MENU

Це, певно, найгарніша синагога Київщини. ФОТО

6691 0

Васильків. Колишня синагога – вокзал та забудова довкола.

Щоб побачити цю, певно, найгарнішу синагогу Київщини треба повернути з Володимирської вулиці на тупікову Гельца у бік долини Стугни. 

Історія синагоги у Василькові сповита таємницею. Хто автор проекту, дата будівництва, замовники (окремий заможний меценат чи громада, об’єднана за професійною ознакою) невідомо. Спливає десь 1905 рік. Те, що початку 20 століття можно стверджувати безсумнівно. 

Читайте також: Жлобство як воно є. ФОТО

Споруда синагоги має як композиційно-просторові (квадратний об’єм чоловічого молитовного залу, до якого долучається вужчий – двоповерховий з жіночою галерею нагорі) та стилістичні (елементи мавританського стилю: три пелюсткові вікна та аттик зі стрілчастим аркатурним підкарнизним фризом, як у найголовніших синагогах Києва).

Також вжиті елементи модерну – диски с трьома тягами на пілястрах. Увесь декор виконано у цеглі. Загалом архітектура будівлі об`єднує традиційний планувальний тип синагоги з оформленням фасаду відповідно до поширених у Києві стилістичних засобів, що маркували будівлі юдейської громади. 

Зі слів місцевих мешканців синагога діяла до 1940 р. Після війни у будівлі розмістили зал очікування залізничної станції «Васильків-2». Формально станція існує і досі, однак сюди вже не ходять потяги, опріч вантажних з цистернами на нафтобазу. У кінці 1980-их у колишньому вокзалі розташовано квартири для працівників Укрзалізниці, на балансі якого досі лишається ця пам’ятка. 

Читайте також: У Василькові на Київщині обвалилася стіна школи. ВІДЕО

Атмосфера місця дуже похмура та колоритна. Поєднує естетику промзони, забутого єврейського штетла та безповоротного занепаду. Поряд ресторан «Романтика», де васильківчани справляють поминки за усопшими.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Антон КОРОБ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини