MENU

Як правильно діяти, якщо вас обікрали?

6903 0

Якщо ви стали жертвою крадіїв, варто не лише звернутися до поліції, але й взяти участь у розслідуванні.

"Що робити — вкрали телефон, крадіїв знято на камеру відеоспостереження, але в поліції сказали, що їх вже не знайти", — схожі повідомлення у соцмережах з'являються чи не щодня. Як свідчить статистика, 52% від усіх злочинів, скоєних протягом минулого року — а загалом їх було зафіксовано півмільйона, — склали саме крадіжки. І хоча Кримінально-процесуальний кодекс гарантує всім рівні права та можливість бути захищеними, досить часто люди навіть не звертаються до поліції. А якщо і роблять це, майже не сподіваються на розкриття справи.

Однак, якщо ви дійсно хочете повернути вкрадене майно, варто максимально дотримуватися певного порядку дій, про які ми й поговоримо далі.

Виклик на місце злочину 

Існує два варіанти звернення до правоохоронних органів — виклик поліції на місце злочину (якщо пограбовано квартиру, приміщення чи автомобіль) і самостійне звернення до відділку (наприклад, якщо на вулиці з вашої кишені поцупили гаманець).

Одне з перших правил виклику правоохоронців на місце злочину — робити це невідкладно, адже з часом можуть зникнути дуже важливі докази. Після прибуття на місце, поліція зобов’язана запропонувати вам написати заяву. Задля розуміння ситуації та виявлення нових обставин слідчий або прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів — тому до їхнього приїзду не варто чогось торкатися.

Читайте також: Работодатель не выплачивает зарплату при увольнении. Что делать?

У випадку, якщо бачили злочинців, ви маєте детально описати їхню зовнішність. Якщо ні, то варто вимагати більш ретельного обстеження речей на місці злочину, на яких можуть залишитися відбитки пальців.

Якщо є вірогідність, що поблизу місця злочину велася зйомка чи працювали фотографи, правоохоронці мають право використовувати ці фото- та відеозаписи, навіть якщо камери належать іншим людям. Тим більше, у разі, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці або під час зборів, конференцій чи мітингів — всі учасники цих дійств автоматично дають згоду на їхнє фільмування. А тому отриманий відеозапис може бути використаний як доказ.

Одне з перших правил виклику правоохоронців на місце злочину — робити це невідкладно, адже з часом можуть зникнути дуже важливі докази

Якщо ви присутні під час огляду місця злочину, то маєте право робити заяви, звертати увагу правоохоронців на записи камер спостереження та слідкувати, щоб уся необхідна інформація була зазначена у протоколі.

Трапляються випадки, коли людина отримує певні травми чи ушкодження з боку злочинців (тоді злочин буде кваліфіковано як пограбування, що передбачає більш суворе покарання). У такому випадку важливо не відмовлятися від огляду медпрацівників для фіксації травм — навіть, якщо вони здаються несерйозними. Варто зазначити перебіг лікування та всі призначені лікарем препарати і процедури. Інакше правоохоронцям буде важко зрозуміти ступінь пошкоджень, що може вплинути на подальшу кваліфікацію злочину та розмір матеріального і морального відшкодування.

Звернення до відділку 

Звертатися безпосередньо до поліції необхідно, якщо йдеться про крадіжку з кишені чи сумки, приміром, у транспорті. У цьому випадку співробітники поліції зобов’язані прийняти та зареєструвати заяву потерпілого, а слідчий — внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР) протягом 24 годин після подання документу. Після цього постраждалий отримує витяг з цього реєстру — це є свідченням того, що розслідування справи почалося.

Будь-які заходи реагування щодо правопорушень з боку правоохоронців визначаються Кодексом про адміністративні правопорушення або ж Кримінально-процесуальним кодексом України. Яким саме, залежить від вартості викраденого майна та обставин злочину (як саме діяли злочинці, чи було завдано додаткової майнової шкоди, чи хтось постраждав). Дрібним викрадення вважається, якщо його вартість на момент злочину не перевищує 0,2% неоподатковуваного мінімуму, що становить 176 грн 20 коп. У такому випадку злочинця можна притягнути до адміністративної відповідальності, за що йому світить попередження, штраф, вилучення або конфіскація викраденого, позбавлення водійських прав, громадські, виправні, суспільно корисні роботи або ж адміністративний арешт.

Читайте також: Обязательства по алиментам в 2018 год

Якщо ж вартість викраденого майна перевищує вказану суму — настає відповідальність кримінальна, за яку правопорушникові загрожують громадські, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк і навіть довічне ув’язнення. Для військовослужбовців додатково може бути застосоване таке стягнення, як позбавлення військового чи спеціального звання, рангу, чину та конфіскація майна. 

Відповідно до українського законодавства, за один злочин може бути призначено лише одне основне покарання, але до нього можуть бути приплюсовані одне чи кілька додаткових. 

Допомога розслідуванню 

Щодо пошуку доказів, цим можуть займатися як правоохоронці, так і сам потерпілий. Перші розслідують справу шляхом отримання від органів державної влади і місцевого самоврядування необхідних документів та інформації. Водночас потерпілий також може сприяти встановленню місцеперебування викраденого майна.

Наприклад, ви завжди залишали велосипед біля своєї квартири, навісивши на нього ланцюг, і одного разу не знаходите його на місці. Ви викликаєте поліцію, яка відкриває кримінальне провадження за ст. 185 (крадіжка), надаєте правоохоронцям опис велосипеда, його марку та особливі прикмети з надією на швидке повернення своєї власності.

Та можна не лише сподіватися, а й активно діяти. В першу чергу варто самостійно провести моніторинг сайтів, на яких щось продають та купують. Якщо раптом побачите своє викрадене майно, тоді ви йдете до слідчого і подаєте клопотання про проведення розшукової дії, під час якої у продавця мають вилучити вашу річ.

Злочин вважається адміністративним, якщо вартість викраденого майна не перевищує 176 грн 20 коп. В інших випадках він стає вже кримінальним

Звісно ж, для цього перевіряється серія та номер, які повинні збігтись із зазначеними в документах — саме тому варто зберігати чеки та рахунки-фактури на вартісні речі. Після цього через певний час вам повертають велосипед, а слідчий, можливо, ще й викриває банду злочинців, які займалися викраденням та збутом викраденого.

На жаль, робота співробітників вітчизняних правоохоронних органів не завжди відповідає нашим очікуванням. І навіть у випадку, якщо людина своїми силами намагатиметься долучитися до слідства, і, фактично, візьме на себе частину обов'язків правоохоронців, їй годі розраховувати на допомогу та навіть подяку з їхнього боку. Більше того, вона ще може почути на свою адресу зауваження за втручання не в свої справи. За бездіяльністю поліції найчастіше приховується елементарне небажання працювати, а активність громадян у прагненні повернути свою власність якраз змушує до протилежного.

Та попри все закликаю не боятися і не лінуватися захищати свої права. Як казав великий Кобзар, борітеся — поборете. 

Тимофій МАКАРЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини