MENU

Легендарні українські воїни, яких знає весь світ

4607 2

Від Київської Русі до сьогодення: світ знає українських військових. Українці – народ миролюбний, але століттями нам доводилося захищати рідний дім від ворога. До 14 жовтня ми зібрали для вас тих військових, пам'ять про яких живе досі.

Київська Русь

Святослав Хоробрий

Його правління розпочинається 964 року. Святослав повів свої війська на Оку і Волгу, його похід у 6 000 км завершився на Таманському півострові. Була захоплена хозарська столиця - місто Семендер на березі Каспійського моря. Руські війська рушили у пониззя Дону, де захопили місто Саркел (Біла Вежа).

У 966 році Святослав наклав данину на в'ятичів. Прогнавши з Києва печенігів, вирішив створити могутню слов'янську державу на просторах між Дунаєм і Чорним морем.

970 році війська Святослава заволоділи Македонією. Стрімко подолали Балкани, просунулися углиб Візантійської імперії. На Доростол, де осів Святослав з військом, рушили болгари і греки. Вони заблокували його з суші і річки, облога тривала три місяці. Військо Святослава зазнало поразки, але отримало певні гарантії безпеки, щоб вернутися додому.

Сам Святослав Хоробрий так і не повернувся, йому влаштували засідку печеніги.

Володимир Великий

Добився максимальної величі Київської Русі. Він був не лише великим державним діячем, але й видатним полководцем і флотоводцем.

Головні військові походи і перемоги Володимира пов'язані з флотом. Він зміцнював Київську Русь як морську державу. Використовував флот для військових цілей і у справах військово-дипломатичних. Почав своє правління з об’єднання земель. Він повернув галицькі землі до Перемишля включно. Потім рушив на Схід, приборкавши радимичів, підкорює волзьких болгар, а за ними хозар.

Читайте також: Історик: Я не впевнений, що саме 14 жовтня залишиться Днем захисника України

Ходив князь і на Крим, це був останній морський похід. Неодноразово відбивав напади печенігів. Постійно зміцнював свої дружини та флот. Володимир Великий увійшов в історію як видатний державний і військовий діяч.

Данило Галицький

Мудрий правитель і вправний полководець, король Русі. Його діяльність розпочалася з захоплення Галича, так він об’єднав Галицько-Волинське князівство.

Підкорив і Київ, але столицею обрав Холм. За його правління відбулося кілька вдалих походів проти татар, поляків, ятвягів. Завдяки перемозі у битві з польським військом під Ярославом, князю вдалось повністю відвоювати Галичину.

У боротьбі проти Золотої Орди Данило Галицький намагався заручитись допомогою західних лідерів. Але довелося боротися самотужки.

Князь відзначався неабиякою сміливістю. У битві на річці Калка він боровся у перших рядах. За неймовірно важких внутрішніх і зовнішніх умов, князь зумів максимально розширити межі держави. А Галицько-Волинське князівство стало однією з найрозвиненіших та найбагатших держав в Європі.

Козацтво

Іван Підкова

Силач, славний гетьман Запорізький і молдавський господар. Прізвисько отримав через те, що полюбляв розгинати і згинати підкови.

Коли Івана гукнули гетьманом, він уже мав досвід кількох походів проти кримських татар. Бував він і в морських походах до кримських берегів. Молдавани поклали на нього надію, як на рятівника від турецької неволі.

Підкова назбирав військо із добровольців поза Січчю та 600 запорожців. Під Сороками розгромив турецько-молдавське військо, його проголосили господарем Молдови. Через погрози могутнього війська турецького і громадянську війну, Підкова був змушений просити про допомогу у Польщі. Але Польща в той час розпочала війну з Росією і не збиралася воювати ще й з Туреччиною.

Підкова з невеличким загоном охорони прибув до Львова, де на нього, нібито, чекав король. Його підло заарештувати і стратили. Пам'ять про Підкову як героя досі живе в думках українців і молдаван.

Петро Сагайдачний

Непереможний гетьман, один із найвидатніших полководців Європи. У козацьких походах на Молдавію, Лівонію виявив себе як хоробрий та умілий воїн.

Під проводом Сагайдачного козаки здійснили успішні походи проти Туреччини і Кримського ханства. У Європі полководець стає авторитетом після взяття Синопу і Кафи.

Гетьман усвідомлював необхідність боротьби проти Речі Посполитої, але діяв дипломатично. Погодився на похід на Москву, але висунув польському королю ряд вимог. Козаки захопили близько 20 міст Московії, разом з поляками взяли Москву в облогу.

Відіграв вирішальну роль у розгромі 300-тисячної турецької армії під Хотином. Хотинська битва стала останньою для гетьмана, він помер у Києві від чисельних ран. Пам'ять про видатного гетьмана жива досі.

Богдан Хмельницький

Полководець європейського масштабу, мужній і хоробрий вояка. Був блискучим стратегом і тактиком. Він створив понад 300-тисячне військо, на якому будувалася нова українська держава.

Хмельницький був першим, хто зумів очолити боротьбу за національну незалежність. Ставши гетьманом, об’єднав різні класи населення. Були виграні битви під Пилявцями, Жовтими Водами, Зборовом, Батогом, Жванцем.

Незважаючи на поразку через ханську зраду під Берестечком, гетьман проявив себе справжнім новатором у воєнному мистецтві. Підписання переяславських угод сильно підкосило його дух.

Похід на Галичину літом 1656 року став останнім походом. Далі Хмельницький захворів і зрештою помер у Чигирині. Пам’ять про Богдана зосталася на віки живою.

ХХ століття

Євген Коновалець

Творець української армії ХХ століття. Він створив армію Січових Стрільців, які мислили виключно всеукраїнськими категоріями.

Під час Першої світової Коновалець був мобілізований до австрійської армії, потрапив у російський полон. У 17-му році разом з однодумцями формують Курінь Січових Стрільців.

Читайте також: Поняття честі та гідності: може й сучасна Україна прийде до тями – історик

Дуже скоро курінь стає однією з найсильніших частин Армії УНР. Після поразки Української революції не втратив віру у справу. Створює Українську Військову Організацію. Спрямовану на боротьбу з окупантами в умовах підпілля.

Далі змушений емігрувати. 1929 року на конгресі у Відні було створено ОУН, головою проводу якої обрали Коновальця. Вбитий у Роттердамі під час спецоперації НКВС. З іменем Коновальця пов’язана одна з найсвітліших сторінок історії боротьби України за незалежність.

Роман Шухевич

Символ нескореності. Генерал-хорунжий, головнокомандувач Української повстанської армії.

Яка чинила впертий опір потужним червоним набагато довше, ніж тривала Друга світова. Одразу після гімназії вступив до лав УВО. Шухевич проходив військову службу в польській армії. В ОУН призначено бойовим референтом Крайової Екзекутиви.

Через свою діяльність потрапляє до концтабору в Березі Картузькій, а з нього до польської тюрми. Після бере активну участь в організації "Карпатської Січі".

Шухевич розробляв тактики, брав активну участь у побудові та організації озброєного крила ОУН. З 1943 року займає посаду Головного Командира УПА під псевдонімом Тарас Чупринка. До 50-го року керує національно-визвольною боротьбою багатотисячної УПА та широкого підпілля ОУН.

Загинув у бою у Білогорщі біля Львова. За життя військовий талант Шухевича відзначено найвищими повстанськими нагородами. Посмертно Герой України.

Петро Григоренко

Генерал-майор Червоної армії, який став дисидентом. Один з лідерів громадського опору радянській тоталітарній машині.

Служив у радянській армії на Далекому Сході. У 1942—1945 роках командував дивізією. Учасник боїв на річці Халхин-Гол (1939 роки), брав участь у радянсько-німецькій війні у 1941—1945 роках. У 1945—1961 роках — викладач Військової академії імені Фрунзе у Москві.

З 60-х активно критикує владу, сталінізм і політику Хрущова. Виступав на захист кримських татар та інших депортованих народів. За це його позбавили усіх державних відзнак та військових звань. Перебував у радянських тюрмах, таборах і психічних лікарнях. Змушений переїхати до США, де й помер.

Посмертно нагороджений орденом за мужність, у пам’яті українців – відважний і чесний генерал.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

24tv.ua


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини