Як Росія виростила блакитного кита
Гра, що призводить до підліткових самогубств у Росії, викликає ті самі питання по всьому світу: на кому лежить відповідальність? Як їх зупинити?
У РФ взялися видаляти так звані «групи смерті». Цілком можливо, що бій іде з міською легендою. Хоча небезпека очевидна: у країнах колишнього Радянського союзу відзначається особливо високий показник самогубств, що вказує на хворобу суспільства.
Гра, що турбує батьків і чиновників у Бразилії, називається Baleia Azul - точний переклад "Синій кит". Назва, очевидно, походить від пісні російської рок-групи Lumen. Відправляючи повідомлення в соціальних мережах з використанням певних хештегів або приєднуючись до певних груп, тінейджери - зазвичай у віці 10-16 років - отримують кураторів, які після перевірки потенційного гравця дають їм 50 завдань, які ведуть до одного - самогубства. Виконуючи їх, діти ріжуть себе і роблять інші ризиковані речі. Останні десять днів гравцеві потрібно рано вставати, слухати музику і споглядати смерть. Якщо комусь стає страшно, і він хоче кинути гру, йому починають погрожувати, найчастіше - вбивством батьків.
Широка громадськість в Росії вперше дізналася про гру та її варіанти у травні 2016 року, коли журналістка антикремлівської «Новой газеты» Галина Мурсалієва описала те, що вона назвала «групою смерті», через досвід матері дівчинки, яка вчинила самогубство в 12 років. Після трагедії мати досліджувала онлайн-активність дочки і змушена була поділитися тим, що дізналася, щоб запобігти подальшим трагедіям. Історія шокувала людей, дехто почав закликати обмежити доступ підлітків до інтернету.
Читайте також: Как уберечь ребенка от "групп смерти"? Советы психолога
У листопаді заарештували 21-річного Пилипа Будейкіна, його підозрюють у тому, що він був одним з таких "кураторів" і довів людину до суїциду. Крім того, в будинках інших адміністраторів "груп смерті" теж провели обшуки. Будейкін, який нібито страждає на біполярний розлад і пережив насильство в дитинстві, досі під слідством.
Цього року знову повернулися до обговорення «груп смерті». Повідомлення про підлітків, які грають у гру, з'явилися в Естонії, Казахстані, Україні та інших пострадянських країнах. Ірина Ярова, віце-спікер російського парламенту і один з найжорсткіших членів законодавчого органу, заявила в лютому, що число підліткових самогубств в Росії зросло з 461 в 2015 до 720 в 2016 році. «Проти дітей йде війна, - заявила вона, не сказавши, хто її веде, - це справжня цілеспрямована злочинна діяльність». Ярова представила законопроект про криміналізацію управління "групами смерті" і такі ігри, як "Блакитний кит". Крім того, вона вимагає призначити покарання у вигляді шести років ув'язнення за повторне порушення закону. Попередньо Держдума схвалила законопроект. Хоча зв'язок між підлітками з суїцидальними схильностями і групами на кшталт "Синій кит" не доведена. Діти завжди шукають тих, хто думає так само, як вони самі, а соцмережі - найпростіший спосіб знайти однодумців.
Моя 14-річна падчерка знає все про "Синього кита" і говорить про це спокійно і глузливо. Але при цьому час від часу згадує, що в неї є друзі, які, хоч і не збираються стрибати з хмарочоса, люблять різати себе заради привернення уваги та можливості відчути себе особливим.
Оскільки інформація про гру поширилася, деякі російські підлітки шукали своїх "кураторів", щоб потролити. В одному такому листуванні "куратор" просить дівчинку "вирізати кита". Але замість цього вона вирізає з картону кота. Розуміючи, що підліток не збирається насправді виконувати суїцидальні завдання, адміністратор починає злитися і погрожує відправити когось за нею. На що та відповідає: "Можна я їх зустріну? У нас ліфт не працює і їм може забракнути сил мене вбити, якщо доведеться йти пішки на восьмий поверх". Звісно, ніхто не прийшов.
Можливо, гра та "групи смерті" дійсно впливають на кількість суїцидів: люди, а особливо підлітки, схильні до імітації, коли йдеться про самогубство. Але, за даними Організації економічного співробітництва і розвитку, рівень самогубств серед підлітків у РФ вже давно вище середнього. Сьогодні вона поступається лише Новій Зеландії, де молоді люди корінних народів, перебуваючи в несприятливих умовах, схильні до самогубства.
Немає певної міжнародної організації, що стежить за рівнем самогубств серед 10-15-річних дітей, які стали аудиторією "Блакитного кита". Але можна впевнено заявити, що лідирує тут Росія. Дослідники пояснюють поширеність підліткових самогубств у цій країні частою "сімейною дисфункцією" (в РФ один з найвищих показників розлучень у світі). Крім того, впливає легкодоступність та соціальна прийнятність алкоголю.
Читайте також: Чи варто блокувати "Синього кита"
Плюс не можна виключати додаткового тиску за життя в квазікапіталістичній країні, де у дітей із сімей без політичних чи професійних зв'язків немає чіткого шляху до успіху. Особливо складно бачити майбутнє з вікна похмурої багатоповерхівки на околиці промислового міста, де батьки п'ють, сваряться або просто відсутні, а школа не дає перепочинку. Це звичайна російська історія, що передує самогубству.
Є ознаки того, що молоді росіяни активно шукають вихід з цього становища. Підлітки-школярі та студенти університетів стали основною силою нещодавніх антикорупційних протестів по всій країні. Але політична активність не для всіх - в РФ вона може закінчитися так само сумно, як і суїцидальна гра. Російський уряд поступово вводив жорсткі закони проти контенту, пов'язаного з самогубством. Криміналізація «груп смерті» зробить правові рамки ще більш жорсткими. Але рівень самогубств серед підлітків не знизиться, якщо не будуть усунені його головні причини, замість симптомів.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки