Проговорюючи проблеми: соціальні ініціативи на "Гогольфесті"
"Гогольфест" упродовж тижня збирає і об'єднує ініціативних людей. Запропоновані програми поділені за напрямами, тож мають різні засоби впливу на відвідувача (хореографія, кіно, арт, театр).
Окремою локацією "Гогольфесту" стала "Сцена переселенця". Явище вимушеного переміщення громадян – одна з болючих тем сьогодення. "Щоби знайти себе у соціумі, треба проговорити болючі моменти, відкопати відповіді на проблемні питання в глибині себе", – переконані організатори. З ініціативи Олексія Карачинського, військового психолога, рік тому в Україні утворився "Театр переселенця". Після вимушеного переселення громадян об'єднала ідея документального театру. "Коли глядача нині не здивуєш театром, то варто на сцену виносити правду, навіть гнітючу і потворну", – підтримала ідею глядачка.
Із проблемою переселенців виступив і німецький театр імені Максима Горького. Актори, які пережили війну в Сирії, не боялися проговорити жахливі моменти власного життя, де смерть і самотність стають нормою. Вистава "Скелет слона у пустелі" порушила проблему замовчування кількості жертв, яких більше мільйона, але цифри й імена загиблих замовчуються. Для акторів, які розказали у виставі про свій досвід, театр тепер став єдиним виходом, порятунком від постійного відчуття втечі.
Деякі глядачі називають вистави театру арт-терапією, але коли непрофесійні актори ставлять сцени з реальних подій, оголюють нерв і дають торкнутися глядачеві, – це змушує замислитися. Сучасна гостросоціальна вистава – важлива ініціатива сучасного мистецтва.
Читайте також: Дайте мистецтво і за нього заплатять: аншлаги на виставах "Гогольфесту"
Показали актуальну проблему сьогодення і в театрі для дітей. Театральна студія "Лицедії" та театр "Райдо" поставили виставу "Фото топлес". Актори підліткового віку показали те, що так актуально для сучасного підлітка – віртуальний світ. Зануреність у соціальні мережі і невміння знайти розуміння з реальним світом створює конфліктні ситуації, а часом призводить до суїциду. Головна героїня хотіла знайти розуміння, донести друзям, що фото і вигадані історії профілей у соціальних мережах не повинні ставати першорядними.
Актори не боялися бути собою, і це проймало. Адже показували на публіку те, що їм близьке, досить інтимне і крихке: перші поцілунки, розмови про секс, непорозуміння... Мужність головної героїні, яка витримала насмішки однокласників, таки підвела однолітків до усвідомлення власних помилок. Вистава варта уваги, адже хто зрозуміє підлітка краще, ніж особа також ж віку. А у вирішенні проблеми, яку не розкажеш батькам чи старшій сестрі, підтримку мати важливо.
Читайте також: Переграти апокаліпсис: на "Гогольфесті" відбудеться прем'єра опери-цирку "Вавилон"
На "Гогольфесті" продемонстрували і ролики від Molodiya Festival. Фестиваль соціальної реклами намагається засобами кіно донести глядачеві в ролику правду про соціальні проблеми. Співзасновниця Наталія Шевчук розповіла про вибір такого напряму і про відсутність цікавих роликів, які насправді дуже необхідні в суспільстві: "Одного разу стало образливо, що в поняття соціальної проблематики вкладали лише наркоманію, алкоголізм, тютюнопаління, туберкульоз і СНІД, – теми, на яких соціальна реклама паразитує ще з часів Радянського Союзу і які вичерпані абсолютно. А права і свободи людей? Взагалі не згадуються. Хочеться, щоби знімалося актуальне відео, щоби років через п'ять які-небудь Каннські леви українського штибу з'явилися й у нас".
Збереження енергії, культура поводження в кінотеатрах, соціальна рівність, допомога армії та низка інших проблем були втілені у роликах, не довших, ніж хвилина. Лаконічно, цікаво і зрозуміло – соціальна реклама є і чекає свого глядача.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки