MENU

Тонка майстерність мовних конфліктів

1289 0

19 липня у парламенті відбувся круглий стіл, присвячений інтеграції ромів в українське суспільство. Офіційно встановлено повну (від слова «нуль») бездіяльність уряду у здійснені плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року.

Також вдалося визначити ті речі, котрі виконавча влада та місцеве самоврядування в Києві можуть зробити без додаткового фінансування і в достатньо стислі строки, щоб хоча б частково вирішити проблеми ромів: надання документів про особу, доступ до освіти, медицини. Я особисто буду підштовхувати чиновників до дій.

В цілому, по подальшим діям був консенсус і взаєморозуміння, крім одного, для мене дещо несподіваного питання.

Одна організація, як виявилося, вважає давнє українське слово «циган» так званою мовою ворожнечі, а відтак пропонує його заборонити до використання.

Я вважаю, що для того, щоб був мир, спокій і злагода, визначати порядок та межі використання тих чи інших слів мають фахівці – ті, хто розбирається у питаннях мови та права. Визнавати той чи інший термін неприйнятним мусять відповідні експерти з відповідною освітою та підготовкою. Стосовно етноніму «циган» необхідно провести таку роботу, щоб була юридична визначеність.

Читайте також: Чому для мови важливо продукувати сенси. ІНФОГРАФІКА

(До речі, на круглому столі я свідомо користувався терміном «роми», щоб зосередитися на реальних їх проблемах, а не питаннях семантики)

Натомість я категорично проти того, щоб хтось безпідставно паплюжив рідну мову, за збереження якої мій народ платив велику, криваву ціну протягом сторіч. І тим більше, застосовуючи новітній марксистський винахід – концепцію «мови ворожнечі», котра прямо суперечить правам людини (і, приміром, Конституції США, про що є рішення суду).

Попередня моя, нефахова, думка така. Як визначити, чи є той чи інший етнонім образливим? За наявністю чи відсутністю пристойних аналогів. В українській мові є як прийнятні, так і образливі слова для деяких інших націй. Приміром, «росіяни» – прийнятно,  протилежність цьому «кац..пи» – образливо.

Але слово «циган» в українській не мало ніяких замінників, бо було саме апріорі пристойним. Донедавна синонімів взагалі не було, поки за кордоном не було винайдено термін «рома» для означення усіх ромських груп,  поки цей термін не запозичили в українську. Але чи перестало бути слово «циган» прийнятним? Звісно, ні. І значна кількість циган в Україні продовжують себе називати циганами.

Насправді у мові, все залежить від способу вжитку. Контекст може і термін «рома» зробити негативним, на те він і контекст.

Читайте також: Природа зневаги й ненависті до української мови в Україні

Що стосується рекомендації Ради Європи вживати самоназву народу, то Україна цілком до неї прислухається, вживаючи офіційно «роми».

Може я помиляюся, але тих же рекомендаціях немає нічого про те, що слід заборонити вжиток інших назв. Інакше нам доведеться німців називати «дойчерами», росіян «рускімі», заборонити численні твори української класики – від «Відьми» Тараса Шевченка до «Циганської музи» Ліни Костенко. Заодно з «Циганським театром», котрий у нас у Києві на проспекті Перемоги. Чи стане усім від цього краще? Сумніваюся.

Утім, готовий вислухати думку фахівців, визначитися з цим питанням раз і назавжди, і слідувати правилу – ради миру і злагоди між націями нашої держави. Просто треба включити здоровий глузд на максимум і шукати реальний шлях.

Головне – не йти на поводу у провокаторів, котрі майстерно створюють мовні конфлікти. Примусити український етнос змінити свою мову і культуру припустимо, можна – але чи виграють від цього роми? Адже боротися за слова простіше, аніж за паспортизацію, за умови доступу до освіти, медицини, житла, роботи, попереджувати експлуатацію дітей та запобігати злочинності.

Пропоную всім правозахисникам зосередитися на пошуку того, що об’єднує нації у боротьбі за свої права. Святкуймо різноманіття України, поважаймо традиції кожного етносу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Ігор ЛУЦЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини