Реабілітація учасників АТО: колишнім військовим треба допомогти звикнути до миру
"Психологічна кризова служба" виникла з волонтерської психологічної служби Майдану. У 2013 році ми одні з перших почали надавати безкоштовну психологічну допомогу населенню і військовим.
Донині ми працюємо з людьми, які страждають від психологічних "поствоєнних" травм (це можуть бути як українські бійці, так і переселенці з окупованих територій): агресію, тривогу тощо. Такі симптоми виникають внаслідок стресів, які людина отримала у зоні АТО.
Люди або звертаються до нас самі, або ж через інші волонтерські групи, які направляють до нас усіх, кому потрібна психологічна допомога.
Варто відзначити, що якщо в сім'ї конфлікти були до війни, то після повернення з фронту ситуація не стає кращою, а, навпаки, погіршується. На перший план виходить питання міжособистісних стосунків і довіри.
Щодо проблем, з якими до нас звертаються, то найпоширенішими з них є це ж загострення конфліктів у сім'ї, які зумовлені складнощами комунікації, агресія з боку чоловіків, апатія. Одна з найпоширеніших проблем, з якою ми зустрічаємось - алкоголізм (мова не лише про затяжне вживання алкоголю, а й періодичне "якісне"), яка виникає з бажання "загасити" внутрішній адреналін. Після подібного відчуття людина й вдається до "стимулюючих" засобів: алкоголь, нікотин.
Окрім того, людям, які пережили тривалі стреси притаманне "емоційне вигорання" - явище яке зустрічається у тих, хто через побачене і пережите стає психологічно виснаженим. Таким людям дуже важко жити і працювати у звичному режимі, їм доводиться себе пересилювати, щоб отримати результат.
Свої особливі проблеми є і у поранених бійців. Таким людям необхідно працювати над подоланням отриманого стресу, болю та фантомними болями, почуття провини тощо. Часто у сім'ях де є поранені військові, ігнорують проблему і тим самим загострюють її. Своєю чергою, ми намагаємось працювати з дружинами і матерями, щоб навчити їх відповідально ставитись до цього, а також створювати атмосферу любові, яку повинен повсякчас відчувати постраждалий.
Окрема категорія людей, які потребують психологічної підтримки - ті, які зазнали втрат. Найчастіше такі групи потрапляють у затяжну депресію, так зване "горювання".
Додам, що психологічна реабілітація - це насамперед допомога. Не слід сприймати людей, які отримують таку підтримку як потенційно неврівноважених. Це люди, які потрапили у складне життєве становище з якого є вихід, тому їм просто слід допомогти звикнути до миру.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки