MENU

Увага України до присутності росіян у СММ ОБСЄ й надалі буде особливою – Геращенко

1045 0

Питання складу місії СММ ОБСЄ є надзвичайно важливим і чутливим для українців. На десятках політичних і дипломатичних зустрічей ми з колегами, дипломати, керівництво держави, піднімали питання збалансованого складу місії. Ми говорили про несприйняття збільшення присутності росіян у СММ із головами ОБСЄ – колишнім, Франком-Вальтером Штайнмаєром, тоді міністром закордонних справ ФРН, і нинішнім, Себасьяном Курцем, міністром закордонних справ Австрії, з послами країн-членів ОБСЄ, бо це принципово. Усвідомлюючи: РФ заблокує місію, якщо там не буде представників усіх 44 країн, при цьому вимагаючи збалансованої присутності дійсно неупереджених спостерігачів. 

Так само очевидним є таке: якщо в місії був один росіянин, і їх раптом стало двоє, це означає, що росіян збільшилося вдвічі. Якщо на початку роботи місії росіян було 20, а на січень 2017 їх у місії стало 39, це означає, що їх збільшилося вдвічі. 

Втішена оперативністю, з якою ОБСЄ відреагувала на мій коментар, що росіян у СММ подвоїлося, й аргументацією, що із січня 2017-го їх навпаки зменшилося із 39 до 35. Прикметно, що в унісон з ОБСЄ ображений коментар видав російський МЗС, мовляв, їхніх громадян у місії дуже й дуже мало.

Читайте також: Відкрита проблема російського складника в СММ ОБСЄ

Але 35 – не 20. І питання збільшення самої місії – недостатній аргумент для українців. І взагалі, мільйони українців запитують себе: що серед цивільних шановних спостерігачів роблять представники країни-агресора? Звичайно, ми роз'яснюємо, що РФ є однією з учасниць ОБСЄ, що без її підтримки місії рішення щодо СММ ОБСЄ було б заблоковане тією ж Росією. Але хто пояснить нам і мільйонам українців: чому країна-член ОБСЄ і постійний член Радбезу ООН щодня нехтує основоположними принципами цих організацій, чому щодня порушує права людини в окупованому нею Криму і на Донбасі, навіщо відтяли шмат нашої територіі ? Питання риторичні. Так, свого часу РФ заблокувала місію Грузії, коли та не погодилася на присутність росіян. Тому, аби був консенсус ОБСЄ щодо місії, там присутні представники всіх 44 країн-членів організації. 

У місії СММ ОБСЄ дійсно працюють незалежні спостерігачі 44 країн, але жодна з цих країн, окрім Росії, не нападала на Україну, не вбивала наших громадян, не брала їх у заручники, не крала наших територій, не вивозила наших демонтованих заводів, не калічили наших людей, не відтинали наших територорій. Тому наша увага до присутності росіян і надалі буде особливою.

Так, дійсно, місія починалася з 511 спостерігачів, потім, у найгарячіші дні 2015-го була значно збільшена (за що дякуємо ОБСЄ), більшість спостерігачів представляють країни ЄС, США і Канаду. Але в місії є й росіяни, громадяни країни-агресорки. До речі, в коментарі я зазначила, що в місії значно збільшилася й присутність лояльних до Москви країн, тих, які голосували проти українськоі резолюції в Генасамблеї ООН щодо порушення РФ прав людини в Криму. Наприклад, за цей час у місії у вісім разів виросла присутність білорусів, (а це ж союзна з РФ держава), з одного до восьми представників. І коли представництво збільшується з одного до восьми, це означає, що воно виросло у вісім раз. Так само з одного до дев'яти збільшилося представництво Сербії. На січень у місії також 16 представників Киргизстану, 12 представників інших країн СНД . 

Читайте також: ПА ОБСЄ ухвалила резолюцію на підтримку України

Ми з повагою і подякою ставимося до роботи СММ ОБСЄ, її важливого внеску у відновлення миру на Донбасі. Ми жорстко реагуємо на будь-який факт агресії проти СММ ОБСЄ і недопуск до територій. Разом із тим ми й надалі дуже чітко будемо моніторити склад місії та виступати за те, щоб там були дійсно незалежні спостерігачі. Пишу максимально дипломатично. Вже сьогодні, 3 жовтня, разом із колегами-депутатами ми готували запит до ОБСЄ зі проханням надати офіційну інформацію за роками й місяцямя, як змінювалася динаміка присутності представників тих чи інших країн у місії, насамперед РФ. Бо іноді цією інформацією не володіють навіть наші дипломати. 

Також украінський парламент категорично проти будь-якої присутності бодай одного росіянина в можливій миротворчій місії ООН. 

Р. S. Наостанок. Історія з реакцією на заяви щодо складу місії чудово ілюструє, як непросто українській переговорній групі в Мінську, де є незалежні й неупереджені представники ОБСЄ, упереджені, жорсткі та хитрі росіяни й запрошені ними персонажі. Але нам своє робити – жорстко, послідовно, з цифрами, фактами і відкритою публічною позицією відстоювати національні інтереси Украіни, відстоюючи при цьому основоположні принципи ОБСЄ, ООН, РЄ, як то повага до територіальної цілісності та суверенітету країн, до прав людини.

Також я вважаю позитивним той факт, що завдяки інтерв'ю ТСН, присвяченому можливій миротворчій місії, увагу суспільства було привернуто й до зусиль влади щодо збалансованості представництва місії СММ ОБСЄ.

Ірина ГЕРАЩЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини