Ескалація бойових дій у зоні АТО: насильство заради миру?
Ескалація бойових дій у зоні АТО на Донбасі, зокрема, на Авдієвському напрямку, – засіб змусити Україну виконувати політичну частину Мінських домовленостей. Активізації боїв сприяла активація переговорного процесу на стратегічному рівні.
Росія використовує поновлення консультацій з ЄС та переговори з США, аби збільшити тиск на Україну, аби та (в односторонньому порядку) виконувала Мінські домовленості. Паралельно, Кремль хоче запустити два сценарії: виконання безпекової і політичної частини угод. Як, в принципі, Росія намагалася робити раніше. Адже частково таку тему підтримують деякі представники Німеччини, начебто не заперечує проти цього і Франція. Тож російське керівництво очікує, що і США – неофіційно підтримають такий порядок.
Читайте також: Під Авдіївкою українські вояки захопили позиції ворога й відбивають його атаки
Розгортання нових військових операцій на Донбасі – це один із факторів тиску. Адже коли є передумови для розширення зони конфлікту, а, тим більше, є реальні жертви з обох боків, це дійсно спонукатиме до прийняття конкретних рішень.
Коли Росія, через свої представництва на місцях на Донбасі, активізує бойові обстріли, українські Збройні Сили на це відповідають. Противник при цьому звинувачує українську сторону в порушенні режиму припинення вогню. В результаті, можна очікувати і активізації переговорного процесу, з виходом на дискусію на рівні «нормандської четвірки», а, можливо, й вище. Росія в даній ситуації переслідує свої стратегічні цілі (про які було сказано вище), а бойовики – свої, тактичні – розширення зони свого впливу.
Втім, українська сторона теж, в певній мірі, грає на цій ситуації. Деякі наші керівники експлуатують тему ведення бойових операцій, аби виправдати нестабільність країни. Мовляв, процеси, пов'язані з соціальними проблемами, проблемами порушення прав людини, корупцією, тінізацією економіки тощо, можуть бути виправдані саме тим, що йде війна.
Читайте також: Бойовики ведуть обстріли по всій лінії зіткнення: 5 військових ЗСУ загинули, 9 поранені - штаб АТО
Слід зауважити, що бої зараз ідуть точково. За окремими напрямками - поступово розширюються, зростає кількість жертв. Але якщо на сьогоднішню ситуацію буде реакції з боку «нормандської четвірки», то бої поступово будуть розповзатися. Наразі ми маємо 18 напрямків, які є вразливими для проведення масштабних операцій (Маріуполь, Авдієвка, Піски, Станиця Луганська, Дебальцево тощо). Саме ці напрямки будуть сьогодні під пильною увагою бойовиків, і саме там можуть бути найбільш масштабні операції.
На мою думку, вирішувати проблему, вибудовувати «дорожню карту», починаючи від припинення вогню і завершуючи урегулюванням ситуації, потрібно не під егідою Тристоронньої контактної групи, а вже в новому форматі – за участю США, ЄС, Росії, України. На жаль, наявний зараз формат не здатен заспокоїти ситуацію: він буде довго продукувати конфлікти, перестрілки, періодичні загострення та спекуляції з обох боків.
Микола МАЛОМУЖ, колишній голова Служби зовнішньої розвідки, генерал армії України
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки