MENU

Хто рветься керувати середньою ланкою ДБР

1417 0

Всі три конкурсні комісії при Державному бюро розслідувань – зовнішня та дві внутрішніх – завершили прийом документів від потенційних кандидатів на вакантні посади. Загалом на початку весни було оголошення конкурс відразу на 701 посаду (219 – до центрального апарату, 455 – до територіальних управлінь, 27 – до керівного складу всіх структурних підрозділів ДБР).

Як відомо, найбільша відповідальність щодо запуску нового органу правопорядку лежить саме на керівництві. Передусім на директорі ДБР Романові Трубі та його двох заступниках – Ользі Варченко та Олександрові Буряку. Проте не тільки вони фактично керуватимуть розслідуваннями Бюро. Очільники управлінь і департаментів матимуть не менший вплив на їх хід, а значить – потрібно розуміти, хто претендує на посади середньої ланки.

Експертна організація StateWatch навмання проаналізувала 30 кандидатів із 434-х, що претендували на посади керівництва управлінь та департаментів. Результати невтішні. Мало того, що "зовнішня комісія" (формується квотно – по три особи від парламенту, уряду та президента) не вирізняється високим ступенем незалежності й аполітичності, то ще й кандидують на вакантні "крісла" – професіонали з дуже сумнівною репутацією.

Як наслідок, після аналізу тридцяти кандидатів, ми зробили такі висновки. 13 осіб були фігурантами журналістських розслідувань, восьмеро – фігурантами кримінальних, адміністративних або дисциплінарних проваджень, п'ятеро підлягають або уникли люстрації, 23 мають статки незрозумілого походження, восьмеро пов'язані політичними зв'язками. У цілому 30 осіб розподілилися на дві групи – із середнім і високим характером ризикованості. Почнемо з тих, хто дійсно загрожує новоствореній інституції своїми біографічними деталями, корупційними шлейфами й політичною афіліацією.

Червона фішка "доброчесності"

Серед найодіозніших персонажів можна відзначити Олександра Попеско, якого ще два місяці тому співробітники НАБУ разом із СБУ затримали за підозрою в отриманні 6 тисяч доларів за закриття кримінального провадження. На додаток до цього факту, родина кандидата отримала нібито сумнівним шляхом у володіння значні земельні ділянки на Вінниччині, а дружина прокурора Попеско, що є держслужбовицею, володіє розкішним маєтком, квартирою, а торік зробила інвестицію в елітне житло у Вінниці.

Не варто забувати і про славнозвісного, у вузьких колах, прокурора Олега Валендюка. Фантастична історія цього правника не може не захоплювати, адже він працював на керівних посадах у прокуратурі під час правління Януковича, але потім зміг уникнути люстрації через суд. При цьому його мати згенерувала невідомо звідкіля взяті кошти, аби придбати елітну нерухомість вартістю близько 10 млн гривень.

Читайте також: Державне бюро розслідувань: конкурс тільки починається

Кандидатка Юлія Кулікова у декларації за 2015 рік не згадала частину чоловікового бізнесу, зокрема – його частку в ТОВ "Білдінг Інвестментс Груп". Цю компанію пов'язували із сином президента-втікача Віктора Януковича Олександром. Ще одна компанія, яку "забула" Кулікова, називалась ТОВ "ВКФ "Дебют".

Дружина кандидата на керівну посаду Вячеслава Пашковського працює дрібною держслужбовицею, проте володіє низкою земельних ділянок і люксовим "німецьким конем" BMW X5. До речі, у січні 2017 року Пашковського затримали патрульні за кермування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння.

Начальник слідчого відділу Управління з особливо важливих справ Департаменту міжнародного співробітництва Генпрокуратури Артем Бугаєць також вирішив спробувати свої сили в конкурсі на зайняття керівних посад у ДБР. Проте варто нагадати, що саме його наприкінці минулого року Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів притягнула до відповідальності у вигляді догани. Річ у тому, що через неналежне виконання Бугайцем повноважень було втрачено речові докази. Показово, що цими доказами були 100 тисяч гривень і майже 4 тисяч доларів США.

Заступник начальника департаменту процесуального керівництва зі кримінальних проваджень слідчих центрального апарату ГПУ Максим Мельніченко має досить забезпечену матір. Вона володіє чималою кількістю дорогого рухомого й нерухомого майна, а також веде бізнес в анексованому Криму. На додачу департамент із питань люстрації Міністерства юстиції наполягає, що Мельніченко має бути звільнений з органів прокуратури на підставі вимог закону "Про очищення влади". Однак не тільки цим відомий згаданий прокурор із ГПУ, бо за повідомленням ЗМІ 2011 року Мельніченко був затриманий за підозрою в отриманні неправовірної вигоди.

Юрій Михальчук разом із дружиною є службовцями органів місцевого самоврядування, однак володіють значною кількістю нерухомого майна. Окрім цього, цей кандидат внесений до реєстру осіб, щодо яких застосовано закон "Про очищення влади".

Кандидат Роман Забарчук, як уже повелося, зі своєю дружиною володіє низкою об'єктів нерухомості, а також цілим переліком коштовного рухомого майна (годинники, ювелірні вироби, шуби). Окрім цього, подружжя Забарчуків користується п'ятьма автомобілями й володіє 95 тисячами доларів, 20 тисячами євро та 760 тисячами гривень у готівці. За повідомленням ЗМІ, цей кандидат якось розповів, що був звільнений із органів прокуратури на підставі вимог закону "Про очищення влади". Проте чомусь ці дані не відображені в офіційному реєстрі.

Начальник відділу зі транспортної прокуратури Одеської області Ростислав Крикливий вважається близьким до народного депутата від "Опоблоку" Сергія Ківалова. Батько прокурора має досить теплі стосунки з екс-регіоналом, що незаконно "привів до влади" Віктора Януковича ще в далекому 2004 році. Брат Крикливого через членів уже своєї родини володіє 14 квартирами, в той час як сам прокурор має дві великих квартири та два дорогих автомобілі. На додачу цей прокурор нещодавно був зупинений у нетверезому стані, проти уникнув покарання.

Одізний заступник голови Окружного адміністративного суду міста Києва Євгеній Аблов свого часу "забув" задекларувати маєток своєї матері під Одесою. При цьому родина судді володіє двома чималими квартирами у згаданому місті. Окрім цього, Аблов разом з іншими суддями фігурував у розслідуванні "Слідство.Інфо" про те, що він ухвалював рішення в той час, як перебував за кордоном на елітному курорті.

У кандидата на посаду в ДБР прокурора з Київської обласної прокуратури Антона Авер'янова в декларації за 2017 рік знайшли відомості про значну кількість готівки, а також позичку третій особі в розмірі 100 тисяч доларів. При цьому зауважимо, що розмір заробітної плати Авер'янова тоді коливалася в межах 125 тисяч гривень на рік. Свіжішої декларації згаданого прокурора в офіційному реєстрі не знайдено, проте ідентифікували його дружину – Євгенію Авер'янову – що також є службовицею.

Окрім цього, зауважимо, що Авер'янов був помічником народного депутата 7 скликання від "Партії регіонів" Євгенія Мураєва. Останній наразі позиціонує себе власником телеканалу NewsOne.

Співробітник СБУ Сергій Карпушин, за словами викривачки з НАЗК Ганни Соломатіної, був персональним "радником" екс-очільниці цього Агенства Наталії Корчак і безпосередньо брав участь у блокуванні розслідувань щодо фальсифікацій в роботі НАЗК. Про Карпушина може свідчити ще й те, що його колишня дружина – податкова інспекторка в Дарницькому районі столиці – задекларувала майна майже на 2 млн гривень. Як зазначали журналісти, ці активи не відповідають її офіційним доходам.

Володимир Орлов своєю чергою відомий своїми близькими стосунками з екс-генпрокурором Віталієм Яремою. Як зазначають джерела, саме колишній очільник ГПУ допоміг Орлову уникнути люстрації. Майновий стан прокурора також дає підстави сумніватися в його доброчесності. Адже, незважаючи на тривале зайняття посад винятково в органах влади, Орлов має декілька великих квартир, дачний будинок, три елітні автівки, а також цілий перелік коштовностей.

Читайте також: Найєм: Штат ДБР формують із порушенням закону

Про колишнього прокурора Юрія Коробка вже не раз згадували в публічній площині. І зазвичай це була інформація з негативним відтінком. Насамперед одеський осередок "Автомайдану" повідомляв про велику кількість майна екс-прокурора. Також фігурувала інформація про володіння, через батьків дружини, мережею ломбардів "Квета". Вишенькою на цьому "корупційно-прокурорському" торті було звинувачення в незаконному будівництві готелю прямо на березі Чорного моря.

Ще одного кандидата – Дмитра Руденка – звинувачували у фабрикуванні справи проти нині покійного правозахисника Дмитра Гройсмана.

Жовта фішка "доброчесності"

Зважаючи на цілу плеяду осіб, чия доброчесність відверто під питання, існує список людей із можливими питанням до них стосовно політичних зв'язків, незвично великої кількості нерухомості або пробілами в декларації.

Наприклад, кандидатка Олександра Губіна була довіреною особою Михайла Кулиняка, що очолював міністерство культури за часів Януковича. Окрім цього, вона перебувала в статусі помічниці народного депутата 7 скликання від "Партії регіонів" Олега Шаблатовича.

Прокурор відділу процесуального керівництва Генпрокуратури Віталій Демидов має декілька земельних ділянок, при цьому в декларації не вказав свого місця проживання. Цілком можливо, що він проживає в недобудові, що фігурує в Реєстрі й перебуває за однією з адрес власної земельної ділянки.

Кандидат Дмитро Ярмак у свою чергув 2017 року був призначений уповноваженим президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України Адміністрації президента.

Начальник слідчого відділу Управління ГПУ з розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях, Олег Трачук разом зі своєю дружиною задекларував 89 тисяч доларів готівки й автомобіль преміум-класу.

Як повідомляли ЗМІ, кандидатку Ірину Михальченко звільняли з компанії за одноголосним рішенням правління через корупцію. Також вона була фігуранткою кримінального провадження за нібито підробку документів.

Антон Кавун, який тимчасово не працює, разом із дружиною володіє кількома дорогими об'єктами нерухомості. Торік подружжя придбало дві люксові автівки.

Помічник голови першого відділу Департаменту забезпечення діяльності голови Нацполіції Сергій Зюбаненко разом з дружиною має елітну квартиру, яку їй подарувала мати.

Керівник київської місцевої прокуратури №5 Дмитро Справедливий має декілька дорогих квартир. "Наші гроші" повідомляли про деталі купівлі та вартість цієї нерухомості.

Олег Соценко, який тимчасово не працює, був помічником народного депутата Святослава Олійника від БЮТ, а також із дружиною має три квартири й дачний будинок.

Співробітник прокуратури Павло Безмащук разом із дружиною мають три чималі квартири та значну кількість готівки. Колега Безмащука в Запорізькій області – Сергій Спільник – у декларації за 2016 рік не вказав житлового будинку. Про це знімали сюжет журналісти "Громадське ТВ. Запоріжжя". Як наслідок, уже в декларації за 2017 рік згадана нерухомість з'явилася.

Слідчий в особливо важливих справах Генпрокуратури Андрій Безушко у листопаді 2015 року погрожував працівникам поліції при оформленні протоколу через порушення правил дорожнього руху. А керівника адвокатського об'єднання Сергія Хальзєва підозрювали у вимаганні 45 тисяч доларів.

Військовий прокурор Західного регіону Олег Сенюк особисто нічим не "відзначився". Проте варто зважити на той факт, що його "прокурорська" родина має великий перелік майна у власності, яке радше за все не відповідає офіційним доходам.

Post scriptum

Підсумовуючи, можна висловити неабияке хвилювання за долю Державного бюро розслідувань. Так звана "зовнішня комісія" не могла обрати найвище керівництво ДБР. Політичні торги винесли на поверхню зовсім невідому громадськості людину – Романа Трубу. Сьогодні вищезгадана комісія продовжує свій "хрестовий похід", формуючи керівний склад середньої ланки Бюро. І тільки диво або внесення змін до профільного закону "Про ДБР" врятують нас від політично залежного й надпотужного органу правопорядку.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр ЛЄМЄНОВ


Сообщить об ошибке - Выделите орфографическую ошибку мышью и нажмите Ctrl+Enter

Понравился материал? Смело делись
им в соцсетях через эти кнопки

Другие новости по темеПравила комментирования »  


Новости