"План Маршалла" як паліатив перевиборам
Попри оптимістичні заяви наших очільників економіка потопає, відтак, рятівний круг «Плану Маршалла для України» спливає. Бо й досі зберігає заслужену славу економічного дива. Зберігатиме доти, доки не потрапить у лабети наших спритників-зверхників.
Приклади перед очима: «ринкова економіка», «економічні реформи», «монетизація» давно вже перекочували із економічних термінів до брутальної лайки.
SOS! Поможіть, бо вже красти нічого!
Дискредитація Плану Маршалла шляхом його спотворення вельми вірогідна: «У цьому контексті ми доручили опрацювати можливість організації у Брюсселі потужної інвестиційної конференції щодо України на початку 2018 року», — повідав наш Президент на спільному брифінгу з Президентом Європейської Ради Д. Туском та Президентом Європейської комісії Ж.-К. Юнкером.
Звести План Маршалла до інвестицій, а останні переполовинити — рожева мрія можновладців. Як у героїні фільму «Москва сльозам не вірить»: «Не вчіть мене жити, краще поможіть матеріально».
Так, формою «Плану Маршала» була матеріальна допомога: дармові товари і долари, дешеві кредити сумарно на $ 17 млрд (у тих цінах!) — його неповний вартісний вимір (з 03.04.1948 до 30.06.1951). Але хто усе це ділив і доглядав?
У квітні 1948-го, для втілення Плану, контролю за розподілом і умовами використання ресурсів, 16 країн-реципієнтів утворили Організацію з європейського економічного співробітництва (ОЄЕС). Хто її замінить у нас? Наявні е-декларанти?
Щоб уникнути цього лиха й сміху не випадає іншого, як виконувати План Маршалла в Україні під прямим американським управлінням. Якщо, звісно, зміна влади через дострокові вибори не пройде.
План Маршалла — план мирного часу. Але холодної війни
План Маршалла — не окремішна економічна витівка, а складова Доктрини Трумена, доктрини стримування СРСР і комунізму, доктрини Холодної війни.
Черговість і хронологія дій філігранні: Друга світова у Європі завершилась 8 травня 1945 року, Доктрина Президента Трумена проголошена 12 березня 1947-го. Держсекретар Маршалл, у її розвиток, озвучив ідею економічного відновлення Європи 5 червня, а європейський запит (інспірований ним же) надійшов 22 вересня того ж року. 2 квітня наступного 1948-го Конгрес США ухвалив Закон про європейське відновлення (План Маршалла), введений в дію негайно і офіційно припинений 31 грудня 1951-го. Від ініціації до завершення менше п’ятирічки, а які результати, наслідки, пам’ять!
Наразі, загальний фон і головні дійові особи ті ж. Жупел радянського комунізму змінився російським імперським — надряпано на штику інше, та штик той самий. Холодна війна з боку Росії не припинялась ніколи — мінялась тактика. Правда на Заході вона охолола до Холодного миру.
Відтак, об’єктивні передумови Плану Маршалла для України наявні: клієнт дозрів — справа за донором.
Американський потенціал для «Плану Маршалла в Україні» більш як достатній, як щодо стримування росіян, так і щодо допомоги українцям. Усе у них є, немає тільки Маршалла. І Трумена.
Читайте також: Чи є альтернатива "Планові Маршалла для України"?
Доктрини Обами не дочекались, а Трамп, схоже, вичерпує ілюзії щодо Росії.
Якщо Холодна війна природне середовище Плану Маршалла, то гаряча — йому протипоказана. Частина Європи, де діяв План, була замирена і захищалась американцями. Не віртуально, а багатотисячним військом: де окупаційним, де — союзним.
В Україні ж війна хоч неоголошена проте реальна, з Планом Маршалла несумісна. Для його започаткування потрібне її завершення. Засіб: гарантування Сполученими Штатами лінії розмежування з Кримом і ОРДЛО.
Оригінальний План Маршалла спирався не на державні кордони (Німеччина була розколота, деякі кордони оспорювались аж до Гельсінки-1975), а на розмежувальні лінії зон окупації. Стабільними і непорушними були не державні кордони, а межі окупаційних зон!
Подібно й зараз: План Маршалла для України можливий, крім Криму і ОРДЛО. За умови гарантування лінії розмежування Сполученими Штатами Америки.
Звичайно, хочеться більшого — звільнення окупованих територій. Та для того потрібні й інші інструменти. План же Маршалла сприяє цьому лише опосередковано. Зате як!
План Маршалла — план антикомуністичний
У військовому відношенні байдуже кого стримувати: комуністів, імперців, чи іншу пошесть, а вектор економічної допомоги — справа вирішальна.
Американцям важливо було не просто відновити європейську економіку, а — економіку ринкову, конкурентну. Зрештою, в радянській зоні окупації економіка відновлювалась теж!
Короткострокові завдання: одягти, нагодувати, обігріти людей, дати їм притулок — співпадали, а структура відновленої економіки закладалась протилежна: в радянській зоні — планова, соціалістична, за Маршаллом — ринкова, капіталістична.
Читайте також: Кабмін закрутив черговий бюджетний детектив
Протягом 1948-1951 років План Маршала втримав Західну Європу від хаосу і сповзання до комунізму, а на перспективу заклав таке економічне піднесення, яке магнітом притягло очі й мрії поневолених совєтами народів.
Тільки-но Горбачов позбавив радянські танки виїзних віз, як за два роки (1988-1989) соцтабір рухнув, План Маршалла нокаутував план Сталіна.
Лінія розмежування між Заходом і «Русским миром» зсунулась на тисячу кілометрів. Це – повторне чудо Плану Маршалла.
Логіка спадковості вивела новітній План Маршалла на нову лінію: «Русский мир» / Україна, Грузія, Молдова. Успіх його для України стане тим же магнітом для Криму і ОРДЛО, яким був Західний Берлін для Східного, а ФРН – для НДР.
Підсумуємо: українська ситуація і громадська думка, радше спонукають до Плану Маршалла, ніж застерігають від нього. Пригальмовують США. А даремно.
У перші роки відновлення нашої незалежності вони навпомацки входили в сферу беззастережного російського домінування. Далі, до 2104-го, було «перетягування канату», боротьба за впливи.
Наразі, Захід в Україні домінує і може забезпечити її повноцінне входження в Західний світ. Що — взаємовигідно. Життєві інтереси України і стратегічні інтереси США збігаються. Час збігтись і діям.
Борис БЕСПАЛИЙ, для UAINFO
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки