MENU

Маляр: Вся пожежна безпека в Україні – це ширма, за якою ніхто не виконує закону

981 0

Відповідно до законодавства (Кодексу цивільного захисту), забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власника і керівника цього суб'єкта. Тобто в табору "Вікторія" був власник і керівник. Наскільки я зрозуміла з преси, керівник обіймав цю посаду вже 20 років.

Це перші особи, які несуть відповідальність за трагедію. Другі – контролювальні органи. Це Державна служба з надзвичайних ситуацій. 23 червня 2017 року вони виявили там порушення (це теж відома інформація). І тут починається головне: як ці порушення усунули.

Читайте також: Пожежа в дитячому таборі "Вікторія": директора закладу взято під варту

Вони виявили, що там не працює сигналізація. Що вони можуть зробити за законом, який у них інструментарій? Вони можуть накласти штраф та можуть звернутися до адміністративного суду, щоб повністю або частково зупинити роботу цього суб'єкта господарювання. Тобто пожежники могли зупинити роботу табору, якщо бачили, що є загроза життю і безпеці дітей. Якщо не працює пожежна сигналізація – це автоматично означає, що є загроза життю і безпеці дітей.

Тут важливий підхід, який завжди використовує пожежна служба. Вони дають час на усунення порушень, але весь цей час – місяць, два чи півроку – суб'єкт (тобто табір) функціонує з порушеннями. І там є діти. Чому так роблять? Це традиційна практика пожежників, тому що вся пожежна безпека в Україні – це ширма, за якою ніхто не виконує закону: ні пожежники, ні суб'єкти господарювання.

Суб'єктам вигідно, щоб пожежники закривали очі на порушення, тому що порушення є завжди, а пожежникам вигідно закривати очі – вони це роблять за неправомірну вигоду, тобто за гроші.

Читайте також:  Трагедия в одесском лагере: страдания и смерть – другое лицо коррупции

І коли сьогодні шукають крайніх, то нехай кожен, хто в пресі засуджує винних, згадає, як він на роботі підписував ознайомлення з правилами пожежної безпеки. Хоч одна людина в цій країні їх прочитала? Хоч з однією людиною провели інструктаж? Чи, може, хтось підтвердить, що в нього на підприємстві дотримуються усіх умов пожежної безпеки?

Школи, садочки, місця відпочинку, громадські місця (магазини, наприклад) – у нас ніде не дотримуються правил пожежної безпеки, оскільки корупція серед пожежників настільки висока, що сьогодні невигідно дотримуватися правил. Вигідніше заплатити хабар.

З іншого боку, деякі пункти правил пожежної безпеки прописано так, що їх виконання призведе до закриття значної частини суб'єктів господарювання. Тобто, щоб виконати правила, треба закрити бізнес. Це часто і було живильним ґрунтом для корупції.

Саме тому, через те що пожежники поводилися обурливим чином, наклали мораторій. І протягом цього року, відповідно до закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", накладено мораторій на планові перевірки. Проте накладення мораторію не вирішує проблеми дотримання пожежної безпеки.

Мораторій-то наклали, але на всіх цих підприємствах, куди не прийде пожежник-перевіряльник, не дотримуються правил пожежної безпеки. Така історія, яка трапилася в Одесі, може завтра статися де завгодно. Потерпілими можуть бути не тільки діти, але і дорослі. Тому ця трагедія повинна стати тією останньою краплею, яка свідчить про повне руйнування системи пожежної безпеки в Україні. Її потрібно відбудовувати спочатку. І вирішувати це питання не мораторіями, а боротьбою з корупцією серед пожежників та створенням ефективних з погляду пожежної безпеки правил, без лазівок для викручування рук суб'єктам господарювання.

Анна МАЛЯР, український юрист, експерт-кримінолог


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини