MENU

364 роки Березневим статтям: ніякого єднання України з Росією не було

3974 0

Богдан Хмельницький із полками (позначені булавами). Малюнок XVIII століття

22 березня 1654 року до Москви прибуло посольство Богдана Хмельницького для визначення статусу запорізьких козаків у складі Росії. Козацька делегація привезла до Москви грамоту Б. Хмельницького до царя та проект договору (статей), який містив 23 пункти. У проекті "гарантувалася повнота внутрішньої автономії держави й усувалось будь-яке втручання влади московського царя у внутрішні справи України".

Читайте також: Що таке Переяславська угода й чому вона проіснувала два з половиною роки

Переговори завершилися підписанням Березневих статей (усього їх 11), так називалася угода між російським царським урядом і українською козацькою старшиною, комплекс документів, які регламентували політичне, правове, фінансове та військове становище України після Переяславської ради.

Згідно із цими статтями, Україна зберігала свої військово-адміністративні органи управління на чолі з виборним гетьманом. На Гетьманщині без обмежень мало далі діяти місцеве право, обумовлювалося невтручання царських воєвод та інших урядовців у внутрішні справи України. Україна зберігала свої збройні сили – 60-тисячне козацьке військо. Гетьманський уряд мав право на ведення стосунків з іноземними державами, щоправда, із дозволу царського уряду, й не мав права на зносини з Польщею та Туреччиною. Гетьмана обирали на козацькій раді пожиттєво, а царя лише повідомляли про результат виборів. Гетьманова влада поширювалась на всю територію України. Всі податки й доходи збирали українські фінансові органи. Представники Москви лише мали приймати від них належну їй данину.

Читайте також: Українська народна пісня про... Сталіна: совєтський "фольклор" для зомбі

Чим були Березневі статті – військовим союзом між двома державами Україною та Московією чи договором, який регламентував широку автономію Гетьманщини у складі Московської Держави? Проте серед 11 пунктів Березневих статей нема жодного, в якому би йшлося про приєднання України до Московії чи їх возз'єднання.

Угода розірвана 30.1.(9.2.) 1667 року Московською державою, що підписала сепаратне Андрусівське перемир'я з Річчю Посполитою.

Ганна ЧЕРКАСЬКА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини