MENU

Чи потрібно карати українців за неявку на вибори?

1349 0

У свій час американський літературний критик Джордж Джин Нейтан сказав чудову фразу: "Погана влада вибирається хорошими громадянами, які не голосують". І хто знав, що це висловлювання 19 століття точнісінько відобразить ситуацію в Україні у 21 столітті.

26 років поспіль у вітчизняній політиці ведуться дискусії: вибори – ефективний інструмент волевиявлення громадян? За якою виборчою системою проводити вибори? Як красиво і недорого загітувати на голосування виборця за свою партію чи кандидата? В період від виборів до виборів народ втрачає нюх і слух, а тому не здатний відрізнити об'єктивно благодійника від шахрая. І може здатися, що всіх все влаштовує, але ні вже. З часом виборець, який продав свій голос за кілограм гречки, розуміє, що обраний ним кандидат такий же, як всі. В цей час новообраний політик шкодує, що витратив мільйони доларів на вибори, а його вчорашні "однодумці" сьогодні протестують проти нього.

Вся проблема в тому, що в нашій країні ніхто не несе серйозної відповідальності за фальсифікацію голосів на дільниці, за підкуп виборців і за інші "брудні" політтехнології. Тому в Україні дозволено не голосувати в день виборів, мовляв, ми нічого не вирішуємо, натомість меншість "перемагає" і відмінно командує більшістю населення України. З психологічної точки зору, українці самі собі суперечать, тому що одна і та ж людина може активно ходити на мітинги, влаштовувати Майдани і красномовно розповідати про захист прав, але коли "пощастить", то швиденько знайде нового господаря й буде йому вірно служити. Можна нескінченно обговорювати менталітет, рівень політичної культури нашого суспільства, але суть питання полягає в іншому.

Читайте також: Яка опозиція сьогодні необхідна Україні

Хотілося б розповісти про те, як в деяких країнах світу діють покарання за неявку на вибори. Майже через півтора року на Україну чекають парламентські і президентські вибори. Знову електорат буде відчувати на собі стандартні прийоми одурманення наївних голів. Пропоную внести правки в Закон "Про вибори" і заборонити голосувати особам, які на момент голосування знаходяться у психіатричних медзакладах, в місцях позбавлення волі, в армії, за кордоном, оскільки такі способи голосування найбільше перебувають під загрозою фальсифікації, "намальовки" явки і "правильної перемоги". І, безумовно, незалежно від того, якого рівня значущості будуть наступні вибори, вони в обов'язковому порядку повинні бути за новим виборчим законодавством і з оновленим складом ЦВК. Вже зараз слід проводити масштабні опитування експертів, розробляти законодавчі ініціативи і з допомогою законних інструментів лобіювати зміни в Верховній Раді. Якщо вже сьогодні громадяни самі для себе не змінять Україну, то й далі у нас будуть погані дороги, низькі зарплати і пенсії, неякісна освіта і медицина, а ми всю вину будемо покладати на когось, лише б самим ні за що не відповідати. Крім того, в Україні депутати повинні мати імперативний мандат, а громадяни нести серйозну відповідальність за відсутність свого бюлетеня в урні.

Тепер коротко нагадаємо про те, як громадяни в інших державах несуть відповідальність за неявку на вибори. У Бельгії перша неявка на вибори без поважної причини карається штрафом в 50 євро. У разі повторного порушення сума штрафу збільшується до 125 євро. Після четвертого "прогулу" громадянин позбавляється виборчих прав на десять років, а також можливості отримати посаду на держслужбі.

У Греції відсутність виборця у країні на момент виборів не є поважною причиною для неучасті у голосуванні. Громадяни, які опиняться на момент виборів за кордоном, зобов'язані проголосувати заздалегідь. Крім штрафів за неявку, можуть бути більш серйозні санкції аж до арешту і тюремного ув'язнення на термін від одного місяця до одного року, а також позбавлення звань і посад.

Практика накладення штрафів у розмірі від 25 до 70 євро існує також в Італії, Німеччині, Австрії та на Кіпрі. З 1924 року участь у виборах обов'язкова для жителів Австралії. Завдяки введеному штрафу, який зараз становить близько 13 доларів, явка, як правило, перевищує 90%. При цьому, щоб уникнути штрафу, досить офіційно повідомити виборчком про свою неявку із зазначенням її причин.

В Аргентині, крім штрафу за неучасть у виборах у розмірі від 20 до 200 доларів, передбачено таке покарання, як позбавлення громадянина можливості протягом трьох років обіймати державні посади.

Читайте також: Україну перетворили на соціальну Сахару посеред Євразії – Базів

Набагато більш жорстка система діє в Пакистані, де виборцю-"прогульникові" в кращому випадку загрожує штраф в 60 доларів, а в гіршому — каторжні роботи строком до п'яти років.

В Туреччині за неявку на вибори передбачений штраф в розмірі близько 14 доларів, а злісні порушники піддаються кримінальному переслідуванню. В Єгипті сума штрафу не перевищує одного долара, однак тому, хто не прийшов на вибори, також загрожує тюремне ув'язнення.

У Бразилії неучасть у виборах загрожує не тільки штрафом, але й необхідністю письмово пояснити причину неявки на дільницю для голосування.

У Люксембурзі штраф за першу неявку становить 80 доларів, за другу - 240. Більш суворим покаранням є тимчасове позбавлення виборчих прав ухвалою суду. Особа, позбавлена виборчих прав, не може бути прийнята на державну і муніципальну службу. Наприклад, вчителем в школу, яка фінансується за рахунок місцевого бюджету.

У Сербії за неучасть у голосуванні передбачено покарання у вигляді штрафу. У Сан-Марино також передбачена кримінальна відповідальність за неявку на виборчу дільницю.

Таким чином, хотілося б виробити у кожного повнолітнього українця розуміння, що Україна – це шахова дошка, і тільки від кожного з нас залежить, якою нацією, країною, ми будемо завтра.

Наталія БІЛОУС, політолог


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини