MENU

Прощальна гастроль спікера. Весняна байка

4542 0

Ще пам'ятна колобюджетна афера, описана у різдвяній байці «Як у українців євровізу поцупили».

Тоді через прикінцеві положення Держбюджету-2016 народні депутати загальмували електронні декларації. А європейці через це загальмували нам безвізовий режим.

І ось черговий бюджетний трюк на користь можновладців. То снаряд в одну воронку двічі не влучає, а наш парламент з однієї і тієї ж ями не вилазить.

Кращі друзі українських шахтарів

31 березня Верховна Рада ухвалила закон «Про внесення змін до додатка № 3 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" щодо державної підтримки державних вугледобувних підприємств».

Законопроект №3813 (автори М. Бондар, І. Гузь із НФ) звичайний - перерозподіл видатків Міністерства енергетики та вугільної промисловості: 350 млн. грн. з програми реструктуризації перекинути на ліквідацію заборгованості із зарплати (250 млн. грн.) та на будівництво шахти «Нововолинська» (100 млн. грн.).

Це ж до чого треба довести країну, щоб багатомільйонні борги стали звичаєм!

Менше з тим, маємо те що маємо, і законопроект розглядали за скороченою процедурою: два - "за", два - "проти".
Останній оратор (аграрник з БПП Олексій Мушак) раптом каже: «є також і інші представники та захисники вугільної галузі, які в цьому законопроекті не взанчені. Саме тому пропоную доповнити "Прикінцеві положення" цього законопроекту нормою про те, що вважати такою, що втратила чинність статтю 32 Закону "Про Державний бюджет на 2014 рік"».

Не пропозиція - ребус. Чого б це Держбюджетом-2016 міняти Держбюджет-2014? І хто такі неназвані кращі друзі шахтарів? І чим 32-га стаття шахтарям дошкуляє?

«Стаття 32. Установити, що членам Кабінету Міністрів України, керівникам центральних органів виконавчої влади та інших державних органів (крім органів, підрозділи яких беруть участь у проведенні антитерористичної операції), народним депутатам України до завершення антитерористичної операції місячна заробітна плата нараховується лише в розмірі посадового окладу.»

Як бачимо, шахтарі тут ні до чого, то любим друзям набридло на одну зарплату жити.

Віртуоз за пюпітром або калькуляція шахрайства

Схема цієї оборудки подібна до попередньої, з електронними деклараціями.

До прикінцевих положень бюджетного законопроекту неодіозний депутат дає поправку. Не в тему законові, зате у тему керманичам.
Далі - машина голосування, підпис президента, і хоч трава не рости.

Та минулого разу виник скандал, тож сценарій підчистили: зменшили число дійових осіб, час вистави, речові докази. Ніяких письмових пропозицій, обговорень, порівняльних таблиць та висновків.

Класичний бліцкриг: сказав - натиснув - надавив. Сказав О. Мушак, натиснув на депутатів головуючий В. Гройсман, надавили на кнопки 280 народних обранців (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/radan_gs09/ns_golos?g_id=6507).

Та не поспішаймо з петиціями про їхнє відкликання. Законодавча процедура - це не блискавичний обмін репліками між записними ерудитами. Вона тривала і орієнтована на виважені, а не спонтанні рішення.

Офіційний мінімум перед першим читанням включає розгляд у головному і суміжних комітетах, висновок Головного науково-експертного управління.

Перед пленарним засіданням фракції розглядають усі проекти і вирішують як голосувати. До сесійної зали депутати входять з готовим, мотивованим рішенням. Це природно, логічно і загальноприйнято: позбав нас Боже, від депутатських імпровізацій.

І щодо нескладного закону про підтримку шахтарів, фракції прийшли з готовим рішенням, переважно - позитивним. Цим віртуозно і скористались спікер з підручним.

По-перше, борги шахтарям ув'язали з доплатами міністрам і депутатам: не підтримаєш останніх - образиш перших.

По-друге, загнали голосуючих у цуцванг за анекдотом: «ніколи думати, трусити треба». І потрусили. Наші кишені.

Ось найпікантніші виверти (за електронним протоколом) (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?id=&pf3516=3813&skl=9):

12:04:15 Головуючий: «Будь ласка, Олексій Мушак, "Блок Петра Порошенка". І підготуйтесь до голосування за підтримку шахтарів».

Лаконічність зразкова: дає слово останньому оратору і попереджає, що гряде соціально відповідальне голосування: хто не встигне - той ворог шахтарів.

Мушак закінчує: «пропоную доповнити "Прикінцеві положення" цього законопроекту нормою про те, що вважати такою, що втратила чинність статтю 32 Закону "Про Державний бюджет на 2014 рік". Дякую за увагу. І прошу підтримати.».

Головуючий одразу оголошує голосування: «... Будь ласка, 3813 в цілому з поправкою Олексія Мушака. Голосуємо. Прошу підтримати».

О 12:07:01 закон вже ухвалено.

Тим, хто встиг зорієнтуватись, залишилось хіба що безплідно обуритись, що безсторонньо й зафіксував протокол: «(Шум у залі)».

А спікер задоволено потирає долоні: підстроєна черговість виступів, продумане напутнє слово, посекундний хронометраж свідчать: ніщо не розраховано так точно, як випадковості.

Про закон та мораль

Чи є описане законним? Хотілося б сказати, що біля закону воно і не лежало, та не випадає. Так, законодавство неоднократно порушено, але окремі його норми махлюванню сприяли.

Сумно, однак наше національне законодавство дозволяє ставити шахрайство на потік. Це, звісно, вартує розгляду, але наразі утримаюсь. Зараз не про законність - про мораль. Якщо капость зроблена без порушення закону, це що шляхетність?

І не про депутатсько-міністерські зарплати мова. Як не вистачає їм грошей, нехай прямо скажуть. А коли це соромно, хай пройдуться з капелюхом у метро - наші люди добросердечні.

Але анонімно примазуватись до шахтарів, і похапцем проштовхувати корисливі рішення - зась. Незалежно від змісту, доцільності, будь-яких інших чинників. Бо тоді це не національний парламент, а - національна ганьба.

Що усвідомлюють і фігуранти, інакше б не конспірували. Але ж нейметься. І ще один подібний законопроект зареєстрували: про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (щодо технічного уточнення деяких положень), № 4370. (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=58644)

Серед технічних норм затасували надання державним службовцям з сім'ями безплатного медичного обслуговування у державних закладах охорони здоров'я. Що й після виходу на пенсію зберігається.

Знову контрабанда пільг начальству під видом технічних уточнень! Не будемо дрібнити висновки: кучмізм повертається.
Насамкінець, кілька слів про мораль, як висновок із байки.

Ой не випадкова дата оборудки - 31 березня, розпал тендеру на прем'єра. З такою душевною послугою колегам депутатам і майбутнім колегам міністрам, пан спікер отримав купу конкурсних балів.

Верховній Раді він дав прощальну гастроль, урядовцям презентував програму майбутніх дій. Тож через пару тижнів і пересів у крісло прем'єра.

«І щуку кинули у річку».

Борис БЕСПАЛИЙ для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини