Понад 5 мільярдів боргу за електроенергію: чому Україна "вимкнула" ЛНР
Рішення про припинення енергопостачання ОРЛО приймалося під тиском громадськості, а не виходячи з раціональних міркувань. Про це заявив Дмитро Снєгирьов, співголова ГО "Права справа".
В ніч на 25 квітня Національна енергетична компанія «Укренерго» повністю припинила електропостачання на тимчасово окуповані території Луганської області. «Цієї ночі повністю припинено енергопостачання на тимчасово неконтрольовані території Луганської області», - повідомив голова компанії Всеволод Ковальчук.
Інформацію про припинення електропостачання на окуповні території Луганської області в ефірі «5 каналу» підтвердив голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз «О 00:00 дійсно відбулося відключення електроенергії тимчасово непідконтрольної території Луганської області через борг майже у 5,6 млрд грн.»...
Свого часу, постановою Кабміну №263 та №368 Луганське енергетичне об'єднання, за рахунок споживачів з контрольованої частини Луганщини, змушено було безоплатно постачати на окуповані території електроенергію (на суму близько 300 млн грн в місяць), що призвело до заборгованості компанії перед «Енергоринком». За інформацією прес-служби ЛЕО споживачі загалом заборгували компанії близько 5,5 млрд гривень, з них 4,9 млрд гривень - споживачі з неконтрольованої території.
З 2015 року гендиректор ЛЕО Володимир Грицай неодноразово піднімав питання щодо припинення або обмеження до рівня оплати перетоків на неконтрольовану територію. У грудні 2016 року через борги компанія тимчасово припиняла електропостачання комунального підприємства «Попаснянський районний водоканал», який подавав воду в окремі райони Донецької і Луганської областей, тимчасово непідконтрольні українській владі. Станом на 2 грудня заборгованість цього підприємства перед «Луганським енергетичним об'єднанням» становила близько 124 мільйонів гривень.
Примітно, що за інформацією енергогенеруючої компанії «Донбасенерго» у 2016 році середньозважений тариф теплових електростанцій (ТЕС) на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, склав 958,94 грн. за МВт / год., що на 22,8% нижче, ніж середньозважений тариф ТЕС в Об'єднаній енергосистемі України (1 242,29 грн. за МВт / год.), при цьому рівень розрахунків з генерацією на окупованих територіях склав всього 2,2%.
Варто зауважити, що в грудні 2016 року на тимчасово окуповані території Луганської області «зайшло» електроенергії на 275 млн. грн., в січні 2017 - також на 275 млн. грн., в лютому - на 225 млн. грн., і в березні (оперативна інформація) - майже на 210 млн. грн.
Утім, причиною відключення від постачання електроенергії ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» стали не тільки економічні, але й політичні чинники.
Зокрема, аналітичний відділ ГІ « Права Справа» у ЗМІ порушив питання, чому на начебто «націоналізовані» бойовиками підприємства в ОРДЛО, які, за словами президента Порошенка і їхніх власників, перебувають під повним контролем бойовиків, продовжується постачання української електрики, води і газу.
Нагадаю, 15 березня президент Петро Порошенко оголосив про початок економічної блокади з окупованими територіями через те, що українські підприємства начебто захоплені бойовиками і перейшли під їх повний контроль.
Після прийняття рішення про економічну блокаду тимчасово окупованих територій на державному рівні, неодноразово лунали заяви з боку офіційних представників влади і власників «націоналізованих» підприємств про те, що вони моніторять ситуацію, і . більше того, виступатимуть ініціаторами адресних економічних санкцій проти юридичних і фізичних осіб, які підтримують економічні стосунки з цими підприємствами.
«Співпраця з невизнаними республіками і пов'язаними з ними / контрольованими ними особами та підприємствами є порушенням режиму міжнародних економічних санкцій. До компаній, які співпрацюють з особами, внесеними в «чорні» списки, можуть бути застосовані штрафи, кримінальна відповідальність посадових осіб, а також санкції у вигляді арешту активів і заборони господарської діяльності»,-йшлося у повідомленні групи «Метінвест»
Але, дивним чином, незважаючи на, так звану «націоналізацію», і втрату контролю над українськими підприємствами на окупованих територіях , українська сторона продовжувала постачати електроенергію на окуповано територію. Крім того, газ і воду. Тоді виникало цілком логічне питання, про який "віджим" підприємств та економічну блокаду підприємств йдеться, якщо український уряд фактично продовжує підтримувати їхній виробничий цикл.
При цьому вартість тільки електроенергії, яка постачалася на «націоналізовані» підприємства в так званій «ЛНР», щомісячно складала близько 300 мільйонів гривень Про те, що не знизилося постачання електрики, свідчили дані самого "ЛЕО". Це були незначні зменшення, що свідчило про сезонний характер. про те, що населення відмовилося на холодний період від опалювальних приборів.
Наочним свідченням того, що влада не збирається міняти правила гри щодо безкоштовного постачання електроенергії на окуповані території,незважаючи на оголошену нею ж блокаду, стало рішення прийняте 5 квітня 2017 року Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), про відмову ТОВ «Луганське енергетичне об'єднання» (ЛЕО) щодо видачі нових ліцензій для роботи тільки в підконтрольній Україні частині Луганської області.
Наразі ліцензійна територія ЛЕО охоплює і непідконтрольні райони, платежів з яких компанія не отримує. «Вчора з'явилася інформація, що наші папери в НКРЕКУ « завернули". Поставки на неконтрольовані території тривають, борги - ростуть, кого і навіщо годуємо - незрозуміло», - прокоментував рішення НКРЕКУ директор компанії ЛЕО В.Грицай.
Примітно, що тільки після критичних зауважень аналітичного відділу ГІ «Права Справа», коли влада фактично була приперта до стіни фактами безкоштовних перетоків, були прийняті рішення про припинення енергопостачання. Варто сказати, що це рішення приймалося під тиском громадськості, а не виходячи з раціональних міркувань
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки