MENU

"План Маршалла" для України: п'ять відповідей на головні запитання

1468 0

Упродовж останніх шести місяців у медіа жваво обговорюють "План Маршалла" для України, пише у своєму блозі на "Новому часі" нардепка Ганна Гопко. Перша асоціація, яка виникає при згадці про цей мегаплан: великі гроші, які мають піти "на реформи". Але звідки візьмуться такі кошти й навіщо нам їх дадуть – не є очевидним. І зовсім не зрозуміло, як ми їх потім маємо "повертати". Насправді "План Маршалла" передбачає стратегічну фінансову допомогу, яка допоможе провести економічну революцію в країні та змінити Україну кардинально. А найголовніше – стати нарешті економічно незалежною й уникнути загрози безкінечно обертатися в орбіті російської імперії, що конає.  

Що ж таке "План Маршалла"?

Український "План Маршалла" не є і не може бути копією історичного оригіналу зразка 1947 року. Коротко кажучи, йдеться про недорогий фінансовий ресурс, який допоможе здійснити в нашій країні швидкий, помітний і відчутний для всіх громадян економічний підйом. Іншими словами, "План Маршалла" – це синонім прямої економічної допомоги Україні. Він допоможе сформувати зажаданий пакет інвестицій у стратегічні сектори економіки, потужні інфраструктурні проекти, які отримають пряме фінансування. Також це кредитна підтримка малого і середнього бізнесу тощо.

Хто його автори?

Цей мегапроект зініціювали литовські колишні прем'єр-міністри – Андріус Кубіліус та Гедимінас Кіркілас у березні 2017 року. Ми зустрілися з колегами у Варшаві на міжпарламентській асамблеї "Україна – Польща – Литва". Саме тоді народилася ідея почати тестувати політичну готовність реального сектору економіки України за фінансової підтримки – на рівні ключових геополітичних гравців. Наразі я та литовські колеги вже відвідали з цією метою Вашингтон, Брюссель, Берлін і Лондон. Там детально роз’яснювали філософію свого задуму – чому для України надважливо забезпечити продовження реформ. Незважаючи на те, що знову спостерігаємо зростання популізму, тобто підготовку до виборів.

Читайте також: Чому Європі варто згадати про план Маршалла

Як до українського "Плану Маршалла" ставляться в ЄС?

Політичну підготовку для втілення "Плану Маршалла" ми вже провели, тож у Комітеті Із закордонних справ Європарламенту триває обговорення документу резолюції, яка буде ухвалена на саміті "Східного партнерства" 24 листопада в Брюсселі. У робочому варіанті сказано про делегування Єврокомісії та Європейському інвестиційному банкові запропонувати перемовини для втілення Нового європейського інвестиційного плану для України (так званого "Плану Маршалла") й інших країн Східної Європи.

Питання, які найчастіше лунають із уст інвесторів: на які конкретно сектори економіки Україна потребує коштів? Хто контролюватиме ці кошти? Через який фонд ці гроші йтимуть (як було у випадку американського "Плану Маршалла", коли створили окремий фонд для фінансових потоків)?

Хто фінансуватиме?

Наша країна розраховує, що кошти будуть виділятися у вигляді безповоротної фінансової допомоги або кредитів під мінімальні відсотки. Зокрема: безповоротна допомога у вигляді грантів для розвитку малого та середнього бізнесу, інвестиційні програми на реалізацію інфраструктурних проектів і кредитні програми під відсоток, значно нижчий, ніж на умовах, які зараз пропонує європейський бізнес.

Нині є чимало інвесторів, охочих фінансувати "План Маршалла", але нам необхідно ще більше розширити коаліцію підтримки. Зокрема з нами має бути Естонія, яка головує нині в Європейському Союзі. Для цього ми маємо донести донорам важливу річ, що ми не сировинний придаток, не "сіра зона" між Росією та ЄС, а – суб’єкт міжнародного права, що діє і відповідає за cвої дії.

Що потрібно зробити, щоб план запрацював?

Читайте також: Східне партнерство: потреба перезавантаження

Я мала можливість оцінити литовський досвід. Мені подобається, як литовці об’єдналися, передусім на рівні Сейму, і соціал-демократи, і консерватори – влада й опозиція. Протидія російській агресії в Україні – це питання національної безпеки, і Литва це розуміє. І в такій ситуації дуже важливе економічне зростання України.

Тому нам щонайменше потрібно зробити те саме, що й литовці – прогресивні проєвропейські політичні сили мають об’єднатися, ухвалити потрібні законодавчі ініціативи. А головне – різні гілки влади мають взяти на себе відповідальність за здійснення "Плану Маршалла".

Що ще дуже важливо – щоб відбувалися публічні обговорення "Плану Маршалла". Щоб експертні ради й аналітичні центри включилися в процес роботи – для опрацювання того, які стратегічні галузі надаються найбільше для швидкого розвитку нашої економіки, щоб не наступати вкотре на граблі й тішитися кредитами замість того, щоб вибивати потужні й доступні ресурси для розвитку України.

Тільки після цього, щоб план економічної допомоги став реальністю, необхідно його схвалення країнами ЄС. Потрібна згода Ради ЄС, після прийняття якої Єврокомісія і Європейський інвестиційний банк отримають право затвердити і запустити в дію інвестиційний план для України. Зараз проект рішення перебуває на розгляді Європарламенту.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини