Чи підтримав би сьогодні президента Порошенка вбитий у 1999 році лідер "Руху" Вячеслав Чорновіл?
Думаєте, питання некоректне та порушує принцип історизму? Так, згоден. Але після недавнього допису про деяких патріотів, які мають особливо теплі почуття до влади, отримав від одного такого заслуженого патріота звинувачення у підриві державності та порівняння зі зрадниками України. Та найоригінальніше, що я почув було таке: "Якби Чорновіл був живий, він би неодмінно підтримав би Порошенка!".
Як розібратися в цьому питанні без зайвих емоцій?
Почав з опитування кількох знайомих, які добре знали Вячеслава Максимовича та працювали з ним в "Народному Русі України". Усі опитані здивувалися самій постановці такого питання, а дехто навіть обурився, підозрюючи, що це мовляв я сам так вважаю. Втім, позиція окремих соратників Чорновола може здатися суб’єктивною. Тому вирішив звернутися до першоджерела.
Пропоную читачам самим скласти відповідь на питання "як поставився б до сучасної влади Вячеслав Чорновіл" і оцінити "перл" мого давнього знайомого про підтримку Порошенка.
Читайте також: Как избавиться от господства олигархов
Фрагмент виступу Вячеслава Чорновола на Великій Раді Руху 4 березня 1995 року: "Ми не розкидаємося терміном опозиція. Вживаємо його ... передусім до самої системи влади в Україні. Ми в опозиції до соціалістичної системи господарства…., яка характеризується високим рівнем одержавлення і засиллям бюрократичного апарату…. Кілька слів про ставлення Руху до Президента…. При такій ситуації оптимальним рішенням є підтримка тих кроків Президента, які працюють на державу, на реформи, на ринкову економіку, і критика тих, дій, які ми вважаємо неправильними або шкідливими. … Нас однак непокоїть повільність переходу від слів до діла. Захопившись боротьбою за створення президентської вертикалі…., Президент не використовує тих можливостей, які вже сьогодні дає йому його посада. …
Чому Президент не прислухався до нашої поради створити під його безпосереднім керівництвом спеціальний комітет з проведення земельної реформи…?
Чому досі не створений спеціальний аналітичний і водночас контрольно-виконавчий орган, який прогнозував би ситуацію в Криму і разом з тим забезпечував там домінанту державницької політики? …Якщо щодо Заходу справді здійснено якісний ривок у стосунках, то щодо Росії продовжується безперспективна політика попереднього президента, політика поступок і "умиротворення".
А ось фрагмент інтерв’ю грудня 1998 – січня 1999 року. "Ніна Харчук – Які тепер стосунки Руху з діючим Президентом? В.Чорновіл – Такі ж, як і раніше. Ми підтримуємо ті його дії, які здійснюються в інтересах держави, і проводимо жорстку боротьбу з тими, хто може нашкодити. Найбільше нам не подобається його кадрова політика. А саме: невміння сформувати чітку реформістську команду, зупинити розкрадання держави і наступ кланово-мафіозних сил".
Читайте також: Скарб нації. Відкритий лист Петру Порошенку
Далі можете читати Чорновола самостійно. Особисто я переконаний, що Вячеслав Максимович любив Україну, а владу недолюблював, мріяв про українську, демократичну Україну, а не про зросійщену кланово-олігархічну, спонукав економічні реформи, а не їхню імітацію, боровся з корупціонерами, відстоював свободу слова та справедливість, – все те, що на жаль не сприймається теперішньою владою Порошенка і Ко.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки