MENU

Фулкціоналізм на зміну функціоналізму: коли історичні будівлі вдягають в утеплені панталони

2627 1

Скупість – то ощадність, що переступила межу естетичного. Найщедріше доводить це архітектура, бо наочно. От у Франківську в пошуках дешевого тепла взяли і раптом утеплили пінопластом кусок фасаду історичного будинку, взірця функціоналізму – на самому початку провідної вулиці Шевченка – так щоб відразу задати перехожому легкий на початок атмосферний тон льодовикового періоду в архітектурі. Бо фасад закапсулювали явно остерігаючись ймовірного неймовірного холоду. Але чомусь зовні, а не зсередини – щоб не втратити 5 см власної площі.

Колись цією ж парадною вулицею більшовики носили у свята награбоване спіднє – назовні. Їхні методологічні нащадки одягають вцілілі від тих часів будинки в утеплені панталони, бо ж "холодно без трусів".

Колективний автор ідеї споруд такого типу Bauhaus, вузько причинивши двері допустимого у своїй архітектурі, передбачав відмову від всього зайвого, але за рахунок естетичних та інженерних інновацій – таким вишуканим чином, щоб відмова пішла тільки на користь. Усім: і тим, хто всередині, і глядачам назовні, і самим будинкам згори донизу. Доказ успішності результату – ці проекти досі залишились сучасними, будівлі – мало торканими роками, тепер називаються "люксами".

І тут утрутилися сучасники, по-кавалеристськи піднявши над головами шпателі, щойно вийняті з піхов, з твердим рішенням ці роки наздогнати, повернути силу їхнім знесиленим руйнівним силам. А будівлям – додати недоданого при народженні, відчинивши ті самі двері допустимого на повну, як зрозумілі ворота родинної стайні. Функціоналізм досяг своєї вищої міри і змінюється на фулкціоналізм – усе включено.

Забудова центру Франківська і без того відбувається вандалотерпимо – приблизно так, як би у залі віденської опери між урочистими оксамитовими кріслами доставили додаткові ряди офісних шкіряних стільців для делегацій із радгоспів: мовляв, вони саме тут відтепер сидітимуть – винятково з культурно-просвітницькою метою. Таке ж удосконалення фасадів – це якби до тих віденських крісел прикріпили автомобільні підголовники. Щоб шановному слухачеві зручніше спалось на незрозумілих місцях ораторій.

А в ідеалі все, що допустимо з баухаусівськими будинками, повинні робити не будівельники, і навіть не ремонтники, а комунальники: взяти напористі мийні машини Кархер, чи водомети, що простоюють із часів Януковича, і просто відмити фасади – вони на це розраховані й давно цього чекають. При чому бажано змити ретельно не лише пласти 80-річного накипу, а все, що накипіло щойно: пінопласти, добудовані сходи, недолугу оздобу вивісок на половину вікна – все те, що перетворює фасади на кам'яні погруддя марнославства.

Ростислав ШПУК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини