"І мертвим, і живим, і ненародженим". Що ці слова означають для нинішніх українців?
Думки вголос.
Проводив вчора своїм студентам екскурсію у Каневі. Відвідали могилу Шевченка. Говорили з молоддю про сокровенне, про заповіти Кобзаря нашим поколінням. «І мертвим, і живим, і ненародженим»… Про що ці слова кажуть нам сьогодні, що означають для нинішніх українців?
Читайте також: Зараз найпотужніша зброя національного знищення спрямована на дітей і молодь – Пагутяк
Особисто для мене ця фраза вказує на суть ключового завдання, яке стоїть сьогодні перед нами – здійснення докорінних змін. Не поверхових, не тимчасових, а закорінених у наших звичаях, традиціях та історії. І спрямованих у майбутнє. Вони мають проростати з правди, основоположних цінностей та усвідомлених цілей, як партнерство між живими, мертвими і ненародженими. Мова про новий суспільний договір, якого потребує українське суспільство. Це перезаснування держави, яке поверне її до життя, відновить авторитет, зробить успішною.
Цей суспільний договір – це партнерство. Воно засноване на землі. Як годувальниці – джерела життя, як батьківщини – місця осідку, як громади – втілення людської природи, як влади-держави – мети спільних прагнень. Адже земля – це найбільша підстава співіснування та порозуміння.
Це партнерство, яке потребує віри. Вона найкраще характеризує вільну людину.
Це партнерство, що народжується у праці. У силі плуга і силі меча. У руках вправного господаря і мужнього воїна ця сила створює власність і свободу, гарантує лад і безпеку.
Воно спирається на демократизм як форму співжиття в самоврядній громаді – живому народовладді, що здійснюється за спільною згодою, а не примусом і насильством.
Читайте також: Наш цивілізаційний вибір і збільшувальне скло для еліти
І, врешті-решт, це партнерство, що неможливе без свободи.
Де вона проростає відповідальністю, там постає порядок. А де зростає у безконтрольності – панує безлад і запустіння.
Все це разом заповідав нам геній Шевченка. У короткій, але змістовній фразі про зв’язок поколінь як запоруку порозуміння та успіху.
Найкращі публікації з блогів відтепер у твоєму месенджері! Підписуйся на UAINFO у Telegram: https://t.me/uainfo_org
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки