MENU

Як політичні спекуляції знецінюють убивство мільйонів українців

1603 0

Терміни "голодомор" і "геноцид" мають чітке визначення в міжнародному праві та національному кримінальному законодавстві України. Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович застерігає від ужитку цих слів у невластивому значенні заради посилення емоційного впливу

Останнім часом поширеним стало використання політиками, громадськими діячами термінів "геноцид", "голодомор" у невластивому значенні. Реформи, які вони не схвалюють із політичних чи інших мотивів у заявах, виступах, коментарях та блогах називають "цинічним і спланованим геноцидом українців", пишуть, що "геноцид розпочався: українців знищать по закону", порівнюють: "ситуація зараз нагадує мені геноцид, Голодомор в Україні".

Читайте також: Цинічна брехня Богомолець: це навіть не прірва, це паралельні світи

Неприпустиме таке легковажне ставлення до історичних явищ та юридичних термінів. Слово "геноцид" має чітке визначення в міжнародному праві та національному кримінальному законодавстві України.

Термін "геноцид" у 1944 році запровадив професор криміналістики Рафаель Лемкін, який писав: "Під геноцидом ми розуміємо знищення нації або етнічної групи". Правове визначення цього терміну встановлене Конвенцією про запобігання і покарання за злочини геноциду, що була ухвалена Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 р. Конвенція визначає геноцид як "будь-яку з наступних дій, скоєних із наміром знищити, повністю або частково, яку-небудь національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку: (А) вбивство членів такої групи; (Б) заподіяння серйозних тілесних ушкоджень чи розумового розладу членам такої групи; (В) навмисне створення для групи таких умов життя, які розраховані на фізичне знищення її в цілому або в частині; (Г) заходи, розраховані на запобігання дітородіння в середовищі такої групи; (Д) насильницька передача дітей з однієї людської групи в іншу". Це ж визначення затверджене й у Римському статуті Міжнародного кримінального суду. В українському законодавстві статтею 442 Кримінального кодексу України визначено покарання за вчинення злочину геноциду.

Читайте також: Великий успіх для України: п'ять зауваг щодо книжки Ен Еплбаум "Червоний голод"

Голодомор, учинений комуністичним тоталітарним режимом у 1932–1933 роках, є геноцидом українського народу. Він забрав життя кількох мільйонів наших співвітчизників, яких зумисно позбавили засобів для існування, прирікаючи на голодну смерть. Цей злочин визнано Законом України "Про Голодомор 1932-1933 років в Україні" геноцидом українського народу. Правову класифікацію Голодомору як злочину геноциду підтвердив Апеляційний суд Києва у своїй Постанові від 13 січня 2010 року, за результатами розгляду кримінальної справи про Голодомор.

Політикам і громадським діячіам варто утриматися від безвідповідального вживання у своїй риториці слів "геноцид" і "голодомор" лише заради посилення емоційного впливу на аудиторію. Недоречне використання обох термінів, які означають буквальне вбивство мільйонів людей, призводить до їхнього нівелювання і є наругою над пам'яттю убитих.


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини