MENU

Ефект "неправильно застібнутого першого ґудзика"

2083 0

Абсолютна більшість людей бачать лише певний фрагмент освітньої реальності. Вони неначе розглядають мозаїку зблизька, а от відійти й глянути здалеку їм не вдається. Хоча тільки здалеку видно все.
Якщо ж мати в руках лише шматки пазлів, скласти їх в цілісну картину майже неможливо.
Лише невеличка частинка продвинутих освітян намагається побачити загальну картину. Звісно, їм потрібне ще й уміння побачити в загальній картині певні закономірності, розпізнати глибинні процеси, знайти дієві механізми зміни невтішної освітньої реальності.
На жаль, більшість людей цих закономірностей не бачить, а, тих хто бачить, зазвичай у нас сприймають за "хворих на голову" вискочок.
Широкий погляд і системне бачення - у цьому секрет успішної стратегії реформ. Освітянські проблеми так щільно переплетені, що їх неможливо вирішувати по одній, має бути лише комплексне рішення. І надзвичайно важливо правильно застібнути перший ґудзик, бо в разі помилки виникне ефект «неправильно застібнутого першого ґудзика»: якщо неправильно застібнути перший ґудзик, то і всі інші будуть застібнуті неправильно.

Читайте також: Закон "Про освіту": удосконалення поганого лише зробить стан справ ще гіршим

Якщо вибрали хибну послідовність дій, все йтиме "наперекосяк" із реформуванням освіти.
Вийшло так, що перший ґудзик(прийняття нового Закону "Про освіту") у нас ну ніяк не застібається... Може це і добре, адже зараз піджак і сорочка одягнуті «шиворот-навиворіт» і задом на перед.
Ми звикли ґудзики сорочки застібати зверху, але практика показує, що в освіті краще їх застібати знизу.

Якщо уявити, що на нашому всеукраїнському освітянському піджаку 4 ґудзики, на мій погляд, послідовність дій має бути наступна:

Ґудзик 1 Новій українській школі нова система управління, яка б вивільнила головний ресурс розвитку освіти - ресурс свободи педагогічної думки та дії.

Ґудзик 2 Новій українській школі нового директора, який став би ключовою ланкою у процесах трансформації вітчизняного шкільництва.

Ґудзик 3 Новій українській школі нова система професійного розвитку вчителів, яка б рвала шаблони та підсилювала внутрішні процеси змін у більшості вчителів, яких десятиліттями розглядали як інертну неініціативну масу.

Ґудзик 4 Новій українській школі нова система організації навчання учнів, яка б відповідала потребам дітей цифрової епохи та завданням інноваційного прориву країни.

Звісно, під піджаком має бути шкільна «сорочка», яка ближче до тіла, на якій буде вже з десяток ґудзиків:

Ґудзик 1. Визнаємо за дитиною право на вибір змісту власної освіти та форми навчальної діяльності. Доповнюємо принцип індивідуалізації: не лише кожну дитину потрібно вчити по-своєму, кожного слід вчити свого(визначати той зміст освіти, який є для нього спорідненою працею і на цій основі вибудовувати індивідуальну освітню програму).

Ґудзик 2. Шукаємо адекватну відповідь на виклики породжені свободою та індивідуалізацією. У першу чергу переорієнтовуємось із «зовнішньої» мотивації до навчання на пошук і пробудження внутрішніх мотивів дитини до саморозвитку (самовизначення, зацікавлення, усвідомлене ставлення до навчання тощо).

Ґудзик 3. Створюємо систему індивідуального педагогічного супроводу в кожній школі, забезпечивши появу в їх освітньому просторі вчителів з тьюторськими компетенціями та запровадивши принципово нові педагогічні позиції(тьютора, коуча, фасилітатора тощо) та форми освітньої діяльності.

Читайте також: Культура тестування: світ і ми

Ґудзик 4. Дбаємо про появу реальних можливостей у кожного учня складати власне індивідуальне освітнє меню(урізноманітнюємо освітнє середовище наших шкіл). Кожна школа стає мотиваційним та ресурсним полем.

Ґудзик 5. Забезпечуємо кожній дитині можливість рухатись за індивідуальною освітньою траєкторією в процесі реалізації власної індивідуальної освітньої програми. Якщо раніше ми вимагали від усіх учнів йти в одному темпі однією доріжкою, тепер надаємо можливість кожному самостійно вибирати одну з доріжок і самостійно визначати темп і спосіб руху цією доріжкою.

Ґудзик 6. Замість стандартизованого, уніфікованого і карального, запроваджуємо персоналізоване і стимулююче оцінювання навчальних досягнень учнів.

Ґудзик 7 ???
Ґудзик 8 ???
Ґудзик 9 ???

Віктор ГРОМОВИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини