Великий піст: православні та греко-католики почали готуватися до Великодня
У 2016 році Великий піст розпочався 14 березня і триватиме до 30 квітня. Він триватиме 7 тижнів до Великодня, який цього року будуть святкувати 1 травня. Великий піст - це ключова подія в житті кожного віруючого християнина, оскільки воно дозволяє відновити духовні та фізичні сили, подумати про сенс буття і стати ближчим до Бога.
У чому суть Великого посту?
Великий піст - це підготовка християн до найголовнішого свята - Пасхи, Воскресіння Христового.
Чотиридесятниця встановлена на честь сорокаденного посту Спасителя, а Страсна седмиця - на згадку останніх днів земного життя, страждань, смерті і погребання Христа. Загальна тривалість Великого посту разом зі Страсною седмицею - 48 днів.
Це період внутрішнього духовного очищення та вдосконалення. Сенс посту - не в тому, щоб чогось не їсти, а у нашій концентрації на головному в житті. Тілесне постування допомагає зосередитися на внутрішньому світі: розібратися у цілях та цінностях, щиро покаятися та виправити свій шлях таким чином, щоб він вів до спасіння. Під час посту варто додати зусиль, щоб поглибити свої стосунки із Богом та людьми.
Що можна їсти впродовж посту?
Протягом посту християни не повинні вживати в їжу продукти тваринного походження - м'ясо, молоко, яйця та вироби, що їх містять. Великий піст відноситься до суворих постів, а тому за церковним Уставом під час нього не повинна вживатися риба, крім свят Благовіщення (7 квітня) та Входу Господнього в Єрусалим (8 квітня). Обмежується також вживання олії, яку Устав дозволяє лише у суботу та неділю. На час посту ті, хто перебувають у шлюбі, повинні утриматися від статевих відносин. Крім того, в цей час прийнято читати молитви покаяння, а також згадувати історію смерті і воскресіння Ісуса Христа.
На практиці більшість християн дотримуються більш помірного посту, тобто вживають рибу і олію (крім середи і п'ятниці). Є також ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст - хвороба, важка фізична праця, похилий вік, перебування в дорозі. В таких випадках суворість посту може бути послаблена - наприклад, може вживатися молоко - але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту. Також від посту звільняються вагітні жінки, малі діти та ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися - наприклад особи, які перебувають у відрядженні.
Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження - картоплю та вироби з неї, різного роду супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом пісна їжа повинна бути простою (наприклад, в наших умовах важко назвати пісними продуктами ананаси чи омарів), а її вживання помірним (бо об'їстися можна і печеною картоплею).
В піст також не потрібно вживати алкогольні напої, особливо міцні - горілку, коньяк, тощо. Лише у суботу та неділю, а також на свята дозволяється випити трохи вина.
Не можна впадати і в іншу крайність, суть посту бачити лише у стриманні від їжі. "Хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його" - говорить св. Іван Золотоустий. Підтверджує ці слова й св. Василій Великий: "Не шукай користі тільки в самому стриманні від страв! Правдивий піст - це усунення гріхів... Прости ближньому образи... Ти не їси м'яса, але пожираєш брата" - навчають святителі церкви. Тому важливо не просто стримуватися в їжі, але й вести благочестивий спосіб життя, чи принаймі старатися змінитися на краще: не лаятися, не ображати близьких та рідних, не сваритися, а намагатися бути в мирі та по можливості допомагати один одному.
Що ще можна зробити?
Час Великого посту краще розцінювати в термінах позитиву, а не негативу. Піст складається не з того, в чому себе обмежуємо (не їсти м'яса, не дивитися телевізор, не ходити на вечірки...), а з того, на що витрачаємо час та зусилля. Усі обмеження можуть бути цінними не самі по собі, а як засоби для нашого духовного зростання. Можна знайти багато корисних речей, зробити які - цілком у наших зусиллях. Зібрати речі для дитячого будинку, зробити щось по дому, приготувати вечерю батькам, розібрати завали у кладовці, просто проводити кожного вечора півгодини зі своїми дітьми та старенькими батьками.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки