Е-декларування для антикорупціонерів – це необхідність чи порушення?
Змінами до Закону України «Про запобігання корупції», ухваленими навесні 2017 року, було розширено коло осіб, які уповноважені виконувати функції держави та мають подавати електронну декларацію. До суб’єктів декларування зокрема було віднесено фізичних осіб, що «здійснюють діяльність, пов’язану із запобіганням та протидією корупції», а саме громадських активістів, експертів, журналістів-розслідувачів, громадян, які беруть участь у антикорупційних заходах. Фактично на осіб, що не мають можливість вчиняти корупційні дії, а навпаки спрямовують свою діяльність на запобігання та боротьбу з корупцією, покладаються антикорупційні заборони та обмеження і вони стають суб’єктами кримінальної та адміністративної відповідальності за їх порушення.
ГО вважають обов’язок подання е-декларацій дискримінацією.
Поширення на фізичних осіб антикорупційних заборон, обмежень та обов’язків порушують Європейську конвенцію з прав людини і основоположних свобод, положення Конституції України щодо права на свободу об’єднань, працю, рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, свободу думки і слова.
Читайте також: Гройсман задекларував 17 мільйонів доходів
Як відомо, в країні існує практика, коли певні законопроекти, зміни до них, здійснюються за формальним погодженням з відповідними представниками того чи іншого прошарку суспільства, профспілок, громадських організацій чи організацій роботодавців. Завжди знайдуться такі, які діючи в інтересах влади, формально схвалюють законодавчі зміни, аби придати їм в очах людей вагу суспільної підтримки.
Так відбувалося, коли треба було погодити прийняття в першому читанні рабського Трудового кодексу, яке відбулося за погодженням з Федерацією профспілок України, так відбулися зміни до драконівського Податкового кодексу, яке відбулося з подачі Федерації роботодавців України, так же відбулося кратне підвищення цін і тарифів, тоді такі рішення було прийнято саме за погодженням з деякими громадськими організаціями. Так відбулося і на цей раз – вони освятили від імені громадської спільноти зміни до законодавства про корупцію.
Багато, так називаємих, громадських діячів, які до громадянського суспільства мають відношення, хіба що назвою організації, отримують гранти від ЄС чи української влади, живуть за рахунок лише цих коштів і, коли приходить час, справно відпрацьовують отримані кошти в інтересах замовника. Прикро, що не мало таких громадських організацій осіли в різного роду громадських платформах, фондах, різних громадських формуваннях, утворених владою. Частина таких, що осіли в Українських платформах Україна-ЄС, Східного партнертства, захопивши там ключові позиції.
Без суспільної підтримки, не маючи вотуму довірі від суспільства, як з боку громадскості, так і з боку робітників та членів профспілок, справно поїдають грантові кошти і успішно працюють проти громадянського суспільства. Там багато таких, що користі від них для суспільства не має ніякої, і якщо в них забрати грантові кошти, про них суспільство забуде вже завтра. Але поки їх фінансує, скажімо, фонд "Відродження", вони відчувають себе впевнено і нахабно.
Читайте також: Чим наша антикорупційна декларація доходів відрізняється від декларації доходів у США
Але такі дії, так званих, громадських організацій викликає потужну критику з боку не тільки українського громадянського суспільства, а й світової спільноти. На сьогодні, навіть США висловили свою стурбованість з цього приводу і вважають, що е-декларування громадських активістів має бути відмінено.
Нещодавні заяви депутатів від влади, дають сподівання, що воно буде відмінено вже 3 квітня п.р. Громадскість в очікуванні.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки