Інтернет-тролі: як їх зупинити
Суперчки в інтернеті, що переходять в особисті образи, вже давно стали традицією в російськомовному інтернет-просторі й далеко за його межами. Останній яскравий приклад ‒ твіттер найвідомішої домогосподарки з Британії. Джоан Роулінг опублікувала пост зі словами підтримки України на «Євробаченні».У відповідь російські інтернет-користувачі не скупилися на «компліменти». Образливі коментарі в бік Джамали й України залишали й під іншими постами в різних соціальних мережах. Здавалося б, виходу з цієї ситуації не існує ‒ це свобода слова і лихослів'я. Однак світовий досвід свідчить про зворотне, стверджує директор з розвитку бізнесу «Fly Україна» Андрій Шевчук.
Соціальні мережі як нові засоби комунікації стали зручним місцем для висловлення власної думки. На думку більшості людей, особливо з нашим менталітетом, робити це можна абсолютно безкарно. Як не дивно, стосується це не тільки підлітків.
Погрози, шахрайство, образи честі та гідності, доведення до самогубства ‒ це злочини, які тягнуть за собою різну ступінь покарання. І неважливо, піддається людина подібним атакам у реальному житті чи на просторах інтернету.
Демократичні держави розробили більш адекватний інструментарій для притягнення до відповідальності любителів образ в інтернеті. В авангарді цього процесу стоїть Нова Зеландія. У 2015 році там прийняли перший у світі закон для боротьби з інтернет-троллінгом.
Інтернет-хуліганство стало адміністративно карним злочином. Штраф за очевидний образливий коментар становить 200 000 новозеландських доларів (близько 3,5 млн гривень), а повідомлення з образами оцінили в 50 000 (понад 900 000 гривень).
Жорстко регулюється культура спілкування в соціальних мережах і в ОАЕ. Там не терплять хамства навіть у смайликах. За ненормативну лексику в інтернеті або непотрібні смайли громадянину Еміратів загрожує штраф у розмірі до 250 000 дирхам (близько 1,7 млн гривень) або тюремне ув'язнення.
В Америці вже кілька років за створення фальшивих акаунтів на Facebook можна отримати цілком реальний термін - до 12 місяців.
Більш ніж актуальною є проблема образ у світовій павутині і для Великобританії ‒ за даними The Guardian, в 2015 році половина заяв у поліцію Великобританії мала відношення до онлайн-активності.
Врегулювання питання інтернет-троллінгу, а також притягнення до відповідальності за образу та наклеп у соцмережах могло б істотно змінити не тільки наповнення фейсбук-стрічки, а й політичну кон'юнктуру.
Перша спроба врегулювати це питання в Україні провалилася кілька років тому. Закінчилося все, як у бородатому жарті: що б не будували ‒ виходить комунізм. Покарання за наклеп і образу мало стати частиною системної цензури. В середині квітня поточного року депутати зробили другу спробу. У парламенті зареєстрували проект закону про контроль інформації в інтернеті. Згідно з текстом проекту, поширювати відомості, які «ганьблять честь, гідність чи ділову репутацію людини», в Мережі буде заборонено.
Правда, в нинішньому вигляді він абсолютно безглуздий. Єдина міра покарання, запропонована законодавцями ‒ видалення образливої чи недостовірної інформації. Про адміністративну або кримінальну відповідальність не йдеться. Це те саме, що боротися з млинами, при цьому досить затратно як в ресурсному, так і у фінансовому обчисленні.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки