MENU

"Батьківщина" / "Самопоміч" — дві стратегії опозиції

6262 0

Чи з дуба щось упало, чи бунтівний люд настрахав, чи з пошани до спікера-ініціатора, але у звичайний робочий день 7 листопада 17-го року, Верховна Рада спромоглася схвалити у 1-му читанні проект Виборчого кодексу України, №3112-1 від 03.10.2017. Ініціатори: А. Парубій, О. Черненко (БПП), Л. Ємець (НФ). Принагідно, вітання основному розробнику проекту Ю. Ключковському.

Цікавого там чимало, та з аналізом зачекаємо, час терпить: проект якщо і введуть в дію, то не раніше післязавтрашнього 10-го скликання.

А все тому, що вилучена мажоритарка – улюблене ігрище влади, і знівельовано продаж місць у "прохідній частині" — улюблена іграшка партійних очільників.

 Натомість, розглянемо законопроект того ж дня взятий за основу, однак проектом Виборчого кодексу затінений: "Про внесення змін до Закону України "Про місцеві вибори" щодо врегулювання процедури ухвалення рішення партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах", №4843 від 17.06.2016. Перший ініціатор: С. Соболєв "Батьківщина".

"Батьківщина" переможна

Як видно, проект пролежав під сукном більше року. А шкода,  бо виріс він із життя, а не з чорнильниці. Партія Соболєва є ключовим гравцем на місцевих виборах, переорала це поле вздовж і поперек, здобула там лаври й набила гулі: що почім у курсі.

І на останніх виборах, проведених в Об’єднаних територіальних громадах 29 жовтня, "Батьківщина" передує: 898 мандатів або 28.89% від числа мандатів, отриманих партійними висуванцями. Цифри проміжні, але тенденції конечні.

Втім, законопроект зроблено не під одну партію, а на користь усім, позаяк роль партій на місцевих виборах зростає. На цих виборах вони здобули 3108 мандатів, порівняно із 1231-м у самовисуванців. Результат був би й кращим, аби не "технічні" перешкоди. Їх і усуває проект-4843.

Сутність проста: зараз рішення про участь місцевих парторганізацій у кожних місцевих виборах ухвалюється вищим керівним органом партії (з’їздом). Для кожних виборів окремо!

З черговими виборами без проблем, на те вони й чергові. А з позачерговими, зокрема замість вибулих? Хочеш позмагатись за вивільнений стілець депутата сільради? Скликай з’їзд!

На кожні місцеві вибори з’їздів не настачиш. Тож і змушені партії або форс-мажорити, або відпочивати. Та не всі, подібно НФ, до того схильні (втім, його участь чи неучасть байдужа – і на цих виборах здобув він усього 27 мандатів).

Читайте також: Чому партії можуть порахувати майже всі голоси одразу, а ЦВК – ні?

Проект-4843 усуває перешкоди грамотно і ефективно: для чергових місцевих виборів рішення про участь і далі прийматиме вищий керівний орган партії (з’їзд), а для позачергових або перших – керівний орган (відповідно до статуту): Президія, Рада тощо. На відміну від з’їзду, ці органи скликаються за лічені дні, як не години.

Ніби дрібничка: "вищий керівний" чи просто "керівний". А за нею – докорінно відмінні сутності, партійна структуризація місцевого політичного простору.

Що – першорядно, бо на відміну від розвинених демократій, наразі маємо чи не єдину партію загальнонаціонального масштабу, стабільно представлену у парламенті від 3-го скликання по-сьогодні.

Виписано проект-4843 якісно, його можна остаточно ухвалювати без змін. Це – приклад якісно реалізованої якісної ідеї.

А ось інший приклад.

"Самопоміч" епатажна

Народні депутати від "Самопомочі" Є. Соболєв, С. Семенченко і П. Костенко надумали як перевірити народних депутатів на щирість. З надчутливого питання про недоторканність.

Ідея креативна:

1. Кожне нове скликання на першій сесії приймає постанову про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт усіх депутатів цього скликання. Поіменним голосуванням, більшістю голосів від конституційного складу.

2. Проект постанови ініціює Голова ВРУ.

3. Поточне восьме скликання приймає таку постанову протягом цієї сьомої сесії.

Внесли й відповідний законопроект, №7255 від 03.11.2017.

На жаль, правова безграмотність проекту далеко перевищує його дотепність. На поверхні груба невідповідність ключовим положенням Конституції і засадам парламентаризму.

Читайте також: Замість скасування недоторканності нардепів – обмеження депутатського імунітету

Як можна зобов’язати парламент прийняти те або інше рішення? Коли народні депутати є (і мають бути) вільними у своєму голосуванні. Закон може передбачити обов’язковість розгляду певного питання, але ж не результат!

А як зобов’язати суб’єкта права законодавчої ініціативи (хоч би й спікера) ініціювати конкретний проект? У законний спосіб, ніяк.

Є в цьому невеличкому проекті із 227-ми слів, й інші положення спірні з боку конституційності, і безспірно халтурні з боку нормотворчої техніки. Однак, і сказаного досить щоб проект обґрунтовано завалити, а ідею ганебно спаплюжити.

Між тим, її можна зреалізувати якісно й конституційно. Регламент ВРУ містить ст. 16 "Послідовність розгляду питань на першій сесії новообраної Верховної Ради". Її перша частина містить 11 питань, які новообраний парламент зобов’язаний розглянути на першій сесії. Варто лиш доповнити цей перелік пунктом 12 десь такого змісту: "про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт кожного депутата поточного скликання".

Що ж до восьмого скликання, то ініціатори, замість апелювати до спікера, могли б самі ініціювати проект відповідної постанови.

Це — приклад якісної ідеї неякісно реалізованої.

Практика, як джерело якості

Законопроект не струмок, рідко має єдиний витік. Та все ж скидається, що зміст і юридична коректність проекту-4843 породжені систематичною серйозною участю "Батьківщини" у місцевих виборах.

А ось "Самопоміч" на виборах 29 жовтня здобула лише 118 мандатів, 3.79% від мандатів партвисуванців. І це партія назва якої є синонімом самоврядування, а лідер – багаторічним міським головою!

Читайте також: Депутатська недоторканність: скасовувати чи обмежувати?

Мабуть, цей нікчемний результат і від того, що орала "Самопоміч" не виборчі поля, а Маріїнський парк. Схоже, революційна фракція "Самопомочі" іншого  інструменту як Майдан не знає, законопроект для неї не проект нормативно-правового акту, а — революційне гасло. Відповідна й якість.

А на що розраховує інша частина «Самопомочі» — взагалі не збагнути.

Борис БЕСПАЛИЙ, для UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини