MENU

Як коаліція будує поліцейську державу

1875 0

Якщо ВРУ прийме законопроект, який значно розширює повноваження Нацгвардії, створюючи альтернативну армію міністра МВС з широкими поліцейськими повноваженнями. Ініціатори прикривають зміни європейським підходом до реформування Нацгвардії, але в дійсності це перехід на модель поліцейської держави.

У разі ухвалення законопроекту, вже через місяць Україна буде прокидатись з новим силовим монстром МВС, якщо ВРУ вчасно не зупиниться. Перший етап вже пройдено. Комітет ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності прийняв рішення про можливість прийняття цього законопроекту. Фактично, законодавці на прохання МВС хочуть створити альтернативну армію, що наводить на здогади про державний переворот чи підготовку до погашення чергової Революції. При цьому, депутати не звертають увагу на те, що такі розширені повноваження грубо ігнорують права людини, прямо порушують Конституцію й перекреслюють всі обіцянки про поліцію, як сервісну модель турботи про громадян.

Читайте також: Ви ніколи не дізнаєтесь, про те, що ваш сусід – Герой

Серед основних загроз 7 ключових:

Національна гвардія зможе отримувати важке озброєння. Функція контролю за використанням цієї зброї відсутня. Якщо побачите на вулицях вашого міста важке озброєння, то не дивуйтесь, вони ж охороняють громадський порядок. Так, це норма для поліцейської держави, але чи хочемо ми таку державу? Дивує й той факт, що законодавці вбачають за можливе передати Нацгвардійцям на постійній основі повноваження на конвоювання осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі. На сьогодні визначено, що така функція є тимчасовою. Нацгвардія з самого початку створювалась як військове формування, а не апарат по забезпечення діяльності судових органів.

Національна гвардія зможе застосовувати силу не лише щодо правопорушників, а й до будь-кого з протестувальників у випадку, коли учасники зібрань «скорочують мінімальну безпечну відстань» між ними. Причому не зазначена яка саме відстань 10 метрів? 5 метрів? 100 метрів? Що таке «безпечна відстань»? Між Інститутською та Майданом Незалежності, де була грань «безпечної відстані»? Виглядає так, що для влади такої відстані не має, коли є страх втратити владу та контроль. При цьому, не звертається увага на ст.17 Конституції України, яка чітко встановлює, що ніякі військові формування не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян. Це положення прямо стосується Нацгвардії. Нацгвардії планується надати повноваження самостійно патрулювати вулиці, складати протоколи про адмінправопорушення, тобто кожен Нацгвардієць зможе зупинити особу, перевірити в неї документи та накласти штраф.

Читайте також: "Добре, що хоч так". Українці звикли вдовольнятися мізером

Не нагадує це принципи та реальність славнозвісних тоталітарних держав? Більш того, відповідно до Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України розвиток Нацгвардії повинен здійснюватись за показниками бойової та спеціальної підготовки, технічного оснащення та всебічного забезпечення до стандартів НАТО, тобто це має бути воєнізована структур, але не із забезпечення громадського правопорядку і точно не з поліцейськими функціями. Вибачте, але для чого країна і громадяни утримують більше 100000 поліцейських? Нацгвардію наділяють право на фото- та відео- фіксацію, при чому ні обмежень, ні порядку контролю за цим не встановлено, що по суті є грубим втручанням в приватне життя будь-якої людини та ще й військовим формуванням.

До повноважень Нацгвардії додано контроль за видобутком корисних копалин, насамперед, бурштину. З якою метою ця нова функція для Нацгвардії? Щоб активісти не змогли знімати на відеокамери, як вщент нищиться природа для збагачення можновладців або щоб захистити існуючі договорняки? Чи для захисту військовими чиїхось приватних інтересів? Незаконний видобуток – це чітко функція національної поліції.

Читайте також: Що буде завтра

Ключова, найнебезпечніша ідея. Пропонується передати МВС частину повноважень від Міноборони з управління Національною гвардією під час протидії тероризму і виконання бойових завдань в зоні бойових дій. МВС буде визначати порядок ліквідації збройного конфлікту та відсічі збройній агресії проти України. Якщо це буди робити МВС, то навіщо взагалі Міноборони та Генштаб? З якою метою створюється конкуренція двох армій на полі бою? Таке розмежування повноважень призведе до розбалансованості та хаосу в зоні військових дій! З приводу неконституційності, небезпечності та неприйнятності закону висловилися правозахисні організації, омбудсман, велика кількість народних депутатів. Проте, вирішальною буде думка й реакція суспільства. Особисто я не хочу одного дня прокинутися в поліцейській державі, де силовики, військові вище за Конституція та права людини!

Олена СОТНИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини