Зростання тарифів на ЖКГ як шахрайство влади
Осінь наближається, а разом з нею й нові платіжки за житлово-комунальні послуги. Цього року ціни на газ та опалення можуть зрости чи не на третину у порівнянні із аналогічним періодом минулого року. Такий ризик існує завдяки обіцянкам уряду Гройсмана до МВФ в черговий раз підвищити тарифи на газ для населення, щоб "збалансувати" державний бюджет.
Зрозуміло, що внаслідок такого "балансування" борги населення за спожитий газ, гарячу воду та опалення зростуть, а уряд буде вимушений збільшити бюджетні витрати на фінансування субсидій. Вочевидь, подібні дії призведуть до ще більшого бюджетного дефіциту.
Проте, якщо замість досить абстрактного поняття "балансування бюджету" використати більш адекватне – "бажання отримати кредит від МВФ", все стає на свої місця. Оскільки урядовці нічого не тямлять в керівництві державою та створенні умов для розвитку економіки, пограбунок населення є для них єдиним джерелом коштів як для "балансування" бюджету так і для розрахунків з МВФ.
Читайте також: Борг за комуналку: чим обернеться несплата за платіжками?
А чи може собі дозволити Україна жити без кредитів та в рази зменшити ціни на газ, "розвантаживши" бюджет та активізувавши економіку? – безумовно! Варто зазначити, що Україна, на відміну від більшості країн ЄС, які повністю залежні від імпорту газу, є газодобувної країною з хорошими запасами "блакитного палива". А тарифи на газ взагалі нічим, окрім забаганок уряду, не обґрунтовані.
Як слушно зауважив екс-міністр ЖКГ О.Кучеренко: "вони не мають жодного обґрунтування. Яскравий приклад – це позов Юлії Тимошенко до суду, я, до речі, там як її довірена особа, стосовно тарифів від Гройсмана і Коболєва. Знаєте, уже 2 роки триває епопея. Дурили, не ходили на засідання, мутили, переносили і не збиралися відповісти на одне просте запитання: покажіть економічне обґрунтування своїх тарифів? І відповіді немає. Вже купили цих експертів, всіх кого треба, але я переконаний, що суд рано чи пізно займе позицію правову, бо він не може зайняти їхню позицію".
В свою чергу, керівник ГО "Публічний аудит" Максим Гольдарб нагадує, що газу власного видобутку вже 3 роки як вистачає для повного покриття потреб народу:
Окрім того, відповідно до звітності ПАТ "Укргазвидобування" за 2017 рік, витрати компанії на видобуток 1 тис. куб. м. газу становили – 2926,0 грн, в тому числі:
• 437 грн (амортизація);
• 147,0 грн (витрати на персонал і соціальні відрахування);
• 51 грн (адміністративні витрати);
• 28 грн (фінансові витрати, відсотки по кредитах);
• 103 грн (операційні витрати);
• 121 грн (інші витрати);
• 146 грн (інші витрати знецінення основних засобів);
• Всього – 1033 грн,
А все інше... то податки(!):
• 1461,6 грн (плата за користування надрами та інші податки);
• 431,4 грн (податок на прибуток).
Цих коштів, отриманих за газ, у 2017 році вистачило ПАТ "Укргазвидобування" для того, щоб збільшити обсяг видобутку на 4,2% (+0,64 млрд куб.м.), а обсяг розвідки і буріння на 21,2%, в порівнянні з 2016 роком.
Доречи, за I квартал поточного, 2018 року, обсяг видобутку збільшено ще на 1%, а також введено в експлуатацію 19 нових свердловин і 2 нових родовища.
Простий розрахунок показує, що у ціні газу, що добуває ПАТ "Укргазвидобування" податкова складова становить... 64,7%! Тобто є більшою, ніж собівартість самого видобутку! Відповідно, оскільки компанія – державна, а надра належать народові та від його імені ними розпоряджаються парламент та уряд, то витрати ПАТ "Укргазвидобування" на видобуток газу, можуть бути значно скорочені, без шкоди для фінансового стану компанії і без ризику зірвати план по нарощуванню видобутку саме за рахунок зниження податкового складової! Принаймні, ПАТ "Укргазвидобування" можна звільнити від плати за користування надрами та податку на прибуток.
Читайте також: Як зростання "мінімалки" провокує інфляцію
Якщо це зробити, то вартість газу для населення можна буде скоротити приблизно в чотири рази: з 6957 грн 90 коп до 1700 грн. Чому не в 6,5 разів, до 1033грн? – тому що газ потрібно ще й доставити до споживачів, а це також коштує грошей.
Внаслідок зниження ціни на газ в чотири рази можливе й зниження в три рази вартості гарячого водопостачання, оскільки в ціні гарячої води – приблизно 70% це якраз ціна газу. аналогічна ситуація буде і опаленням. Вартість якого також має знизитись в три рази.
Суттєве скорочення ціни на житлово-комунальні послуги, в свою чергу, призведе до зменшення бюджетних витрат на субсидії десь на 60 млрд грн на рік так поступового повернення до майже 100%-ої сплати за житлово-комунальні послуги населенням. Кошти, що будуть вивільнені в домогосподарств через стрімке та суттєве зниження цін на газ та опалення – підуть, насамперед, на внутрішній ринок. Це дасть змогу малому та середньому бізнесові розвиватися, пропонуючи свої товари та послуги українськими громадянам, в яких... з'явилися на це кошти.
Таким чином, зниження ціни на газ дозволить вирішити декілька проблем одразу. І кошти МВФ будуть не потрібні взагалі. Чи зможе на це зважитись чинний уряд? Я вважаю, що ні. Все, що вони бажали зробити, вони вже зробили і на раціональні та адекватні кроки неспроможні. Тому залишається сподіватися, що ситуацію виправлять наступні вибори до парламенту та формуванні іншого уряду.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Юрій ГАВРИЛЕЧКО, для UAINFO
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки