Ніхто не хоче «тонути» разом з нинішнім Кабміном - Олещук
Депутати, ймовірно, спробують якимось чином переформатувати коаліцію, щоб не проводити дострокові вибори. Про це у блозі на сайті "Новое время" пише політолог Петро Олещук.
Після невдалого голосування за відставку уряду Арсенія Яценюка Батьківщина заявила про вихід з парламентської коаліції, Самопоміч оголосила про перехід в опозицію, навіть голова фракції БПП Юрій Луценко констатував фактичний розпад парламентської більшості.
Тим не менш, депутати, ймовірно, спробують якимось чином переформатувати коаліцію, щоб не проводити дострокові вибори. Вони вже заявили про це. «Ми будемо продовжувати політичні консультації і знайдемо правильний вихід для країни з ситуації, яка сталася», - сказав спікер Володимир Гройсман. Більше того, у своєму зверненні в день голосування про відставку Кабміну президент Петро Порошенко зробив акцент на тому, що розпуск парламенту, на його думку, - це не обов'язок, а право президента. І він скористається цим правом тільки у разі крайньої необхідності.
Вони спробують уникнути дострокових виборів будь-якими способами, і без якихось народних хвилювань, гадаю, вони на це не підуть. В якості правового базису для переформатування більшості коаліційні сили, що збереглися, будуть користуватися рішенням Конституційного Суду про можливість індивідуального членства депутатів у коаліції. Це, в свою чергу, підвищить ціну мандата депутатів-мажоритарників, які тепер зможуть куди більш вигідно продавати свої голоси.
Той же Олег Ляшко, Радикальна партія якого раніше покинула більшість, вже говорить про те, що готовий повернутися в коаліцію. Це елемент торгу: хоче, щоб йому щось запропонували за повернення в коаліцію. Як мінімум, не відкидає таку перспективу, і останні заяви радикалів звучать не дуже радикально. Тим часом, голосування за бюджет показало, що при певних обставинах в парламенті можуть формуватися непередбачувані ситуативні коаліції.
Більше того, заяви про вихід з коаліції багато в чому робляться на публіку. Уряд працює вкрай незадовільно, зростає суспільне невдоволення, існує ризик дострокових виборів, і ніхто не хоче «тонути» разом з нинішнім Кабміном. Це головна причина, чому партії виходять з коаліції. Самопоміч вже готується до виборів, тому не хоче асоціюватися з нинішньою коаліцією та урядом.
Тим не менш, я вважаю, що сьогоднішню політичну кризу без виборів розв'язати не вийде. Кардинального зростання популізму в разі позачергових виборів очікувати не варто, оскільки нинішні парламентські сили відповідальністю не відрізняються - той же популізм. Це, до речі, відмінно продемонстрував Народний фронт, який увійшов у Раду на популістських гаслах і заходився після перемоги вирішувати власні завдання. Вони ніяк не реалізували свою програму, і рейтинг їх популярності серед населення різко впав. З цієї точки зору, не бачу кардинальної переваги нинішніх партій перед тими силами, які можуть прийти в парламент після виборів.
Не слід також остерігатися і кардинального зростання підтримки Опозиційного блоку - до відновлення контролю над окупованими територіями цього не станеться. Звичайно, вони, швидше за все, піднімуть свої показники на кілька відсотків, але не більше. До того ж вони точно не зможуть перемогти на виборах і одноосібно сформувати уряд. Це не більш ніж страшилка.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки