MENU

Курс гривні: п'ять основних факторів тиску на ситуацію на валютному ринку

3428 0

Залишаю за собою право висловити свою думку повністю щодо факторів, які сьогодні тиснуть на курс гривні, крім жорстких валютних обмежень НБУ. Не можна стверджувати, що саме адміністративні обмеження є причиною поточного ослаблення гривні. Адже вони діють не перший місяць і навіть не перший рік, а ми говоримо про ситуацію останніх тижнів. Є куди як серйозніші фактори тиску на курс. Про це у своєму блозі на сайті "Новое время" пише екс-міністр економіки України, голова Ради Незалежної асоціації банків України, старший радник Альфа-банку Роман Шпек.

1. Об'єктивне зниження світових цін на продукцію українського експорту. Наприклад, індекс S&P цін на сільськогосподарську продукцію з початку року знизився на 3,7% - до мінімуму з 1978 року. Також свій негативний вплив спричиняють втрати від дій Росії щодо закриття свого ринку і обмеження транзиту.

2. Зміцнення реального ефективного обмінного курсу гривні, який вимірює конкурентоспроможність українських товарів щодо країн торгових партнерів. За рахунок девальвації валют країн-торговельних партнерів здійснюється тиск на НБУ щодо девальвації гривні.

3. Ефект збільшення бюджетних виплат держбюджету-2015 в грудні здійснив відкладений тиск на курс у січні: видатки зведеного бюджету у грудні склали 118 млрд грн, що в 2,3 рази більше за середньомісячні витрати в січні-листопаді 2015 року. При цьому на єдиному казначейському рахунку великі залишки в розмірі 35-40 млрд грн перебували досить довго, але надмірні витрати чомусь здійснили лише наприкінці грудня. Це неприпустимо.

4. Однак головний фактор ослаблення гривні в останні тижні - це ризик зриву програми зовнішнього фінансування України. Таких прямих заяв з боку МВФ і послів Україна не отримувала давно. Наші політики плутали дипломатичний етикет із схваленням - і навіть тут їм пішли назустріч, називаючи речі прямолінійно. В курс закладаються ризики нарощування політичної невизначеності, що, в підсумку, також може призвести до вимушеного емісійного фінансування широкого дефіциту державних фінансів.

5. І, звичайно ж, дійсний набір валютних обмежень, який є безпрецедентно жорстким і довгостроковим. Він складається не тільки з вимоги обов'язкового продажу виручки, яку було введено в листопаді 2012 року. Спочатку розмір продажу становив 50%, а з вересня 2014 року він був піднятий до 75%. Існують також інші, не менш вагомі, обмеження для бізнесу. Наприклад, купівля валюти тільки на четвертий день після формування заявки в банк, заборона на купівлю валюти для виплати дивідендів і багато інших. Це вимушені і виправдані заходи, щоб не допустити тотального виведення валюти з ринку. Але це той випадок, коли тимчасовий захід при постійному застосуванні стає пародією на свій задум. Настав час для їх поступового скасування. Цей процес розпочався стосовно населення, і ми чекаємо, що дуже скоро він почнеться і щодо бізнесу.

Всі ці чинники в рівній мірі мають негативний тиск на валютний ринок, що виливається в ослаблення курсу національної валюти. Але, якщо наші політики візьмуться за голову і перестануть жити лише своїми інтересами, а трохи подумають про людей, ситуація дуже швидко може змінитися на краще.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини