MENU

У вас є 30 секунд, щоб її урятувати: ознаки того, що людина тоне

4549 0

З кожних десяти дітей, які потонуть цього року приблизно 5 потонуть на відстані менше 10 метрів від своїх батьків чи інших дорослих. Насправді один з десяти дітей потопає, коли дорослі дивляться на них, не маючи гадки, що відбувається.

Від початку 2018 року на водоймах України потонуло 378 осіб, з яких 35 – діти. 

Я вирішив перекласти статтю про ознаки утоплення, щоб зробити її доступною. Поширюйте її, можливо, це врятує хоч одне життя.

Головне, що треба затямити: Утоплення, ніколи не виглядає, як утоплення. 

Ось типова ситуація, невигадана історія. Чоловік, в чому був, стрибнув у воду і швидко попрямував до пари, що купалась неподалік від берега. Рятувальник в минулому, він не зводив очей з цілі. "Певно він думає, що ми тонемо", сказав чоловік своїй дружині. Вони припинили гратись і верещати, і зараз просто стояли по горло у воді.

Що він робить? "В нас все добре", гукав чоловік, відмахуючись, але рятувальник продовжував наближатись до них.

"Швидко!", – рявкнув він, пропливаючи повз пару. Просто за ними на відстані трьох метрів, тонула їхня 9 річна донька.

Тільки опинившись у безпеці в руках рятівника, дитина заходилася сльозами і почала кликати тата.

Читайте також: Пляжний сезон в Україні: як правильно поводитися на воді

Як чоловік з відстані 20 метрів розпізнав те, що батько не міг побачити всього лише з трьох? Спілкування з експертами і роки досвіду навчили рятівника відрізняти потопаючих. Батько ж знав як виглядає утоплення тільки з телевізора. 

Утоплення не супроводжується бурхливим закликом до допомоги, як очікувала би більшість з нас. Якщо ви проводите час біля води – а це роблять усі – тоді ви повинні знати на що звертати увагу.

До того, як дитина не опинилась і не заплакала в руках рятувальника, вона не видала жодного звуку. Утоплення – це завжди зрадницьки тихий процес. Помахи руками, сплески води, зойки, те, до чого привчив нас телевізор, насправді нечасто відбувається в реальному житті.

Постраждалим керує інстинктивна реакція на утоплення – рефлекторна відповідь на дійсне або уявне задушення у воді. І це виглядає зовсім не так, як того очікують люди. Коли хтось тоне, майже немає сплесків, помахів руками, зойків чи закликів про допомогу.

Щоб уявити, яким тихим і недраматичним, але ефективним убивцею може бути утоплення, пам’ятайте про таке: в США утоплення це друга після транспортних аварій причина смертельних випадків для дітей до 15 років. З кожних десяти дітей, які потонуть цього року приблизно 5 потонуть на відстані менше 10 метрів від своїх батьків чи інших дорослих.

Насправді 1 з 10 дітей потопає, коли дорослі дивляться на них, не маючи гадки, що відбувається.

Утоплення ніколи не виглядає, як утоплення. Треба знати, як виглядає інстинктивна реакція утопаючого:

• За винятком рідкісних обставин, люди що тонуть, фізіологічно не у змозі кликати на допомогу. Респіраторна система створена для дихання. Розмова – лише друга за значенням функція. Дихання повинно бути доступне для того, щоб з’явилась здатність вимовляти звуки.

• Рот в людей, що тонуть, занурюється під воду і з’являється над поверхнею води. Він знаходиться над поверхнею недостатньо, щоби і вдихнути, і покликати по допомогу. Коли рот людини виринає з води, вона якомога швидше вдихає і видихає до того, як губи знову підуть під воду.

• Люди, що тонуть, не можуть махати руками над поверхнею води, подаючи сигнал. Природа заставляє їх розправляти руки і тиснути на поверхню води. Це дозволяє потопаючому піднімати губи над поверхнею води для того щоб вдихнути повітря.

• Інстинктивна реакція не дає людям довільно контролювати рухи руками, щоби подати знак про допомогу, поплисти до рятувальники чи ба вчепитися в рятувальне обладнання. Навпаки вони тримаються за поверхню і невпинно тонуть.

Потопаючі, якщо їх не врятує досвідчений рятувальник, здатні знаходитись над поверхнею води від 20 до 60 секунд, поки не відбудеться занурення.

Це зовсім не означає, що люди, які кличуть на допомогу, не перебувають у справжній небезпеці. Але вони хоча б частково можуть подбати про себе.

Читайте також: Открываем купальный сезон: риски или польза

Зверніть увагу на можливі ознаки того, що людина потопає:

– Голова знаходиться низько у воді, губи знаходяться на рівні води

– Голова закинута назад, губи відкриті

– Очі скляні, розгублені, не можуть сфокусуватися

– Очі закриті

– Волосся закриває очі

– Утруднене дихання чи гіпервентиляція

– Невдала спроба плисти в певному напрямку

– Пробує перевернутися на спину

– Старається підніматися невидимими сходами у воді

Отже, якщо хтось впав у воду, і все виглядає нормально, не будьте такі впевнені. Дуже часто першою ознакою того, що людина тоне є те, що вона зовсім не виглядає як потопаючий.

Потопаючий може просто тупцювати у воді і мовчки дивитися на палубу. Є простий спосіб дізнатися чи все в нормі.

Просто спитайтесь: "З тобою все гаразд?". Якщо він взагалі здатний щось відповісти, швидше за все з ним все добре.

Якщо він просто мовчки дивиться на вас, у вас є приблизно 30 секунд, щоби урятувати його.

Всі батьки знають, що коли діти граються у воді, вони завжди шумлять. Коли стає тихо, ви повинні негайно розібратися, чому це сталося.

Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram

Юрій КОГУТЯК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини