Маленькі люди на війні. Плюси та мінуси військового детектива "Позивний Бандерас"
Кадр з фільму
Плюси і мінуси нового військового детектива про зону АТО
Спочатку була «Гвардія». Дешево і сердито.
Потім прийшли «Кіборги». Глибоко і драматично.
У році поточному вийшов «Позивний «Бандерас».
Новий фільм Зази Буадзе («Червоний») залишає після себе дуже неоднозначний післясмак, тож «Кіборги» можуть не хвидюватися. Пальму першості новітнього українського історичного кіно вихопити у них з рук не вдалося.
Основний висновок, що напрошується під час виходу з кінозалу, – ми звикаємося з війною.
АТО (або тепер уже ООС) поступово втрачає значення «суть», потроху перетворюючись на декорації, на тлі яких розгортаються вже деколи тривіальні історії.
Читайте також: Фільм «Позивний Бандерас»: нарешті з'явився «український герой»
«Гвардія» була зробленою на коліні натуральною агіткою з мінімальним бюджетом. Але за пророчу фразу Олексія Горбунова «Ось і виросли нові герої!» Їй пробачити можна було багато чого. Зрештою, саме з «Гвардії» вийшов Ахтем Сейтаблаєв, який минулого року створив тих самих «Кіборгів». Його фільм копав глибоко. Маючи дрібні недоліки, через своїх персонажів він дуже тонко вів діалог з глядачем, змушуючи останнього зазирнути в себе і дати, насамперед, собі ж відповідь, чому варто боротися за Україну. Окремими плюсами в карму лягли пророблений сценарій, операторська робота і командир Серпень у виконанні В'ячеслава Долженка, який був стрижнем усієї стрічки.
А тепер щодо Борщова. Щодо «Бандераса». Грузинський режисер приготував комплексну кіностраву, багато компонентів якої до смаку всім, деякі – на любителя, а окремі – відверто слабкі.
Плюс. Інтрига
Незважаючи на банальний сюжет (знайти «крота» серед своїх), команді сценаристів вдається до певного моменту утримувати інтригу з антагоністом. Розкидаючи за хронометражем неправдиві підказки, вони ведуть глядача і самого Бандераса від одного підозрюваного до іншого, щоб, у підсумку, «кротом» виявився той, на кого грішно подумати.
Мінус. Нерозкриті персонажі
Якщо на детективну лінію вміння авторів вистачило з головою, то на розкритті героїв вони явно видихнули. Натхнення залишилося саме на одного другорядного персонажа – сепара Льоху. Це єдиний герой, який протягом всього фільму переживає хоч якийсь розвиток, шкодує про обраний шлях, кається і виливає в зал свої емоції. Всі інші, включно з протагоністом і «кротом» – це пощерблені шматочки пазла, які в принципі неможливо зібрати воєдино. Минулого немає, мотивація не зрозуміла, участь у подіях мінімальна.
Плюс. Операторська робота
За якістю картинки «Позивний «Бандерас» ні в чому не поступається «Кіборам», а «Гвардії» дає кілька кіл фори. У цьому заслуга Олександра Земляного, який працював разом з Буадзе над «Червоним». Уважний глядач може помітити кілька косяків, на кшталт того, що під час артобстрілу будинки вибухають зсередини, а не зовні, але навіть у таких епізодах варто відзначити зусилля оператора зі згладжування логічних неузгодженостей.
Мінус. Кінцівка, що провисла
Знову питання до сценаристів. Гідний військовий детектив після виконання свого головного завдання – вийти шпигуна – скочується у третьосортний бойовик «всіх уб'ю – один залишуся», де на потіху глядачеві нерозумні сепари по-македонски стріляють у невразливого головного героя, а він такий витирає бруд з лиця і на останній секунді перерізає червоний провід. Це все було пройдено в «рембах», «коммандах» і «міцних горішках» тридцять років тому. Автори впевнені, що АТО проводиться саме так?
Читайте також: Лозница фильмом «Донбасс» назвал фарс фарсом: почему это важно
Плюс. Гра Олега Шульги
Незрозумілий бекграунд персонажа залишимо на совісті сценаристів, а от самого Олега Шульгу варто відзначити за гідну підтримку образу армійського контррозвідника. У будь-якій ситуації він спокійний, зібраний, діловитий і в міру загадковий. Тримається молодцем, як справжній лицар плаща і кинджала. Після сепар Льохи це другий герой, якому віриш.
Мінус. Мовне питання
Цією недугою прихворіло кілька помітних українських фільмів останніх років. І якщо ранні стрічки 2014-2015 років (на кшталт «Миру вашого дому») ще можна було виправдати перехідним періодом, те що сьогодні змушує знімати російською, а потім переозвучувати українською, залишається тільки гадати. Актори говорять чужими голосами, невлад ворушачи губами. А ззважаючи на регіон і обставини, про які йдеться в «Бандерасі», рівень нерозуміння такого підходу перевищує всі допустимі значення.
Разом.
Знехтувавши загальноприйняті правила математики, у випадку з «Позивним «Бандерасом» можна впевнено констатувати, що «плюс» на «мінус» буде «плюс».
Так, у нової роботи Зази Буадзе кульгава нога сценарію, і логіка часом бере відгул власним коштом. Однак разом з цим, під свою історію автори підкладають базис, який не ґрунтується виключно на протистоянні ідеологій. За логікою творців, ми для себе вже однозначно вирішили, на чию сторону і чому потрібно ставати. А, отже, тепер настав час у канву геополітичних подій вписувати історії «маленьких людей», чиєю рушійною силою буде не тільки обов'язок чи наказ, а й давні серцеві прихильності. Протистояння ідеологій і гасел поступається місцем боротьбі людських натур зі своїми силами і слабкостями.
І за такий підхід «Позивний «Бандерас» отримує впевнений «залік».
7 з 10
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки