MENU

Коли зійдуться зірки. SpaceX, космос та Україна

3479 0

Не знаю, як для людства, але особисто для мене запуск ракети SpaceX став значущою подією. Це говорить про те, що приватний бізнес входить у такі сфери, які раніше навіть не можна було собі уявити. І якщо ще вчора це були лише розмови, то Ілон Маск довів, що це дійсно можливо. Приватний бізнес буде й надалі збільшувати свою присутність. Не тільки у космосі, але й в інших сферах, звідки держава буде витіснятися. Про це у своєму блозі на сайті "Новое время" пише президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.

Для мене це сигнал, і він дуже важливий. Нова етика послабила державу, а не посилила її. І питання про те, щоб приватний капітал взяв на себе багато функцій держави, стає все нагальнішим. Ілон Маск – один із тих, хто пробиває шлях для нової тенденції.

Читайте також: Запуском сверхтяжелой ракеты Маска началась новая эра космических технологий

Гарна тенденція чи погана, – залежить від того, які у вас погляди. Я думаю, що приватний капітал не може замінити державу. Але він шукає – і це нормально і правильно – ті сфери, де він буде ефективнішим. Шукає безперервно. І в цьому його сила. Маск і SpaceX – приклад, як це відбувається. Світ не досконалий і не наповнений високою мораллю. Але мій особистий досвід показує, що люди капіталу є ефективнішими та чеснішими, ніж люди держави.

В Україні теж повно амбіційних приватних проектів. Але держава перешкоджає їхньому розвитку. Вона не хоче віддавати сфери, в яких є монополістом. Оскільки за цим стоїть корупція, заробітки бюрократів. Що потрібно робити? Відповідь – розвиватися.

Україна буде розвиватися дуже повільно. Тому що розвиток країни залежить від того, які цінності у громадян. Ми – не європейці. Розмови про те, що нам потрібен цивілізаційний стрибок і ще трохи зусиль для того, щоб стати європейцями, – все це фантазії. Нам потрібні десятиліття розвитку. Як і іншим країнам.

Зразок – Сінгапур, де також були інші цінності, і країні треба було кілька десятиліть, щоб стати багатою. Ось і нам буде потрібно кілька десятиліть. Це в кращому разі. До цього я не бачу такого «поєднання зірок», за якого наш приватний капітал почне запускати ракети на Марс.

Але важливо прагнути. Спокійно і без нервів.

Читайте також: Порошенко заморозив цілу низку міжнародних проектів та ініціатив — експерт

Після приходу постмайданної влади пройшло три з половиною роки. А наше населення просто нажахане: як за такий "гігантський" термін нічого не змінилося? Так от, я хочу нагадати, що Сінгапуру, де був авторитарний правитель, чесний, енергійний та освічений, – йому знадобилося кілька десятиліть, щоб домогтися успіху. Для будь-яких соціальних змін три роки – це просто ніщо. А ось 30 років – вже питання для обговорення.

Олександр ПАСХАВЕР


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини