MENU

Письменник: Є кілька причин, чому українська література для підлітків не стає широковідомою

4465 0

Яка вона, сучасна українська література для підлітків? Які теми цікавлять молоде покоління? Про це в ексклюзивному коментарі для UAINFO розповів сучасний український письменник Степан Процюк.

"Пропозиції  літератури для підлітків різноманітні. Ще не з’явилися ті твори, які були би цитовані і читані на кожному шкільному перехресті. З іншого боку, здається, такі твори вже не можуть зараз з’явитися", – сказав він.

За словами письменника є кілька причин, чому українські твори для підлітків не стають широковідомими: 

"По-перше, література стала  маргінальним видом мистецтва, порівняно із тим, що було, до прикладу, сто літ назад, коли поштівки із світлиною улюбленого письменника фанатично обціловували юні гімназистки.

По-друге, зараз особливо сильно зростає певна прірва між поколіннями. Технічний прогрес зробив за останніх десять літ такий потужний стрибок, що вже жодна література не може повноцінно (окрім окремих випадкових потраплянь "пальцем у небо") встигнути за цим дивовижним процесом, що невідомо як і де завершиться або не завершиться ніколи.

По-третє, сучасна українська література для підлітків направду дуже різна. Є багато авторів, які природно, мають власні, приховані чи неприховані, амбіції. Неможливо цей живий процес умістити у панцир кількох речень (чи навіть кількох десятків). Є, як на мене, серед творців цієї літератури  люди талановиті, є посередності або і безнадійні нездарності – як і всюди, у кожній країні".

Читайте також: Письменник: Неможливо написати такий роман, який би із однаковим інтересом читали у Харкові та Львові

Письменник розповів про ті теми, які найбільше хвилюють молоде покоління, а також поділився особливостями написання літератури для підлітків.

 "Щодо тем для старшокласників... До прикладу, в оновлену українську хрестоматію для 7 класу вміщено мою повість про кохання "Аргонавти". Ця тема є вічною. Власне, коли ще Іван Андрусяк, відомий дитячий письменник, був редактором видавництва "Грані-Т", то запропонував мені щось написати на тему кохання. Але додав, мовляв, Степане, самоцензуруйся, це не для дорослих, а для школярів. Так я написав спершу повість "Марійка і Костик", а вже потім "Залюблені в сонце" і "Аргонавти", які склали трилогію.  Нещодавно, через кілька років, я написав подібну трилогію для вінницького видавництва "Теза" – "Полянами і хмарочосами", "Варвари" і "Сорок цистерн любові", яку теж з чистою совістю рекомендую для широкого прочитання школярам, навіть їхнім батькам. Тепер є значна кількість моїх читачів, які не  зовсім вірять, що психологічну прозу для дорослих і повісті для підлітків писав один і той же автор", – розповів Степан Процюк.

Читайте також: Такого надміру графоманії, як сьогодні, наш літпроцес не бачив ніколи – поет

За словами письменника, заохотити старшокласників до читання можна якісними письменницькими текстами  і справжньою любов′ю (а не її банальними чи вигадливими імітаціями) вчителів до свого предмету. "Іншого шляху нема", – сказав Степан Процюк.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини