MENU

Загибель і воскресіння: символічна доля Михайлівського Золотоверхого. ФОТО

1567 0

Михайлівський Золотоверхий собор. Фото початку ХХ століття

Сьогодні українці святкують велике християнське свято на честь братів-мучеників Маккавеїв, яке в народі називають Маковія. Саме на цей день припав один зі страшних злочинів більшовицького режиму – 14 серпня 1937 року потужним вибухом було зруйновано собор Михайлівського Золотоверхого монастиря в Києві, збудований у 1108-1113 рр. князем Святополком Ізяславичем. Про роковини більшовицького злочину нагадав УІНП – Український інститут національної пам'яті

Монастир було закрито ще 1922 року. Руйнування його споруд (Золотоверхого собору, дзвіниці, монастирських будівель) розпочалося в 1934-му, після повернення столиці України в Київ – задля розчистки місця під амбітний урядовий центр (дві гігантські споруди з колонами та 34-метровий пам’ятник Леніну посередині).

Руїни Михайлівського Золотоверхого

Читайте також: Знищити Київ. Перша в Другій світовій спроба стерти історичне місто з лиця землі

Єдиним із українських вчених, хто відмовився підписати акт знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря, був археолог і мистецтвознавець Микола Макаренко (1877 – 1938). За свою принциповість він невдовзі був репресований і вбитий у в'язниці. Місце поховання досі невідоме. Інші ж "дослідники" швиденько підписали висновок, що собор збудований переважно в барокові часи, а не в ХІІ ст., а тому пам’ятка культури світового значення "не становить ні історичної, ні культурної, ані архітектурної цінності".

Микола Макаренко – археолог і мистецтвознавець, директор (1920-1925 рр.) музею Мистецтв ВУАН, що відкрився на основі унікальної збірки Ханенків. Єдиний, хто відмовився підписати акт на знесення Михайлівського ще 1934-го

Рішення про знищення Михайлівського золотоверхого приймалося на рівні ЦК КП(б)У. Більшість функціонерів, що вчинили цей злочин – Постишев, Балицький, Затонський – незабаром були замордовані своїми ж кремлівськими господарями.

Потворний урядовий центр так і не збудували. Через незадовільний вигляд єдиної зведеної споруди (будівля нинішнього Міністерства закордонних справ) будівництво зупинили.

Читайте також: Совковий армагендон: що могло бути на Михайлівській площі в Києві

Михайлівський Золотоверхий відновили на межі тисячоліть у його бароковому вигляді

Руїни Михайлівського Золотоверхого простояли до кінця ХХ століття. До 2000-річчя Різдва Христового храм було відновлено в барокових формах ХVІІІ ст. Під час подій Євромайдану 2013-2014 рр. у Михайлівському соборі знайшли притулок активісти Майдану, там влаштували польовий шпиталь, пізніше при монастирі діяв пункт допомоги переселенцям зі сходу.

Михайлівський у часи Майдану

Нині біля стін Михайлівського Золотоверхого розташована Стіна пам’яті – портрети воїнів, які загинули внаслідок російської агресії на сході України.

Стіна пам'яті

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини