MENU

Українське місто, що дало світові класиків відразу чотирьох літератур

3168 0

Бердичів кінця XIX сторіччя на літографії Наполеона Орди

На врученні премії Джозефа Конрада Оксана Забужко вдалася до точної культорологічної характеристики рідного міста англійського класика – Бердичева. Міста, яке, на її думку, дало класиків відразу трьох літератур – англомовного поляка Конрада, російського письменника Гроссмана, українця Нестайка.

Джозеф Конрад

Читайте також: Патрони наших міст: як розвивати культурний туризм в Україні

Я люблю всіх трьох. Але в часи їхнього народження на вулицях Бердичева було чутно ідиш – і навіть більше, набагато більше, ніж польську, російську чи українську мови. Бердичів був Єрусалимом Волині, саме це створювало його неповторну атмосферу – культурну, релігійну, літературну, містичну, торгівельну.

Василь Гроссман

Тут, у Бердичеві, народився класик літератури на ідиш Дер Ністер – автор епопеї "Сім’я Машбер", дія якої відбувається в його рідному місті. Дер Ністер, творчість якого ще чекає на свого перекладача, масштабами не поступається іншим своїм землякам. Але найголовніше – цей знищений у ГУЛАЗі письменник – голос убитого Бердичева. Саме того Бердичева, який був знайомий Конрадові, Гроссману й Нестайкові. 

Дер Ністер

Читайте також: Сім книг Всеволода Нестайка, які ви повинні прочитати з дитиною

Оксана, звичайно ж, не згадала про нього ненавмисне – вона просто не знала. Катастрофа європейського єврейства – це ще й культурологічна катастрофа.

Всеволод Нестайко

Віталій ПОРТНИКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини