центр "Оберіг" (Ешторіл), директорка  – Уляна Кучерас,
Асоціація "Джерело світу", голова – Борис Кучерас,
Україно-португальський культурно-освітній центр "Школа імені Тараса Шевченка" (Фаро), директорка  – Наталя Дмитрук,
Культурно-освітній центр "Родина" (Лісабон), директорка – Ірина Мельник,
Культурна асоціація "Тенденції успіху", голова – Тарас Шевченко,
Спілка українців Алгарве, голова – Ігор Корбеляк,
Асоціація культури та соціальної солідарності "Український дім", голова – Валентина Василенко,
Асоціація українців у Португалії "Собор", голова – Олег Гуцько,
Центр рідної мови "Собор", директор – Оксана Гуцько,
Християнський рух українців у Португалії, голова – Іван Онищук,
Спільнота української молоді в Португалії "Синиця", Юлія Ворошилова,
Культурно-освітній центр "Кирило-Мифодіївська школа" (Брага), Олена Двойнікова,
Асоціація "Піраміда слів", голова – Мирослава Мартинюк,
Культурно-освітній центр "Світлиця" (Касень), директорка  – Любов Піхо,
Українська громада міста Албуфейра, голова – Оксана Турик,
Українське відділення Першої слов'янської школи, віце-директор – Богдан Лесків,
Співачка  – Оксана Бородай,
Асоціація іммігрантів Гондомару "Дружба", голова – Наталя Хміль,
Асоціація допомоги іммігрантам "Св. Бернардо", голова – Людмила Біла,
Журналіст – Тамара Морошан


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини