MENU

Антикорупційний суд і новий транш від МВФ

3808 0

Чи пробачать міжнародні партнери обман зі скандальною поправкою в законі про Антикорупційний суд? Думаю, тут питання не стільки в обмані, скільки в загальному підході до створення законів, пише у своєму блозі на "Новому часі" виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук. МВФ очікував чітких гарантій того, що Антикорупційний суд буде незалежним і гарантуватиме якісне судочинство. Інакше створення такого спеціального органу не має сенсу.

Із того, що я бачу, МВФ має серйозні питання щодо нульової толерантності до корупції всередині майбутньої інституції. Англосаксам, тобто іноземцям, які не дуже мислять тими категоріями, що слов’яни, неприйнятне існування тої невеликої долі корупції, що в нас називається "подарунками", "винагородами" та "подяками". Для них передусім правило, а потім людина. У нас навпаки.

Для України ухвалення закону про Антикорупційний суд є прогресом. Ми дали можливість комісії міжнародних експертів впливати на прийняття рішення. Нехай вони мають і дорадчий голос, та подекуди він може певним чином затримати, а то й блокувати рішення. Незалежна експертна рада матиме можливість голосу, та не до кінця зрозуміло, як обиратимуть її членів і чи не виникне різних комбінацій. Із позицій міжнародного донора, який вивчатиме законопроект, можуть виникнути питання щодо можливості призначення суддів, які займатимуть державницьку позицію, тобто прийматимуть до уваги окремі бажання. Може я надто скептичний, та я також не бачу в цьому документі 100% гарантії. Усе залежить від людей та обставин.

Зрештою, це українські реалії, де, як правило, має місце відігрування.

Читайте також: Політолог: У перемовинах із МВФ залишилася ще одна вкрай важлива тема – ціна на газ

Важко спрогнозувати, як відреагує МВФ. Я скептично налаштований щодо наших шансів на транш. Технічно неможливо зробити це влітку: в серпні МВФ піде у відпустку, їм треба час на оцінку та зібрання наглядової ради, що відбувається досить довго. Навіть за найкращої ситуації ми можемо розраховувати на чітку відповідь лише у вересні.

Тим паче існує ще питання ціни на газ. І не думаю, що її почнуть піднімати, допоки не буде чіткого розуміння ситуації навколо Антикорупційного суду. Виходячи з якості закону, думаю, що урядовці й самі розуміють, що можна очікувати радше на відповідь "ні".

Як на мене, ситуація залишається невизначеною. Перед МВФ буде важкий вибір – зрозуміти, як далі бути. Із мого досвіду спілкування з англосаксами та розуміння їхньої інтерпретації корупції, цей законопроект матиме для них дуже сумнівний і мутний виглял. Уже є досвід судової реформи, в ході якої стало чітко зрозуміло, що потрібних суддів пропихують правдами-неправдами. Не факт, що зі благословення президента, та парламентський істеблішмент намагається убезпечити себе від якихось несподіванок.

Що буде, якщо ми не отримаємо траншу? Ніяких надто шалених наслідків. Ми просто перейдемо в дуже нестійку позицію. Програма закінчується в кінці року, потім починаються вибори, а тоді якщо і трапиться якась страшна подія на кшталт падіння експорту чи інший зовнішній шок, то грошей нам ніхто не захоче давати. Навіть якщо ми захочемо щось робити. І під конкретного лідера й політичну силу, яка може взяти зобов’язання, – а це серйозний ризик.

Читайте також: Чому Україні потрібні МВФ і його кредити

Згадайте той же закон про пенсійну реформу. Рік назад Гройсман оголосив, мовляв, ура-ура, ми зробили пенсійну реформу – та МВФ так і не дав тому законопроектові позитивну оцінку. Вони вважають, що він поганої якості. Про це мало говориться: фанфари стихли, всі прозвітували. Але те, що нам досі не дали траншу, означає, що погана якість пенсійного законопроекту все ж дається взнаки.

Та все це відійшло на другий план у порівнянні з Антикорупційним судом – і з ним також може статися та сама історія. Через кілька місяців з’явиться проект про бюджет на 2019 рік –  побачимо, наскільки він буде передвиборчим і збалансованим. Дуже ймовірно, що МВФ політично висуне на перший план питання бюджету, і саме воно вийде на порядок денний під час майбутніх діалогів. Ну а Антикорупційний суд відійде в бік, як недовиконане завдання, або виконане абияк.

Можна сказати, що всі забудуть про Антикорупційний суд. Але МВФ матиме на увазі.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини