Польський джин із пляшки. Що робити Україні
Пам’ятаєте фразу про привида, який ходить Європою? Отже, Європою й усім світом ходить зараз новий привид – привид популізму, стверджує у своєму блозі на "Новому часі" історик Ярослав Грицак. А цей привид живиться націоналістичним ставленням до минулого. Це коли "ми нікому не винні – але всі винні нам".
Читайте також: Насправді нема ніякого польсько-українського конфлікту
До влади а Польщі прийшов уряд, що ставить на популізм та націоналістичну візію, історію. Перегляду підлягають стосунки з усіма "історичними сусідами" Польщі – не лише з Україною, але й Німеччиною, Литвою та навіть з євреями. Тобто Україна попала "під роздачу". Але від цього їй зовсім не легше. Навпаки: Україна переживає російську агресію, переходить через реформи – тобто перебуває в зовсім іншій ситуації, ніж Німеччина, Литва чи Ізраїль, котрі можуть ігнорувати вибрики польської влади.
Я хочу застерегти від легковаження. Мовляв, треба перечекати, поки цей уряд відійде – і справи знову підуть на лад. Не підуть. Цілком може бути, що цей уряд надовго. А навіть якщо й скоро піде, він випустив із пляшки джина, якого назад загнати тяжко.
Читайте також: Одну із центральних вулиць Львова закликають назвати на честь Яцека Куроня
Що робити? Дві речі.
По-перше, не переставати підтримувати стосунки й шукати спільного виходу з тою частиною польського політикуму та польського суспільства, які поміж іншим твердо стоять на позиції польсько-українського примирення і стратегічного партнерства.
По-друге, як і в інших ситуаціях, ліками для українських проблем є реформи, реформи і знову реформи, які мають перетворити Україну на сучасну та сильну державу. Бо інакше, як кажуть у народі, на похиле дерево і кози скачуть.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки