З'явилась одна важлива та небезпечна тенденція на первинному ринку нерухомості
Олег Приходько
В Україні зростають продажі квартир. Про це повідомляє Міністерство юстиції. За третій квартал цього року нотаріуси оформили 180 тисяч угод із нерухомістю. Це на 10% більше, ніж за аналогічний період минулого року. За даними забудовників, продажі житла на первинному ринку зросли на чверть. Тому і не дивно, що у столиці новобудови ростуть, як гриби після дощу. Як же вдається забудовникам в умовах великої конкуренції боротись за інвестора? Які тенденції на первинному ринку житла Києва?
Про це в ексклюзивному коментарі для UAINFO розповів експерт ринку нерухомості Олег Приходько.
За його словами, забудовники досить непогано навчилися маніпулювати емоціями потенційних покупців.
"Ці маніпуляції працюють як у напрямку зростання цін, що ми часто можемо бачити у вигляді реклами: "…. поспішайте купувати, адже з такого-то числа буде підвищення", так і в напрямку зниження: "…акційні знижки на…". Будь-які бонуси у вигляді додаткових подарунків є перевагами перед конкурентами. Умовно безкоштовні паркувальні місця, комори, збільшені місця загального користування тематичного призначення – це все є інструментом збільшення попиту на нерухомість. Лотереї з розіграшу безкоштовного ремонту, додаткової знижки, квитків на моря тощо – це вторинні стимулюючі засоби, які сприймаються як неочікувана радість для того, хто виграв та є PR-приводом для відділу маркетингу забудовника", – розповів Олег Приходько.
За словами експерта, найбільшою перевагою забудовника перед конкурентами та дієвим заохоченням для інвесторів є чітке позиціонування житлового комплексу за відповідні кошти при належній якості будівництва.
Читайте також: Схема грабежа инвесторов новостроек
Олег Приходько сказав, що у кожного забудовника є свої власні цілі при формуванні плану продажу: "Найбільш варіативними є ті забудовники, у яких одночасно у будівництві та реалізації є декілька проектів. За умови, що від продажу нерухомості забудовник буде отримувати надлишкові кошти, він матиме змогу перенаправляти фінансові потоки у різних напрямках, наприклад для пришвидшення будівництва, для зростання ціни, на розвиток нових проектів тощо".
Експерт відмітив, що нині найбільшу грошову вигоду мають ті забудовники, які будують свій імідж на основі надійності: "Зараз, окрім ціни та особливостей житлового комплексу, – це найбільш впливовий аргумент. При рівності ціни та більш-менш схожих характеристик, у т.ч. місця розташування, покупець майнових прав на майбутню квартиру надає перевагу більш надійному на його думку забудовнику".
Експерт відзначив, що дуже часто покупці, які не орієнтуються на первинному ринку нерухомості, вважають, що кількість побудованих об’єктів та термін перебування на ринку – це запорука надійності забудовника. "Згадаємо УКОгруп з їх 42-ма проблемними будинками та більш ніж 10-ти річним "стажем" на ринку", – розповів він.
Читайте також: Україна гостро потребує комплексного реформування державної житлової політики
Олег Приходько наголосив, що сьогодні є одна важлива та небезпечна тенденція на первинному ринку нерухомості: надійні забудовники продають майнові права на квартири у комплексах, що ще не почали будуватися.
"Покупці, дивлячись на привабливі ціни та оцінюючи забудовника як надійного, віддають йому кошти під його зобов’язання побудувати житло через 2-3 роки. Ця тенденція нагадує продаж "котлованів" у 2005-2008 роках. Різниця полягає у тому, що сьогодні на перших етапах будівництва метри продають за мінімальною націнкою від собівартості. Небезпека полягає у тому, що такі забудовники можуть переоцінити свої можливості на фоні прогнозування загального руху ринку нерухомості. І як наслідок – житлові комплекси можуть бути "заморожені", адже на їх будівництво не буде вистачати коштів", – розповів Олег Приходько.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки