MENU

Індекс "олів’є" не бреше, або Уряд вітає з Новий роком

4576 0

Поки влада декларує найнижчу за останні роки інфляцію на рівні 14%, вартість новорічного продуктового кошика росте швидкими темпами. У скільки обійдеться українцям новорічне застілля? 

  «Індекс олів'є» не бреше

Влада може скільки завгодно говорити про економічне пожвавлення. Але кишенею українці відчувають зовсім інші процеси. Зокрема, ситуацію з цінами наочно демонструє так званий «індекс олів'є», коли індикаторами є продукти, що входять до складу цього популярного салату. Відповідно до нього, ціни на продукти за 2016 рік зросли на 31,4%. Сьогодні вартість інгредієнтів для приготування кілограма новорічного олів'є на українську родину становить 88 грн., що на 31,4% більше, ніж у минулому році (66,95 грн.).

Серед продуктів, що найбільше подорожчали протягом 2016 року, офіційна статистика вказує яйця (подорожчали на 34%), вершкове масло (на 32%), молоко (на 22%), кисломолочний сир (на 16%) та соняшникову олію (на 11%). Однак націнки в окремих магазинах і мережах зробили яйця дорожчими на 55%, порівняно з початком року!

Делікатесом для українців потроху стає навіть традиційна різдвяна кутя. Ціни на інгредієнти для святкової страви зросли аж на 65%, і тепер кілограмовий набір продуктів для куті становить 123 грн. проти 74 грн. у минулому році.

Читайте також: Курс гривни: почему индекс Биг-Мака не работает

Новорічна ніч буде для багатьох українських громадян святом суцільних «делікатесів», адже звичне святкове меню тягне на півзарплати. Рахуйте самі. Середня зарплатня в Україні складає близько 5300 грн. При цьому, вартість новорічного столу з традиційним набором продуктів - салати, холодець, копчені продукти, солодощі, фрукти, соки, алкоголь - складе приблизно 2000 гривень, що на 600 грн. більше, ніж торік. Якщо ж захочеться завершити святкування традиційним «Київським тортом» від «Roshen», то додайте ще 224 грн. (вартість такого торту в цьому році зросла майже на 80%).

І це ще не все. Через зростання тарифів у бюджеті новорічного свята треба передбачити ще близько 100-150 гривень на комунальні послуги, які буде спожито в процесі приготування страв і проведення самої новорічної ночі з гірляндами та побутовою технікою. Ось так за свято у власному домі доведеться викласти майже половину середньої зарплати, яку, до того ж, пощастило отримувати далеко не всім.

Як зупинити ціни

Насправді стрибок цін не є суто сезонним або стихійним явищем. Трамплінами для цього стрибка є падіння гривні та економічна політика держави. Зруйнування стимулюючої системи оподаткування аграріїв призвело до падіння виробництва. За цей рік собівартість виробництва в АПК зросла на 12%. З січня 2017 року заплановане повне скасування спеціального режиму оподаткування ПДВ для аграрного сектору. У сукупності з високими тарифами на енергоносії це призведе до падіння виробництва ще на 10%. Це значить, що продуктів харчування в Україні вироблятиметься менше, і ціна на них ростиме далі.

Є висока ймовірність, що вже після Нового року буханець житнього хліба першого ґатунку борошна коштуватиме близько 11 гривень. Ціна батона теж буде поволі зростати. Але бізнес враховує неплатоспроможність людей і може за ту саму ціну продавати батон не в стандартній вазі 600 грамів, а зменшить її до 400-450 грамів. І ці тенденції в наступному році можуть посилитись щодо всіх продуктів, якщо економічна політика не зміниться.

Напередодні голосування у Верховній Раді за бюджет 2017 року ми, аграрії, застерігаємо владу від необдуманих рішень щодо посилення фіскального тиску на сільгоспвиробників. Якщо пропоновані урядом зміни до бюджетного законодавства буде ухвалено, ціни й далі зростатимуть.

Читайте також: Вымысел Гройсмана. Сколько не кричи "халва", во рту слаще не будет. ИНФОГРАФИКА

Система оподаткування, яка діяла до 2015 року, мусить бути відновлена. Зокрема, має знову запрацювати спецрежим ПДВ, який давав змогу виробникам конкурувати і втримувати доступні ціни. Інакше, з падінням виробництва відбудеться й скорочення обсягів експорту сільськогосподарської продукції (орієнтовно на 2,5 млрд доларів). Зменшення надходжень валюти в економіку України спровокує девальвацію гривні та новий виток зростання цін.

Уряд повинен зрозуміти головне: щоб захистити українського споживача, треба захистити українського сільгоспвиробника, яки годує країну.

Віталій СКОЦИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини