Влада Польщі рекордними темпами перетворює цю країну з демократичної на авторитарну, – журналіст
В останні дні дуже тривожні новини приходять з Польщі. Місцева влада рекордними темпами перетворює цю країну з демократичної на авторитарну. Управляє процесом ультраправа партія "Право і справедливість", яку очолює "простий депутат", а на ділі – сірий кардинал Ярослав Качинський. Про це у своєму блозі на сайті "Новое время" пише журналіст Іван Яковина.
Ця партія вже поставила під свій контроль законодавчу і виконавчу гілки влади: в Сеймі у неї більшість, в уряді сидять вихідці з ПіС, президент – теж їх однопартієць.
Після цього Качинський і компанія розсадили своїх людей в силових структурах, позвільняли звідти всіх потенційно нелояльних офіцерів. Армія, МВС, прокуратура, всі силові структури – тепер в кишені у ПіС.Затем вони встановили повний контроль над більшістю ЗМІ в країні, залишивши незгодним тільки знамениту "Газету Виборчу" і ряд видань поменше.
Читайте також: Українсько-польські відносини: проблеми наростають
Останнім бастіоном лібералізму і демократії залишалася судова система. Але тепер черга дійшла і до неї. Завдяки ряду маніпуляцій із законами ПіС тепер панує в Конституційному трибуналі, що дозволяє йому міняти основи вже державного устрою.
І ці зміни не змусили на себе довго чекати. На розгляд Сейму висунули ряд законопроектів, які повністю ставлять судову владу в залежність від виконавчої.
Першим був прийнятий закон про Національну раду юстиції – це орган, який призначає і просуває по службі суддів. Якщо не вдаватися в юридичні подробиці, то зараз він переходить під управління уряду. На ділі це означає, що всіх суддів в країні призначати і підвищувати буде особисто Качинський.
Наступний крок – прийняття закону про примусову відставку всіх 83 трьох суддів, які займають вищі пости в країні. Винятки будуть зроблені тільки для тих, хто припаде до душі міністру юстиції. Тобто на ділі – все тому ж Качинському. По суті, відбудеться масова чистка судової сістеми. Причому оскаржити цей закон або своє звільнення ніхто не зможе – в законі прямо записано, що така можливість відсутня.
Коли всі суди, включно з Верховним, будуть повністю очищені від нелояльних суддів, настане черга Дисциплінарної палати при Верховному Суді. Цей орган отримає право карати і звільняти всіх діючих суддів. В результаті всього за кілька тижнів польська система правосуддя буде повністю випотрошена, позбавлена незалежності та права приймати самостійні рішення. Фактично, головною судовою інстанцією в країні стане особисто Ярослав Качинський, який залізною рукою керує своєю партією і урядом.
Не хотілося б згущувати фарби, але такий стан речей швидше характерний не для західних демократій, а для авторитарних країн, на зразок Туреччини або Росії. Якщо всі ці закони будуть прийняті і підписані президентом Анджеєм Дудою (теж, до речі, членом ПіС), то з польською демократією, боюся, буде покінчено.
Читайте також: Безвіз. Перемога, але не для всіх
Ліберальна частина країни зараз перебуває в шоці. Люди бояться, що "ручні" суди почнуть клепати вироки проти лідерів опозиції. Вже зараз на опозиційних мерів кількох великих міст прокуратурою заведені справи, але ходу їм поки що не дають – надто вже вони сумнівні. Нова судова влада із задоволенням пересаджає всіх цих мерів і лідерів опозиції.
Але є небезпека і страшніша. У наступному році в Польщі повинні пройти парламентські вибори. При цьому шанси ПіС на перемогу неочевидні: вони йдуть врівень з двома ліберальними партіями. Польські ліберали зараз дуже переживають, що суди можуть або скасувати ці вибори зовсім, або скасувати їх підсумки, або "не помітити" масштабних порушень і підтасувань на користь правлячої партії.
У минулі вихідні до Сейму у Варшаві вийшли сотні обурених громадян, які зажадали, щоб Дуда наклав вето на диктаторські закони. Однак замість того, щоб прислухатися до демонстрантів, влада почала їх заарештовувати – в повній відповідності з авторитарними порядками. До відділків відвезли приблизно три десятки учасників акції.
Я припускаю, що якщо президент все ж підпише ці закони, то кількість маніфестантів виросте багаторазово. Поляки дуже добре знають, що таке авторитарний режим і не допустять його реанімацію в своїй країні. Я, наприклад, повністю підтримаю їх в прагненні дати по рукам владі, яка очевидно втратила береги.
Тут є ще один дуже важливий нюанс: всі ці ініціативи з'явилися на світ через тиждень після візиту до Варшави Дональда Трампа. Під час цього візиту Трамп навідріз відмовився зустрічатися з лідерами опозиції, що суперечить американським традиціям. Зате швидко знайшов спільну мову з Качинським і компанією.
Судячи з усього, американський лідер дав відмашку: заради зміцнення влади ПіС може робити все, що завгодно. Трамп, схоже, не розуміє, що підтримуючи своїх політичних однодумців, він руйнує дещо набагато більш важливе й цінне – основи західної ліберальної демократії: те, на чому стоїть Європа і взагалі весь західний світ.
Однак для Трампа це, на жаль, порожній звук: він і сам був би не проти взяти під контроль американські суди, парламент і ЗМІ, але в Америці дуже серйозна Конституція, яка категорично не дає йому цього зробити. Я думаю, що зараз Польща стає полем битви між праворадикальними, авторитарними темними силами минулого і ліберальними, проєвропейськими і, звичайно ж, світлими силами майбутнього, для яких демократія є самоцінною.
Будемо сподіватися, що переможуть другі. Я, зі свого боку, шлю промені добра і підтримки тим, хто буде відстоювати польську демократію і свободу.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки