MENU

Платити "Газпромові" більше 40 мільярдів доларів точно не доведеться – Вітренко

2580 0

Сьогодні, 9 жовтня, починаються слухання в Стокгольмському арбітражі.

Оскільки "Нафтогаз" і "Газпром" не змогли дійти згоди щодо імплементаціі окремого рішення (Separate Award), прийнятого арбітражним трибуналом у червні цього року, тепер трибунал має розглянути позиції сторін і прийняти відповідні рішення.

Нагадаю, що у своєму окремому рішенні арбітраж зокрема:

а) повністю й остаточно відмовив "Газпромові" у задоволенні позовних вимог щодо оплати "Нафтогазом" сум, нарахованих "Газпромом" у відповідності до положення контракту "бери або плати";

б) визначив принцип, за яким це положення має бути змінено на майбутнє;

Читайте також: Знову не замерзнемо взимку – запаси газу зростають

в) визнав право "Нафтогазу" на перегляд контрактної ціни та приведення її до рівня цін на європейському ринку (визначеному хабі) зі квітня 2014 року, а також отримання від "Газпрому" компенсації за переплату.

Сторони мали шляхом переговорів спробувати узгодити зміни до контракту, які б дозволили зокрема:

і) реалізувати на майбутнє (з дати винесення нового рішення арбітражу і до закінчення контракту 2019 року) визначений арбітражем принцип щодо положення "бери або плати";

іі) обрати конкретний тип контракту на визначеному арбітражем газовому хабі, до якого зробити індексацію (прив‘язку) у формулі ціни (замість нафтопродуктів), і здійснити перерахунок за новою ціною (нижчою за стару ціну) зі квітня 2014 року (визначити різницю між тим скільки вже заплатив "Нафтогаз" і скільки він мав заплатити за новою ціною).

Не дивно, що ми не змогли домовитися з "Газпромом". Навпаки, було б дивно, якщо б ми домовилися...

Без газпромівського газу ми спокійно обходимося. У наших сховищах вже достатньо газу для нормального проходження зимового періоду.

Читайте також: Вітренко: Олігархи-клептократи й російський газ – це як інь і янь

Нічого платити за позовними вимогами "Газпрому" щодо "бери або плати" нам точно не потрібно – це остаточне (хоча й "окреме") рішення арбітражу. Нагадаю, позовні вимоги "Газпрому" за цим пунктом перевищували 40 мільярдів доларів і збільшувалися кожний день. Так що й тут усе для нас добре.

Тому ми спокійно ставиося до цих слухань. І, як завжди, ретельно готувалися.

Але удачі нам побажати не завадить.

P. S. Наразі встановлений граничний термін винесення рішень арбітражу як за контрактом на купівлю-продажу газу, так і за котрактом на транзит газу – кінець листопада цього року.

За контрактом на транзит газу ми зокрема вимагаємо привести контракт у відповідність до європейського й українського енергетичного законодавства, переглянути (ретроспективно зокрема) тариф у відповідності до європейських умов тарифоутворення, а також виплатити нам компенсацію за недоотримані доходи від транзиту. Мова йде про компенсацію від декількох мільярдів доларів до суми, яка значно первищує 10 млрд дол. (кожен день сума збільшується на недоотримані доходи за цей період).

Юрій ВІТРЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини