Під час розкопок у "Тюрмі на Лонцького" виявили масове захоронення жертв репресій 40-50-х років. ФОТО
У ході археологічного дослідження, група працівників знайшла на подвір'ї музею дві ями з масовими похованнями. Окрім дванадцяти останків людей в траншеях також виявили кістки тварин, предмети побуту, особисті речі загиблих, серед яких і довідка радянського зразка.
Розкопки на території подвір'я Національного музею "Тюрма на Лонцького", що у Львові, ведуться вже другий рік, йдеться у повідомленні Громадське.Львів. Це перше масштабне дослідження території музею за весь час його існування. До цього про те, що ж існувало на подвір' Тюрми у фахівців існували переважно припущення, зроблені на основі спогадів очевидців. Для того, щоб нарешті закрити це питання і звільнитися від домислів і спекуляцій керівництво ініціювало фронтальне археологічне обслідування, розповідає директор Національного музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий.
Фото - Громадське.Львів
Минулого року археологи обстежили невелику територію, результати були не дуже вагомі. В цьому році територію подвір'я розбили на сектори і проводили повздовжні траншеї, щоб локалізувати можливі місця захоронення. Наприкінці минулого тижня дослідники знайшли перше місце поховання, де було двоє останків людей. Після того у другій траншеї вони виявили друге захоронення з десятьма останками. Втім, каже керівник КП "Доля", яке займається дослідженням, Святослав Шеремета, практика показує, що їх може бути й більше.
На даний момент, каже Шеремета, можна однозначно стверджувати, що це захоронення жертв радянських політичних репресій періоду 40-50-х років.
"Точно дату смертей ми сказати поки що не можемо, але ми впевнені, що це було після 1939-го року, тобто після першого приходу радянської влади на територію Західної України. Є багато супровідного матеріалу, на основі якого вивчатимуть поховання, встановлюватимуть точні дати і кількість осіб, що загинули", - розповів керівник комунального підприємства.
Супровідний матеріал, який був знайдений разом з останками, відноситься до польського і радянського періоду. Переважно це посуд, пляшки, взуття, залишки одягу і особисті речі. Важливо, що в кишені одного з загиблих дослідники знайшли довідку радянського зразка. Зараз з документом працюють в лабораторії, після чого фахівці сподіваються встановити за ним особу загиблого або принаймні точну дати смерті закатованих.
В той же час Руслан Забілий каже, що зі знайдених матеріалів поки що неможливо встановити національність загиблих. Єдине, що наразі вдалося з'ясувати, це те, що одна з загиблих - молода жінка.
Виходячи зі знайдених матеріалів, працівники говорять про певний почерк захоронення.
"Ми вже раніше працювали в подібних місцях, розрізняємо почерк НКВД і почерк нацистів. В цих двох поховальних ямах теж можна розгледіти почерк: останки скидали в ями, крім людських кісток є рештки кісток тварин, зверху є шар зі сміття. Також ми зауважили велику кількість будівельного сміття і величезний шар насипного ґрунту. Перший розкоп має глибину 1,6 -1,8 м, другий - понад 2,5 метри", - додає Святослав Шермета.
Наразі ж дослідники продовжують працювати на місці розкопів. Попереду у них низка експертиз, робота з архівами і спогадами різних людей. Також за фактом виявлення поховання у Національній поліції вже відкрили кримінальне провадження.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки