Що потрібно для того, аби реформи були вигідними для всіх
Обидва – як політико-економічні еліти, так і більшість народу – живуть у системі поглядів win-lose (виграш-програш). Я виграв – ти програв. Ти виграв – я програв. Життя є гра з нульовою сумою, як преферанс.
У результаті ті, що вилізли нагору, розуміють лише перерозподіл, віджим, спрямування потоків, дешево купити – дорого продати, схопити, відбігти і заховати. Ті, що залишилися внизу, живуть у тій самій парадигмі. Розбагатів – значить, украв. Реформи – значить, еліти роблять собі краще, іншим гірше. Навряд чи вони будуть робити іншим краще, собі гірше, чи не так?
Читайте також: Чотири пріоритети для України: що слід реформувати найближчим часом
Але win-lose – не єдина можлива парадигма життя. Принаймні 15% українців бачать світ у парадигмі win-win, як гру з ненульовою сумою. Можна заснувати бізнес, який створюватиме нову вартість, ні в кого нічого не забираючи, а збільшуючи обсяг суспільного багатства. Виграв ти – виграв і я. Ці люди зазвичай працюють у нових бізнесах, а не на старих приватизованих підприємствах.
У цій парадигмі реформи відкривають можливості для всіх. Ті, хто нагорі з великими активами, стають багатшими, і так само ті, хто внизу з меншими чи взагалі без нічого. Дуґлас Норт називає це переходом від закритого до відкритого порядку, Дарон Аджемоглу – від екстрактивних систем до інклюзивних, мовою інтегральної динаміки – від синього до помаранчевого.
Читайте також: Реформи в Україні й Золота рибка – чого побажати насамперед
Реформи роблять представники еліти, які знали чи зрозуміли: краще зробити новий більший пиріг, ніж перерозподіляти старий маленький (а в наших умовах він ще й скорочується, це природна деолігархізація). Еліти відкривають систему, щоби стати багатшими (зокрема через зростання капіталізації країни), але водночас створюються можливості розбагатіти для всіх, хто має талант, силу, натхнення, пристрасть до нового, креативність, готовність до ризику і відповідальності – те, що робить людину підприємцем чи винахідником, науковцем чи митцем.
Якби життя було грою з нульовою сумою, все людство мало би сьогодні ту саму сукупність благ, як і в Середньовіччі. Натомість ми бачимо, що багатство світу з тих часів неймовірно виросло. Це завдяки win-win, завдяки креативному підприємництву, завдяки інноваціям. Завдяки людям з іншим баченням світу, яких в Україні вже принаймні 15%. Їхнє проникнення нагору, де ключі від замків, і змога відчинити всі двері для всіх, хто здатен йти, – лише питання часу.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки