Крим і втрачене туристичне майбутнє
Майже 50% населення Криму мали додатковий заробіток від курортного сезону - хтось працював у санаторії чи готелі, а хтось працював влітку, обслуговуючи туристів. Тому раніше від туризму до місцевого бюджету Криму йшла велика частина доходів. Зараз цього немає.
Ейфорія від «кримнашу» майже закінчилася, тому цього року туристичний сезон у Криму буде навіть гіршим, ніж у минулому та позаминулому роках. Не беручи до уваги туристичну статистику на півострові від окупаційної влади, як людина, яка вже 20 років професійно займається аналізом, в тому числі, кримського туризму, можу запевнити, що торік в Криму було до двох мільйонів туристів, в 2015-му - ще менше, а в 2014-му - майже нікого не було. А якщо поглянути в різний час на набережну Ялти, Євпаторії та Алушти - міст, які дають майже 80% туристичного потоку Криму, цифри, які надає окупаційний уряд Криму, можна ділити на два, а, може, й три.
Читайте також: Как оккупированный Крым готов к новому курортному сезону. ФОТО
Це не дивно, з огляду на кілька важливих чинників. Так, і Путін, і Медведєв влітку минулого року під час телевізійних ефірів займалися антирекламою Криму як курорту й казали, що Криму навіть до Росії ще 20 років рости. По-перше, це - неправда. А, по-друге, це сигнал росіянам - «не їдьте!». Бо треба їхати до Сочі, адже там до Олімпіади збудували 40 тисяч нових додаткових готельних номерів від трьох зірок і більше, і їх потрібно кимось заповнювати. Втім, також цього року спрацьовує чинник Туреччини, яка знову відкрилася для російських туристів.
Ще один чинник - незручна логістика. Адже добратися до Криму росіяни можуть тільки поромом.
Спрацьовує також чинник військової бази. Я не пам'ятаю такого, щоб у розпал курортного сезону влітку в Криму на полігоні Опук, що на Керченському півострові (а це всього за декілька кілометрів від головного автошляху, який зараз іде від керченської поромної переправи), проводилися навчання з бойовими стрільбами, бомбометання та ракетні пуски з літаків. Раніше у Криму з 1 травня закривалися навіть усі будівельні майданчики, щоб ніхто не заважав людям відпочивати!
За нашими підрахунками, майже 50% населення Криму мали додатковий заробіток від курортного сезону - хтось працював у санаторії чи готелі, а хтось працював влітку, обслуговуючи туристів. Тому раніше від туризму до місцевого бюджету Криму йшла велика частина доходів. Зараз цього немає, але це нікого не турбує, бо Крим отримує майже 70% дотацій із бюджету РФ (це без урахування тих коштів, які надходять за державною програмою, наприклад, оборонного сектору). Найгірше буде туристичним мономістам: Ялті, Алушті та Євпаторії. Там майже немає іншого бізнесу, окрім курортного. Хіба що - трохи виноробства в Ялті та Алушті. Тож ці міста приречені бути дотаційними.
Читайте також: Росіяни проігнорували окупований ними Крим на травневі свята
Іншими словами, зараз в Криму можна працювати тільки в бюджетній сфері та в оборонній промисловості, яка там бурхливо розвивається. Навіть будівництво не рятує, тому що велика кількість будівельних робіт виконується російськими фірмами. Наприклад, над тим же мостом працюють будівельники з усієї Російської Федерації.
З іншого боку, зрозуміло, що для військової бази, в яку перетворюється Крим, мільйони туристів не потрібні. Ба більше, навіть два з половиною мільйони населення, враховуючи місто Севастополь, для півострова, головна функція якого - бути військовою базою та тримати цехи оборонних підприємств Росії, це забагато.
Тому, думаю, у кримського туризму в окупованому Криму немає майбутнього.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки