MENU

Теракти в Туреччині і Єгипті. До кого веде слід?

2945 0

У Стамбулі біля стадіону «Водафон Арена» через півтори години після завершення матчу між командами «Бешикташ» і «Бурсаспор» прогримів вибух. За іншими даними було два вибухи. Перший стався через дистанційний підрив замінованого автомобіля, у другому випадку вибуховий пристрій привела в дію смертниця. Як повідомив міністр внутрішніх справ Туреччини Сулейман Сойлу, більшість із 38 загиблих - працівники поліції.

У Каїрі також сталися два вибухи. Перший - у коптському кафедральному соборі, загинуло, за неповними даними, 22 людини, переважно жінки і діти. Другий - біля КПП сил безпеки у столиці Єгипту. Загинуло щонайменше шість поліцейських.

Ймовірно, що за вибухами у Стамбулі і Каїрі стоять різні організації і збіг у часі випадковий. З іншого боку, не можна виключити й узгоджених дій терористичного інтернаціоналу. Занадто багато він поніс втрат останнім часом як у Північній та Екваторіальній Африці, так і в Іраку і Сирії. Додамо до цієї лінії подій збройні зіткнення у столиці Лівії Тріполі і розширення контрольованої території у східній частині країни військами генерала Хафтара.

Ситуація на Близькому і Середньому Сході розвивається досить суперечливо. Успіхи антиіділівської коаліції в битві за Мосул і переможні рапорти сирійської урядової армії про наближення перемоги в Алеппо значною мірою девальвуються наступом турецьких військ на півночі країни, зокрема в напрямі Алеппо, а також витісненням військ Асада зі звільненої в березні Пальміри. Положення заплутується ще більше мінливими цілями зовнішніх гравців у Сирії та Іраку.

Читайте также: Біля стадіону "Бешикташа" в Стамбулі стався теракт. ФОТО

Як повідомляють джерела у турецьких правоохоронних органах, за почерком вибухи біля стадіону наводять на слід курдської Робітничої партії (РПК). Там завжди вибирають об'єктом терактів правоохоронні органи, об'єкти місцевої і центральної влади і вважають за краще максимально зменшувати кількість постраждалих серед населення. З іншого боку, бойовики РПК не використовують смертників. Це більше схоже на терористів з ІД або Аль-Каїди. Остання не проти знову нагадати про себе після розгрому її осередків в низці африканських держав.
Як у випадку терактів у Стамбулі, так і в Каїрі слід керуватися відомим із часів Стародавнього Риму твердженням is fecit cui prodest - зробив той, кому вигідно. Щодо Стамбула можна говорити про декілька цілей.

По-перше. Загальна дестабілізація внутрішньополітичної ситуації в Туреччині. Певною мірою це може бути вигідно РПК, яка створенням труднощів президенту Ердогану хоче домогтися своїх цілей щодо курдської національної меншини. Турецьке керівництво не хоче погоджуватися з цими вимогами, і ситуація заходить у політичний глухий кут. РПК проводить теракти, влада посилює внутрішньополітичну ситуацію і посилює боротьбу з опозицією. Яка не обов'язково підтримує РПК. Взагалі з будь-якою. Чи розуміє керівництво РПК неможливість за допомогою терору домогтися своїх цілей? Можливо, й розуміє, але жодних інших можливостей не бачить. Ситуація заганяється в глухий кут, в результаті чого кількість жертв зростає і все переходить на наступну гілку спіралі.

По-друге. Керівники ІД і зовнішні гравці, які стоять за ними, дуже розлючені на президента Ердогана за його втручання в Іраку і Сирії. Вторгнення турецьких військ на північ Сирії і Іраку істотно змінило військовий стан і посилило антиіділівське угруповання, яке штурмує Мосул. Нехай повільно, але в цілому військовий стан бойовиків у цьому стратегічно важливому іракському місті погіршується, рано чи пізно, але їм доведеться піти звідти. Перенести бойові дії на турецьку територію, особливо в таке важливе для країни місто, як Стамбул, цілком укладається в тактику ІД. Створити внутрішні труднощі для Анкари, підв'язати під дії бойовиків РПК цілком в дусі іділівців.

Читайте также: Почему Россия - страна-террорист

По-третє. Своїми різкими висловлюваннями щодо президента Сирії Асада турецький лідер Ердоган позначив протилежні цілі, які переслідують у Сирії Анкара і Москва. Хоча відбулися пояснення з Путіним, але реальність така, що розбіжність буде збільшуватись. Не можна стверджувати, що Кремль стоїть за вибухами в Стамбулі, але стримати навіть таким чином войовничість Ердогана в Білокам'яній були б дуже не проти.

По-четверте. Не можна з урахуванням внутрішньої ситуації в Туреччині й авторитарних замашок її президента виключити і поліцейської провокації. Справа навіть не в тому, що вибухи організувала влада. Це їй не потрібно, натхненників і організаторів скільки завгодно, можна просто не заважати виконавцям. І тим самим загострити ситуацію, щоб населення вимагало більш твердої руки в управлінні країною. До цього Ердоган прагне.

По-п'яте. Вельми холодні в недавньому минулому відносини Анкари і Каїра дещо потеплішали. При цьому єгипетське керівництво намагається дотримуватися нейтралітету в Сирії та Іраку. Воно зосереджене на Лівії і на боротьбі з терористами на Синайському півострові, які можуть загрожувати безпеці судноплавства по Суецькому каналу. З цієї точки зору цілі Туреччини і Єгипту щодо ІД збігаються, і нанести одночасний удар по двох країнах для терористів дуже заманливо.

В черговий раз підтвердилася відома істина. Боротьба з терористами ІД та іншими не зводиться до військових успіхів із захоплення тієї чи іншої території. До того ж сирійські урядові війська не можуть довго контролювати навіть звільнені раніше. Як це вийде в іракської армії, буде зрозуміло після закінчення операції з витіснення бойовиків із Мосула.

У будь-якому випадку ми маємо факт розповзання терористичних осередків не тільки по арабських, а й по інших мусульманських країнах. ІД, Аль-Каїда і подібні досить гнучкі і швидко пристосовуються до нових умов. Боротьба з ними суто військовими методами не вирішує проблему.

Читайте также: В этих поджогах вся суть израильского конфликта: борьба созидания с ленью и разрушением - Кох

Так чи інакше, але курдське питання в Туреччині і Сирії доведеться вирішувати. Які б посилення всередині країни Ердоган не проводив, напруженість у курдських районах країни це не зніме. Турецька історія показує, що жодні авторитарні і репресивні методи успіху в довгостроковій перспективі не приносили. Від цього турецька держава ніколи сильнішою не ставала.+

Поки ж не схоже, щоб турецькі керівники вирішили знаходити рішення застарілої проблеми. Тому вибухи в турецьких містах триватимуть. На жаль, щось аналогічне відбуватиметься і в Єгипті. У середньостроковій перспективі перемогти терор не вдасться

Юрій РАЙХЕЛЬ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини